رأی الیوم؛ توافقنامه سران روسیه و ترکیه برگ برنده دیگری برای سوریه

روزنامه فرامنطقه ای « رأی الیوم » چاپ لندن در سرمقاله شماره امروز (شنبه) خود نتایج به دست آمده از نشست سران روسیه و ترکیه را مورد بحث و بررسی قرار داده و از توافق حاصل میان آنان به عنوان « برگ برنده دیگری برای سوریه » نام برد.

ادامه »

ترکیه, تروریسم, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه

هدف بن‌سلمان از بازداشت شاهزادگان برجسته از زبان آسوشیتدپرس

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش‌های منتشر شده درباره بازداشت برخی شاهزادگان برجسته سعودی بنا به دستور ولیعهد عربستان را تایید کرد. همچنین به گزارش این خبرگزاری، شاهزاده احمد بن عبدالعزیز از بستن حرمین شریفین خشمگین است.

ادامه »

امریکا, جهان, خاورمیانه, خبر, عربستان سعودی

“میدل ایست آی”؛ بن سلمان دست‌کم ۲۰ شاهزاده را به اتهام خیانت بازداشت کرده است

سایت “میدل ایست آی” انگلیس در ادامه افشاگری‌های رسانه‌ای درباره اقدامات جدید شاهزاده ماجراجو و جوان سعودی درباره بازداشت دو ولیعهد احتمالی دیگر این کشور گزارش داد، محمد بن سلمان دست‌کم ۲۰ شاهزاده از خاندان سلطنتی را بازداشت کرده است.

ادامه »

امریکا, انگلستان, جهان, خاورمیانه, خبر, عربستان سعودی

برلین در انتظار اعلان قطعی عراق برای خروج نیروهای بیگانه

وزیر امور خارجه آلمان به اردن سفر کرده است و می‌خواهد طی رایزنی‌هایی از میزان جدیت عراق برای خروج نیروهای بیگانه اطلاع یابد.

 

به گزارش تسنیم به نقل از “ان تی‌وی” آلمان، “هایکو ماس”، وزیر امور خارجه آلمان به‌نمایندگی از طرف دولت این کشور به خاورمیانه سفر کرده است و می‌خواهد در مذاکراتی این مسئله را مشخص کند که آیا عراق به درخواست خود برای خروج همه نیروهای بیگانه از کشورش پایبند است.

 

این تصمیمی است که پارلمان عراق به‌اتفاق آرای نمایندگان بعد از ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا اتخاذ کرده است.

 

“هایکو ماس” صبح امروز به امان پایتخت اردن سفر کرده است و در آنجا می‌خواهد با “ایمن صفدی” همتای اردنی خود گفتگو کند.

 

بزرگترین سهم نیروهای آلمانی مستقر در منطقه در اردن حضور دارند که از آنجا با ائتلاف بین‌المللی به‌اصطلاح مبارزه با داعش همکاری می‌کنند.

 

وی همچنین عصر روز گذشته در پاریس و مشترکاً با همتایان انگلیسی و فرانسوی خود مذاکراتی درباره توافق هسته‌ای با ایران را برگزار کرد. آن‌ها همراه با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به بررسی این مسئله پرداختند که چگونه می‌توان از خروج ایران از توافق هسته‌ای جلوگیری کرد.

 

هایکو ماس همچنین قبل از سفر به خاورمیانه در سخنانی در برلین اعلام کرد: خطر جنگ مستقیم در خاورمیانه برطرف شده است، اما تنش‌هایی که وجود دارد همچنان با ما همراه خواهد بود.

 

عملیات مشارکت آلمان با ائتلاف بین‌المللی ضدداعش از اردن به‌دلیل ناآرامی‌ها در عراق به‌حال تعلیق درآمده است. همچنین عملیات آموزشی نیروهای آلمانی و ناتو برای نیروهای امنیتی عراق هم به حال تعلیق درآمده است.

 

پروازهای شناسایی و سوختگیری هوایی توسط آلمانی‌ها از پایگاه نظامی اردن به‌درخواست پارلمان آلمان در اواخر ماه مارس پایان می‌یابد، بعد از آن به‌خصوص حزب سوسیال دموکرات آلمان درخواست کرده است که کشور دیگری باید این مسئولیت را به‌عهده گیرد.

 

در روزهای آینده همچنین قرار است یک مقام ارشد وزارت خارجه آلمان در مذاکراتی در بغداد و اربیل این مسئله را مورد بررسی قرار دهد که آیا دولت عراق واقعاً خواهان بازگشت نیروهای بیگانه از این کشور بوده و اگر این طور است چه‌موقع باید این کار انجام شود.

 

دولت آلمان می‌خواهد در این باره شفافیت ایجاد کند که آیا عراق واقعاً بر بازگشت نیروهای بیگانه از این کشور تأکید دارد.

 

مقامات دولت آلمان اعلام کرده‌اند که به‌خلاف خواست دولت عراق نیروهای خود را در این کشور نگه نمی‌دارند و هر تصمیمی که بغداد بگیرد به آن متعهد خواهند بود.

 

هایکو ماس در سفر به اردن همچنین می‌خواهد با نیروهای آلمانی مستقر در این کشور دیدار کند.

۱۴۰ کامیون حامل تجهیزات ارتش آمریکا از عراق وارد سوریه شد

خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داد که ۱۴۰ دستگاه کامیون حامل تجهیزات و ادوات نظامی آمریکا از گذرگاه مرزی «الولید» عراق وارد پایگاه های آمریکا در شرق سوریه شد.

ادامه »

امریکا, جهان, حضور نظامی, خاورمیانه, خبر, سوریه, عراق

گاردین؛ عقل و منطق می‌گوید آمریکا باید از خاورمیانه برود

بحرانی که در پی ترور سردار قاسم سلیمانی توسط دونالد ترامپ به وجود آمد، بر درستی تفکر ایران مبنی بر این که نیروهای نظامی آمریکا باید تسلیحاتشان را جمع کنند، پایگاه‌هایشان را ببندند و خاورمیانه را برای همیشه ترک کنند، صحه گذاشت.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, بحرین, تروریسم, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, سوریه, عراق, عربستان سعودی, عمان, قطر, کویت, مصر, ناتو