برای ژولين آسانژ

روز ١٦ نوامبر، جيم آکوستا، با کبکبه و دبدبه، لبخند بر لب، احاطه شده توسط حدود پنجاه عکاس و فيلمبردار مجددا به داخل کاخ سفيد قدم گذاشت. چند روز قبل مجوز روزنامه نگاری وی برای شبکه CNN لغو شده بود، اما دستگاه قضايی ايالات متحده دونالد ترامپ را مجبور به لغو اين تصمیم کرد.

 

آکوستا با افتخار گفت: «اين آزمونی بود و ما آن را با موفقيت گذرانديم. روزنامه نگاران بايد بدانند که آزادی مطبوعات در اين کشور مقدس است و قانون اساسی از آنها محافظت می‌کند تا در باره حاکمان و رهبران کشور آزادانه تحقيق کنيم. » کف زدن حضار، موسيقی، پايان خوش.

 

البته ژولين اسانژ که شش سال است در سفارت اکوادور در لندن پناهنده می‌باشد، احتمالا نتوانسته است مستقيما از تلويزيون شاهد اين حسن ختام پر احساس ماجرای روزنامه نگار CNN باشد. چرا که وضعيت کنونی وی چيزی از زندگي يک زندانی کم ندارد. او در حصر می‌باشد و در صورت خروج از محل اختفا توسط مقامات بريتانيايی دستگير و بدون شک مستقيما به ايالات متحده استرداد خواهد شد؛ از زمانی که لنين مورنو، رييس جمهور اکوادور، تصميم گرفته است که برای خوشايند واشنگتن شرايط زندگی «مهمان» خود را سخت تر کند، ارتباط وی با جهان خارج روز به روز دشوار تر می‌شود.

 

بازداشت آقای اسانژ و همچنين تهديد وی به چند دهه حبس در يکي از زندان‌های ايالات متحده (در سال ٢٠١٠، آقای ترامپ خواستار اعدام او شده بود) همه به علت سايت اطلاعاتی ای است که وی تاسيس کرده بود. آری ويکي‌ليکس از ده سال پيش منشا اصلی افشاء اعمال قدرتمندترين افراد اين جهان است: تصاويری از جنايات جنگی آمريکا در افغانستان و عراق، جاسوسی صنعتی ايالات متحده، حساب های مخفی در جزاير کيمن. ديکتاتوری رئيس جمهور تونس، زين العابدين بن علی، با افشاي يک سند مخفي وزارت امور خارجه ايالات متحده،که آن رژيم «دوست واشنگتن» را پوسيده و مافيايی خوانده بود، به لرزه افتاد. همچنين ويکي‌ليکس برملا کرد که دو رهبر سوسياليست فرانسوی، آقايان فرانسوا هولاند و پيرموسکويچی، روز ٨ ژوئن ٢٠٠٦ به سفارت ايالات متحده در پاريس رفتند تا با عجز و لابه از مخالفت رئيس جمهور ژاک شيراک با حمله به عراق ابراز پشيمانی کنند.

 

اما آنچه که جناح «چپ» امريکا هرگز به آقای اسانژ نبخشيد، منتشر شدن ايميل‌های هک شده از کمپين خانم هيلاری کلينتون در سايت وی بود.آنها معتقدند که اين امر به نقشه روسيه در انتخاب آقای ترامپ کمک کرد، و فراموش می‌کنند که ويکي‌ليکس سپس در واقع مانور نامزد انتخاباتی دموکرات را به منظور تخريب کمپين آقای برنی ساندرز افشا نمود.

 

در آن زمان، رسانه ها در سراسر جهان از اين اطلاعات استفاده کردند، همانطور که در موارد قبلی انجام می‌دادند، بدون آنکه مديران آنها به جاسوسی برای کشورهای خارجی متهم و تهديد به زندان شوند.

 

خشم مقامات آمريکايی عليه آقای اسانژ با بزدلی روزنامه نگارانی که او را به سرنوشت خود رها کرده و حتی از عجز او به وجد آمده‌اند هم راستا شده است. به اين ترتيب است که در کانال MSNBC، کريستوفر متيوز، مجری ستاره شبکه و عضو سابق حزب دموکرات، به سرويس مخفی ايالات متحده توصيه کرد « بايد مثل همتای اسرائيلی عمل کند و “اسانژ ” را در يک عمليات کوماندويی از محل اختفا بربايد» …
Serge Halimi
دبیر هيئت تحريريه لوموند ديپلوماتيک

آسانژ: اکوادور در صدد است مرا به آمریکا تحویل دهد

به گزارش خبرگزاری رویترز، «جولیان آسانژ» بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس امروز دوشنبه اعلام کرد: اکوادور به دنبال پایان دادن به پناهندگی سیاسی و تحویل من به آمریکا است.

ادامه »

اکوادور, امریکا, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, ویکی‌لیکس

انگلیس و اکوادور به دنبال پایان دادن به بن‌بست پرونده آسانژ

رئیس جمهوری اکوادور اعلام کرد که کشورش و انگلیس در حال همکاری برای یافتن یک راه حل حقوقی درباره‌ جولیان آسانژ هستند تا به بنیانگذار ویکی‌لیکس این اجازه داده شود تا از سفارت اکوادور در لندن در میان مدت خارج شود.

ادامه »

اکوادور, امریکا, انگلستان, جهان, خبر, غرب اروپا, ویکی‌لیکس