آخرین روز نشست حمایت از بازسازی عراق در کویت با ارائه کمک‌های چندین میلیارد دلاری

امیر کویت امروز (چهارشنبه) با اشاره به همکاری جامعه جهانی و بانک جهانی بابت بازسازی‌ها در عراق از اختصاص مبلغ دو میلیارد دلار به این مساله خبر داد.

ادامه »

آلمان, اتحادیه اروپا, اقتصادی, امارات, ترکیه, جهان, خبر, عراق, عربستان سعودی, کویت

اعترافات سردار رحیم صفوی: آمارهای اقتصادی کشور غیرواقعی است

رادیو فرانسه؛ سردار پاسدار یحیی رحیم صفوی، مشاور عالی رهبر حکومت اسلامی ایران در امور نظامی، در گفتگویی با سیمای جمهوری اسلامی ایران گفته است که بعد از پایان جنگ هشت ساله با عراق چهار دولت در ایران روی کار آمده که هر کدام شان شکاف و فاصله میان وعده های داده شده به مردم

ادامه »

اقتصادی, ایران, خبر

با افت ذخایر آمریکا و سقوط دلار؛ قیمت نفت خام برنت برای اولین بار پس از ۲۰۱۴ به ۷۱ دلار رسید

به گزارش رویترز، روز پنج‌شنبه درحالی که قیمت دلار همچنان در حال افت است و میزان ذخایر انبارهای نفت آمریکا با کاهش تولیدات اوپک و روسیه، برای دهمین هفته متوالی تقلیل یافت، قیمت نفت برنت برای اولین بار پس از ۲۰۱۴ به ۷۱ دلار برای هر بشکه رسید.

 

پیش‌خرید نفت برنت، بنچمارک بین‌المللی نفت خام، به بالاترین میزان خود از اوایل دسامبر ۲۰۱۴ رسید و رکورد ۷۱.۰۵ دلار به ازای هر بشکه را برای خود ثبت کرد. برنت در ادامه با افتی جزئی در ۷۰.۹۹ دلار برای هر بشکه تثبیت شد.

 

قیمت نفت خام آمریکا هم جهش کرد. نفت خام تگزاس غرب، دابلیوتی‌آی، با بیش از ۱ درصد افزایش، قیمت خود را به ۶۶.۳۵ دلار برای هر بشکه رساند که بالاترین سطح آن از اوایل دسامبر ۲۰۱۴ تا کنون است. دابلیوتی‌آی سپس چند سنت افت کرد و به قیمت ۶۶.۲۶ دلار برای هر بشکه رسید.

 

از اواسط سال قبل تا کنون، هر دو بنچ‌مارک نفتی بیش از ۶۰ درصد افزایش قیمت داشته‌اند.

 

قیمت‌ها همچنان با پشتیبانی توافق کاهش تولید اوپک، روسیه و تولیدکنندگان متحد آنها، همراه هستند. این توافق در ژانویه سال قبل آغاز شد و قرار است تا پایان ۲۰۱۸ هم ادامه داشته باشد.

 

طبق اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، میزان ذخایر نفت خام آمریکا در هفته منتهی به ۱۹ ژانویه، ۱.۱ میلیون بشکه کاهش یافت و به ۴۱۱.۵۸ میلیون بشکه رسید.

 

این پایین‌ترین سطح فصلی این ذخایر از ۲۰۱۵ تا کنون بوده و از سطح میانگین ۵ ساله ۴۲۰ میلیون بشکه هم پایین‌تر است.

 

از سوی دیگر در بازارهای ارز، دلار به پایین‌ترین میزان ۳ ساله خود در برابر سبدی از ارزهای مهم، سقوط کرد.

 

تضعیف دلار اغلب باعث می‌شود تاجران سرمایه‌های خود را از بازارهای ارز بیرون کشیده و به بازارهای کالاهایی مانند دلار سرازیر کنند.

مهر

چین تعرفه‌های تجاری آمریکا بر روی برخی ازمحصولات وارداتی از این کشور را محکوم کرد

پیشتر کره جنوبی هم اعلام کرده بود تدابیر تعرفه را محکوم می کند و آن را مغایر با مقررات سازمان تجارت جهانی می داند و علیه آمریکا به این سازمان شکایت می کند.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, چین, خبر, کره جنوبی

دستور خامنه‌ای: پیگیری واگذاری بنگاه‌های اقتصادی «غیرمرتبط» در سپاه پاسداران، ارتش و وزارت دفاع

امیر حاتمی در گفت‌وگویی با روزنامه دولتی ایران که روز شنبه ۳۰ دی منتشر شد، اعلام کرد که ستادکل نیروهای مسلح بر اساس این دستور آیت‌الله خامنه‌ای، پیگیری خواهد کرد تا نیروهای مسلح از فعالیت‌های اقتصادی «غیرمرتبط خارج شوند».   او درعین حال گفت که فعالیت‌های نیروهای مسلح در حوزه «سازندگی» از جمله فعالیت‌های قرارگاه

ادامه »

اقتصادی, ایران, خبر