چرا باید تصمیم‌گیری در مورد دستمزد کارگران و همسان‌سازی بازنشستگان در انتظار فروکش‌ کردن بحران بماند؟!

به نظر می رسد علیرغم تعیین تکلیف بحث‌هایی مانند افزایش حقوق کارمندان دولت و اعتبار رتبه‌بندی معلمان، تصمیم‌گیری در رابطه با بودجه همسان‌سازی و تعیین افزایش حداقل دستمزد کارگران، «فعلاً» متوقف شده است. آیا این توقف ناگهانی، نگران‌کننده است؟!

ادامه »

ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, خبر, کارگری, گزارش

به‌استقبال صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست ایران!

رفقای گرامی! با فرارسیدن خردادماه ۱۳۹۹ از تاریخ تأسیس حزب کمونیست ایران صد سال سپری می‌شود. اگرچه نطفه‌های جنبش کارگری و سوسیال‌دموکراسی در میهن ما در دوران انقلاب مشروطیت نضج یافت و تأثیرهایی تعیین کننده بر روند شکل‌گیری و پیروزی انقلاب مشروطیت داشت اما بااینهمه جنبش کارگری و کمونیستی ایران در هیئت حزبی سازمان ‌یافته

ادامه »

اتحاد شوروی, اذربایجان, اروپا, انگلستان, تاریخ, جهان, دیدگاه, روسیه, عراق, کارگری, یادنامه

یک فعال حوزه‌ی ایمنی و بهداشت؛ وزارت کار هیچ دستورالعمل حفاظتی برای مقابله با کرونا ابلاغ نکرده

اگر نمی‌توانیم بهداشت کارگاه‌های صنعتی و سلامت کارکنان آنها را تضمین کنیم، ابتدا باید فعالیت‌های صنعتی را متوقف کنیم و بعد با رعایت کامل استانداردهای بهداشتی و مراقبتی کارگاه را بازگشایی کنیم.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

برق فشار قوی جان کارگری را در کرمانی گرفت

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی کرمان از یک حادثه‌ی برق‌گرفتگی در این شهر خبر داد.

 

به گزارش فردای کرمان، رضا میرزایی به نقل از مدیریت ارتباطات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان گفت: «پس از اعلام این حادثه به مرکز ۱۲۵، تیم‌های امداد و نجات این سازمان از ایستگاه‌های شماره یک و سه بلافاصله در محل حادثه (خیابان گلدشت) حاضر شدند و با جدا کردن پیکر کارگر حادثه دیده از جریان برق فشار قوی، وی را به پایین منتقل کردند».

 

وی توضیح داد: «این کارگر مشغول کار در یک پروژه‌ی ساختمانی بود که به‌دلیل این حادثه جان خود را از دست داد».

 

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی به مجریان و کارگران پروژه‌های ساختمانی توصیه کرد: «تمامی نکات ایمنی و حفاظتی محیطی و فردی در محل کارگاه را کاملا رعایت کنند و از سلامت و استاندارد تجهیزات وسایل و دستگاه‌های مورد استفاده اطمینان حاصل نمایند و همچنین حریم استاندار سیم‌های برق را رعایت کنند».

آیا ۲۷۰ هزار خانواده کارگری، دو ساله خانه‌دار می‌شوند؟! / از بازتوزیعِ زمین‌های قهوه‌ای تا طرح ناکارآمدِ مسکن ملی

قرار است در یکی، دو ماه آینده، آیین‌نامه تبصره ۲ ماده ۱۴۹ در هیات دولت به تصویب نهایی برسد و بعد از آن، در بازه دو ساله، کلیت طرح تامین ۲۷۰ واحد مسکونی برای کارگران به سرانجام برسد؛ به گفته‌ی توفیقی، اینها آخرین وعده‌های وزیر کار در آخرین جلسه شورای عالی کار بوده است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش