با لغو مصونیت پنج قانونگذار مخالف دیگر زمینه محاکمه آن‌ها به‌اتهام خیانت و. . . فراهم گشت

دیوان عالی ونزوئلا چهار قانونگذار مخالف را به خیانت متهم کرد و این در حالی است که مجلس موسسان این کشور نیز مصونیت پنج قانونگذار مخالف را با هدف محاکمه به اتهام تشویق به شورش و خیانت لغو کرد.

 

به گزارش خبرگزری رویترز، دیوان عالی ونزوئلا پیش تر نیز در ماه جاری میلادی ۱۰ قانونگذار مخالف دیگر را به خیانت علیه این کشور متهم کرده بود.

 

یکی از این قانونگذاران به دنبال اعلام این حکم، ضمن غیرقانونی خواندن این اتهام از سوی دیوان عالی گفت: این اقدام قدرت ما را افزایش می دهد. دولت کاراکاس قصد دارد مجمع ملی را که در کنترل مخالفان بوده، از بین ببرد.

 

در همین حال وزارت خارجه مکزیک روز گذشته اعلام کرد که ‘فرانکو مانوئل کاسیا لوواتون’ یکی از قانونگذاران مخالف دولت کاراکاس به سفارت این کشور در ونزوئلا پناه برده است. سفارت مکزیک در کاراکاس نیز بر عدم مداخله دولت ونزوئلا در امور این سفارتخانه تاکید کرد.

 

به دنبال مطرح شدن اتهام خیانت به چند قانونگذار مخالف دولت، دست کم یک قانونگذار بازداشت و شمار دیگری از قانونگذاران به سفارتخانه های خارجی در کاراکاس پناه برده اند. گفته شده چند قانونگذار نیز چند روز پیش از ونزوئلا گریختند.

 

خبرگزاری اسپوتنیک نیز گزارش داد که مجلس موسسان ونزوئلا مصونیت پنج قانونگذار مخالف را لغو کرده تا زمینه برای محاکمه آنها به اتهام خیانت، توطئه و تشویق به شورش فراهم شود. مجلس موسسان ونزوئلا چند روز پیش نیز مصونیت هفت نماینده مخالف را لغو کرده بود.

 

خوان گوایدو رییس جمهور خودخوانده ونزوئلا اخیرا تایید کرد که بدنبال بررسی درخواست از آمریکا برای مداخله نظامی با هدف سرنگونی دولت مادورو رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا است.

 

‘مایک پمپئو’ وزیر امور خارجه آمریکا نیز به تازگی عنوان کرد که دولت ترامپ در حال آماده شدن برای استفاده از برخی گزینه ها در راستای سرنگون کردن دولت نیکلاس مادورو است.

 

دولت آمریکا همچنان به تلاش‌هایش برای افزایش سایر فشارهای مالی بر مادورو ادامه می‌دهد که از جمله «تحریم‌های ثانویه» علیه شرکت های دیگر کشورهایی است که با ونزوئلا فعالیت تجاری دارند.

 

این اقدامات همچنین شامل تحریم های بیشتر نفتی خواهد بود.

ایرنا