با رای قاطع مردم، کوبا به سوسیالیسم آری گفت

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بر مبنای نتایجی که دوشنبه شب (به وقت محلی کوبا) اعلام شد، ۸۶ درصد از شرکت‌کنندگان یا به عبارتی نزدیک به ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر، به اصلاح قانون اساسی آری گفتند. ۹ درصد از شرکت کنندگان نیز رای منفی به صندوق انداختند.

 

مجموع شمار افرادی که در همه‌پرسی روز گذشته شرکت کردند، ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر اعلام شد.

 

در قانون اساسی جدید کوبا، «کمونیسم» جای خود را به تاکید روی «نظام سوسیالیسم» داده و برای نخستین بار، حق مالکیت خصوصی به رسمیت شناخته شده است.

 

با این وجود، قانون جدید همچنان تاکید می‌کند که حزب کمونیست تنها حزب سیاسی این کشور و حرف آخر در تعیین سیاست‌های کلی است.

 

از دیگر تغییرات مهم قانون اساسی کوبا، کاهش بازه ریاست جمهوری به ۲ دوره پنج ساله و تعیین سن حداکثر ۶۰ سال در آغاز دوره نخست ریاست جمهوری هر فرد است.

 

قانون جدید همچنین پست نخست وزیری را اضافه کرده و رئیس مجلس را همزمان به عنوان رئیس شورای دولت تعیین می‌کند.

 

انقلاب سوسیالیستی و ضدامپریالیستی کوبا در سال ۱۹۵۷ به رهبری «فیدل کاسترو» به پیروزی رسید.

 

فیدل از سال ۲۰۰۸ به علت کهولت سن، به نفع برادرش رائول از قدرت کنار رفت. رائول سال گذشته زمینه را برای قدرت گرفتن فرد دیگری خارج از خاندان کاسترو فراهم کرد و خود به عنوان رئیس حزب کمونیست، اصلاحات قانون اساسی را در دستور کار قرار داد.
ایرنا

سه‌گانهٔ شرارتِ دولتِ ترامپ

با پیوستن اِلیوت آبرامز به تیم بولتون – پومپئو، سه‌گانهٔ شرارتِ دولتِ ترامپ با هدف دخالت مستقیم در رویدادهای ونزوئلا شکل گرفت.

ادامه »

اسراییل, افریقای جنوبی, السالوادور, امریکا, امریکای لاتین, پاناما, جهان, چین, روسیه, کانادا, گواتمالا, مقاله, نیکاراگوئه, ونزوئلا

راشاتودی: کامیون امدادی را مخالفان مادورو به آتش کشیدند

تارنمای شبکه خبری «راشاتودی» گزارش داد: ویدئویی در فضای مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد نیروهای تحت حمایت آمریکا عامل به آتش کشیده شدن یکی از کامیون‌های کاروان امدادی آمریکا به مقصد ونزوئلا بودند.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, جهان, خبر, کلمبیا, ونزوئلا

ستاره مشهور «پینک فلوید» با محکوم کردن تحریم‌های آمریکا علیه مردم ونزوئلا، خواهان لغو این تحریم‌ها شد

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «راجر واترز» خواننده و ترانه سرای معروف انگلیسی و از بنیانگذاران گروه موسیقی «پینک فلوید» روز یکشنبه در یک فیلم ویدیوئی که قرار بود در گردهمایی طرفداران «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور قانونی ونزوئلا به نمایش درآید، تحریم‌های آمریکا را به شدت محکوم و تأکید کرد که این تحریم‌ها علیه «تک تک شهروندان»

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, جهان, خبر, ونزوئلا

«مایک پمپئو»؛ همه گزینه‌ها علیه ونزوئلا روی میز است!

«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا امروز یکشنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «فاکس نیوز» بی اشاره به نقض منشور ملل متحد در لزوم عدم مداخله در امور داخلی یک کشور مستقل ادعا کرد: همه گزینه‌ ها علیه ونزوئلا روی میز است.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, جهان, خبر, ونزوئلا