بایدن سیاست‌های آمریکا را علیه آمریکای لاتین ادامه خواهد داد

دولت‌های متوالی ایالات متحده اقدامات یک جانبه‌ای را علیه کوبا، ونزوئلا و بیش از ۲۰ کشور دیگر اعمال کرده‌اند. مشاوران بایدن اطمینان داده‌اند که رئیس‌جمهور منتخب تغییرات بزرگی برای برداشته شدن آن‌ها و ارتقا آن‌ها به چند جانبه گرایی ایجاد نخواهد کرد

 

بنا به تحلیل منتشر شده در Frontline، ویجی پرشاد مدیر تحقیقات اجتماعی انستیتوی سه قاره هشدار داد که دولت جو بایدن رئیس‌جمهور منتخب ایالات متحده به احتمال زیاد از دستور کار آمریکای لاتین که دولت‌های گذشته آمریکا آن را تعقیب کرده‌اند، پیروی خواهد کرد.

 

روزنامه نگار پرشاد معتقد است که ایالات متحده علاقه‌ای به تغییر سیاست واقعی ندارد ، بلکه تغییر در استراتژی برای اجرای این سیاست است. پرشاد یادآوری کرد و توضیح داد که شکاف سیاست بین بایدن و ترامپ آنقدر منسجم نیست که به نظر می‌رسد .

 

طبق آخرین تجزیه و تحلیل وی، که در Frontline منتشر شد، دولت های متوالی ایالات متحده اقدامات یک جانبه‌ای را علیه کوبا ، ونزوئلا و بیش از ۲۰ کشور دیگر اعمال کرده‌اند. مشاوران بایدن اطمینان دادند که رئیس جمهور منتخب تغییرات بزرگی برای برداشته شدن آن‌ها و ارتقا چند جانبه گرایی ایجاد نخواهد کرد.

 

جیک سالیوان، مشاور مشاور امنیت ملی بایدن، گفت: “ایالات متحده تمرکز خود را  بر استفاده از تمام ابزارهای غیر نظامی خواهد داشت.

 

پرشاد افزود: سخنان سالیوان به این معنی است که “ایالات متحده تحریم‌ها را دو برابر خواهد کرد و به ساخت ائتلاف بین‌المللی علیه آنها ادامه می‌دهد.”

 

در ماه دسامبر ، منابع ناشناس به بلومبرگ گفتند که بایدن از گفتگو با نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا استقبال می‌کند، اما تنها به شرطی که  انتخابات جدید ریاست جمهوری در بولیوی برگزار شود..

 

به گفته پرشاد، چنین پیش شرطی غیرقابل قبول است. انتخابات جدید برخلاف قانون اساسی ونزوئلا خواهد بود و این یک دخالت غیر قابل تحمل در روند سیاسی داخلی آن است.

 

پرشاد اضافه کرد که “رفتار دولت بایدن با رفتار ترامپ متفاوت خواهد بود. لبخندها گسترده‌تر خواهند شد چراکه افتضاح‌ها در  پشت درهای بسته پنهان خواهند شد.

شورش در آمریکا نماد ورشکستگی دستگاه سیاسی

آمریکا که همواره درباره وضعیت دموکراسی در سایر کشورهای جهان ابراز نگرانی کرده، در حال حاضر در حال تبدیل شدن به کانون این نگرانی‌ها در داخل و خارج است

ادامه »

اجتماعی, اسیا, امپریالیسم, امریکا, جهان, حقوق بشر, حوادث, خبر, شمال افریقا

آغاز فعالیت پارلمان جدید ونزوئلا؛ تقویت «چاویسم» در آمریکای لاتین / پشتیبانی روسیه از مجمع ملی جدید ونزوئلا

به رغم ممانعت سران برخی کشورها از جمله آمریکا در به رسمیت شناختن مجلس ملی ونزوئلا و شکست مخالفان دولت مادورو، آغاز به کار این مرجع قانونگذار با حضور نمایندگان موافق سیستم بولیواری، نویدبخش تحولاتی سرنوشت ساز در آینده سیاسی این کشور و تقویت نظام چاویسم درآمریکای لاتین به شمار می‌رود.

ادامه »

اتحادیه عرب, امریکا, امریکای لاتین, انتخابات, تحریم, خبر, روسیه, کانادا, ونزوئلا

سی‌ان‌ان؛ آمریکا در هرج و مرج و چین در مسیر پیشرفت

تارنمای شبکه آمریکایی سی ان ان روز پنجشنبه نوشت: ایالات متحده صحنه هرج‌ومرج و آشوب‌های انتخاباتی است و با وجود گرفتاری کشورهای سراسر جهان در همه‌گیری کووید – ۱۹، چین در مسیر پیشرفت قرار دارد و در حال احیای اقتصاد و دنبال کردن اهداف ژئوپولیتیکی‌اش است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, بلژیک, جهان, چین, شرق آسیا, همبستگی