برلین در انتظار اعلان قطعی عراق برای خروج نیروهای بیگانه

وزیر امور خارجه آلمان به اردن سفر کرده است و می‌خواهد طی رایزنی‌هایی از میزان جدیت عراق برای خروج نیروهای بیگانه اطلاع یابد.

 

به گزارش تسنیم به نقل از “ان تی‌وی” آلمان، “هایکو ماس”، وزیر امور خارجه آلمان به‌نمایندگی از طرف دولت این کشور به خاورمیانه سفر کرده است و می‌خواهد در مذاکراتی این مسئله را مشخص کند که آیا عراق به درخواست خود برای خروج همه نیروهای بیگانه از کشورش پایبند است.

 

این تصمیمی است که پارلمان عراق به‌اتفاق آرای نمایندگان بعد از ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا اتخاذ کرده است.

 

“هایکو ماس” صبح امروز به امان پایتخت اردن سفر کرده است و در آنجا می‌خواهد با “ایمن صفدی” همتای اردنی خود گفتگو کند.

 

بزرگترین سهم نیروهای آلمانی مستقر در منطقه در اردن حضور دارند که از آنجا با ائتلاف بین‌المللی به‌اصطلاح مبارزه با داعش همکاری می‌کنند.

 

وی همچنین عصر روز گذشته در پاریس و مشترکاً با همتایان انگلیسی و فرانسوی خود مذاکراتی درباره توافق هسته‌ای با ایران را برگزار کرد. آن‌ها همراه با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به بررسی این مسئله پرداختند که چگونه می‌توان از خروج ایران از توافق هسته‌ای جلوگیری کرد.

 

هایکو ماس همچنین قبل از سفر به خاورمیانه در سخنانی در برلین اعلام کرد: خطر جنگ مستقیم در خاورمیانه برطرف شده است، اما تنش‌هایی که وجود دارد همچنان با ما همراه خواهد بود.

 

عملیات مشارکت آلمان با ائتلاف بین‌المللی ضدداعش از اردن به‌دلیل ناآرامی‌ها در عراق به‌حال تعلیق درآمده است. همچنین عملیات آموزشی نیروهای آلمانی و ناتو برای نیروهای امنیتی عراق هم به حال تعلیق درآمده است.

 

پروازهای شناسایی و سوختگیری هوایی توسط آلمانی‌ها از پایگاه نظامی اردن به‌درخواست پارلمان آلمان در اواخر ماه مارس پایان می‌یابد، بعد از آن به‌خصوص حزب سوسیال دموکرات آلمان درخواست کرده است که کشور دیگری باید این مسئولیت را به‌عهده گیرد.

 

در روزهای آینده همچنین قرار است یک مقام ارشد وزارت خارجه آلمان در مذاکراتی در بغداد و اربیل این مسئله را مورد بررسی قرار دهد که آیا دولت عراق واقعاً خواهان بازگشت نیروهای بیگانه از این کشور بوده و اگر این طور است چه‌موقع باید این کار انجام شود.

 

دولت آلمان می‌خواهد در این باره شفافیت ایجاد کند که آیا عراق واقعاً بر بازگشت نیروهای بیگانه از این کشور تأکید دارد.

 

مقامات دولت آلمان اعلام کرده‌اند که به‌خلاف خواست دولت عراق نیروهای خود را در این کشور نگه نمی‌دارند و هر تصمیمی که بغداد بگیرد به آن متعهد خواهند بود.

 

هایکو ماس در سفر به اردن همچنین می‌خواهد با نیروهای آلمانی مستقر در این کشور دیدار کند.

گاردین؛ عقل و منطق می‌گوید آمریکا باید از خاورمیانه برود

بحرانی که در پی ترور سردار قاسم سلیمانی توسط دونالد ترامپ به وجود آمد، بر درستی تفکر ایران مبنی بر این که نیروهای نظامی آمریکا باید تسلیحاتشان را جمع کنند، پایگاه‌هایشان را ببندند و خاورمیانه را برای همیشه ترک کنند، صحه گذاشت.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, بحرین, تروریسم, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, سوریه, عراق, عربستان سعودی, عمان, قطر, کویت, مصر, ناتو

مخالفت آمریکا با خروج و صحبت ازتوسعه ناتو به‌منزله اشغالگری جدید است

تحلیلگر سرشناس عرب با اشاره به مخالفت واشنگتن با درخواست رسمی دولت عراق مبنی بر خروج فوری نظامیان آمریکا از این کشور، گفت که مخالفت با این درخواست و اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره گسترش طرح مأموریت ناتو در خاک عراق، اشغالگری جدیدی را ایجاد می‌کند.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, جهان, خاورمیانه, عراق, ویتنام

کره جنوبی: به خاطر آمریکا از ایران دست نمی‌کشیم

«کانگ کیونگ وا» وزیر خارجه کره جنوبی در اظهاراتی کم سابقه با اظهار نظر مبنی بر اینکه کشورش نمی تواند بخاطر آمریکا از ایران دست بکشد، به خواسته‌های واشنگتن برای اعزام نیرو به تنگه هرمز دست رد زد.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, کره جنوبی