سلحشوری: مسئولین ارشد دانشگاه آزاد باید استعفا می‌دادند/ در این کشور ارزانتر از جان انسان چیزی وجوددارد؟

پروانه سلحشوری، درباره حادثه اخیر دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات و جان باختن تعدادی از دانشجویان این دانشگاه، اظهار داشت: ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های داغدار این حادثه، بسیار متاسفم که در کشور ما چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد،

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, دانشجویی

تبرئه بیش از ۷۰ درصد دانشجویان بازداشتی در دادگاه تجدیدنظر

معاون فرهنگی دانشگاه تهران از تبرئه بیش از۷۰ درصد دانشجویان بازداشتی این دانشگاه در دادگاه تجدیدنظر خبر داد و گفت: وضعیت چند دانشجوی باقی‌مانده نیز آذرماه جاری مشخص خواهد شد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, دانشجویی

برای ۵۰ دانشجوی بازداشتی اعتراضات دی‌ماه پرونده تشکیل شده است

محمود صادقی نماینده تهران و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین در واکنش به تشکیل پرونده قضایی برای برخی دانشجویان بازداشتی گفت: شنیده‌ام که برای حدود ۵۰ نفر از دانشجویان بازداشتی پرونده قضایی تشکیل شده است.

 

صادقی با بیان اینکه از تشکیل پرونده برای ۱۷ دانشجوی بازداشتی اطلاع داشته ادامه داد: پرونده دانشجویان بازداشتی با اتهاماتی همچون تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی تشکیل شده است.

 

رئیس فراکسیون شفاف‌سازی مجلس دهم افزود: دادگاه دانشجویانی مانند خانم لیلا حسین‌زاده روز چهارشنبه برگزار شد و دادگاه تعداد دیگری از دانشجویان بازداشتی در هفته‌های آینده برگزار می‌شود.

 

به گفته محمود صادقی دو شعبه از شعبات دادگاه انقلاب مسئولیت رسیدگی به پرونده‌های دانشجویان بازداشتی را بر عهده دارند.

 

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: بر اساس آنچه که پیش از این در رسانه‌ها منعکس شده بود به نظر می‌رسید این دانشجویان آزاد شده‌اند و پرونده‌ای هم ندارند، اما متاسفانه برای دانشجویان بازداشتی در ناآرامی‌های اخیر پرونده تشکیل شده و پرونده برخی از این دانشجویان به دادگاه ارجاع شده است. تعدادی از دانشجویان بازداشتی که پرونده قضایی برای آن‌ها تشکیل شده با بنده تماس گرفتند و من نیز از طریق مراجع ذی‌ربط پیگیر وضعیت پرونده آن‌ها هستم.

 

صادقی در خصوص نتیجه پیگیری وضعیت پرونده دانشجویان بازداشتی، گفت: هنوز به نتیجه‌ای نرسیدم اما با مسئولین وزارت علوم و وزارت اطلاعات تماس‌هایی داشتم و در خواست کردم با توجه به سیاستی که دولت دارد و اظهارنظر وزیر علوم مبنی بر اینکه همه اتهامات دانشجویان در دانشگاه‌ها رسیدگی می‌شود، وزارت علوم به این پرونده‌ها ورود کند.

 

وی ادامه داد: جز چند مورد، مسئولیت سایر پرونده‌های دانشجویان بازداشتی با وزارت اطلاعات است بنابراین درخواست کردم که با توجه به سیاست دولت تدبیر امید و مصاحبه‌هایی که مقامات کرده بودند به این پرونده‌ها با دیده اغماض نگاه کنند و سعی کنند این پرونده‌ها مختومه شود.

 

وی در خصوص علت تشکیل پرونده قضایی برای دانشجویان، تصریح کرد: به هر حال این جای سؤال دارد البته زمانی که یک شخصی بازداشت می‌شود و بعد می‌گویند آزاد شد از لحاظ حقوقی به معنای این نیست که پرونده‌اش مختومه شده بلکه این آزادی موقت است. آن زمان من این هشدار را دادم که دانشجویان اکثراً با قرارهایی آزاد می‌شوند و این اتفاق به معنای این است که پرونده‌ای تشکیل می‌شود که اولاً در سابقه دانشجو می‌ماند و ثانیاً دانشجویان در سیر رسیدگی ممکن است با محکومیت روبرو شوند.

 

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات یادآور شد: بنابراین از ابتدا و از دید حقوقی هم می‌شد حدس زد پرونده قضایی تشکیل شده اما با خبرسازی‌هایی که می‌شد اینطور تلقی شد که مشکل این افراد به صورت کامل حل شده است.

 

صادقی تاکید کرد: با توجه به تشکیل پرونده برای این تعداد دانشجو روز یکشنبه این موضوع را در کمیسیون آموزش مطرح می‌کنم، ولی اینکه هیات رئیسه چه تصمیمی دراین‌باره بگیرند به آن‌ها مربوط است. بنده به‌عنوان یک عضو کمیسیون و عضو کمیته آموزش عالی کمیسیون این موضوع را مطرح می‌کنم.

دانشجویان همچنان در بازداشت هستند

علی رغم وعده های وزیر علوم، دانشجویان همچنان در بازداشت به سر می برند، آزار و اذیت زندانیان سیاسی در زندان ها و بازداشتگاه های رژیم ، یکی از معمول ترین شیوه های نیروهای امنیتی و اطلاعاتی و بازجوهای ددمنش رژیم «ولایت فقیه» است…

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, دانشجویی

بازداشت گسترده دانشجویان در فضای “پادگانی” دانشگاه‌ها

کمپین حقوق بشر ایران می‌گوید در پنج روز گذشته بیش از ۴۰ فعال صنفی دانشجویی در این کشور بازداشت شده‌اند. یک عضو فراکسیون امید مجلس از دریافت “گزارش‌ها و پیام‌های متعددی در این زمینه” خبر داد.   تعداد بازداشت‌شدگان حوادث اخیر در ایران تا ۱۸۰۰ نفر گزارش شده است. گفته می‌شود که ده‌ها فعال صنفی

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, دانشجویی

به مناسبت ۱۶ آذر، روزِ دانشجو و آزادی‌خواهیِ واقعی

رژیم ولایی، در تظاهری مبتذل، خود را تنها وارث مبارزه با دیکتاتوری رژیم سلطنتی پیشین قلمداد می‌کند، اما هر سال با بر پا کردن فضایی امنیتی در ۱۶ آذرماه و سازمان‌دهی سخنرانی‌هایی کنترل‌شده، خود را وادار به برگزاری “روز دانشجو” می‌کند. واقعیت این است که، دوام پیدا کردن برگزاری یادمان “روز دانشجو”، از سوی نیروهای

ادامه »

ایران, تاریخ, دانشجویی, یادنامه

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان: ۱۶ آذر؛ نماد آزادی‌خواهی و عدالت‌طلبی

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان کشور با صدور بیانیه‌ای به مناسبت 16 آذر روز دانشجو، نسبت به رواج سیاست‌های خصوصی‌سازی و کالایی‌سازی آموزش هشدار داد.   در بخشی از این بیانیه آمده‌است: 16 آذر سالگرد جان باختن دانشجویان مبارز در دفاع از کیان دانشگاه در سال 1332 است؛ روزی که خون دانشجویان بر سنگفرش‌های دانشگاه

ادامه »

ایران, بیانیه, دانشجویی, معلمان, یادنامه