تجمعات اعتراضی در اروپا علیه عملیات نظامی ترکیه در سوریه

شهرهای مختلف آلمان و اروپا در روزهای اخیر شاهد تجمعات اعتراضی کردها علیه عملیات نظامی ترکیه در سوریه بود. یک گردهمایی خودجوش در این راستا در فرودگاه بین‌المللی دوسلدورف با درگیری نیروهای پلیس با معترضان همراه بود.

ادامه »

آلمان, ترکیه, جهان, خبر

بازگشت ۱۰۰ کودک خانواده‌های داعشی نگرانی امنیتی تازه برای دولت آلمان

به گزارش شبکه خبری دویچه وله، اداره فدرال حفاظت از قانون اساسی (سازمان امنیت داخلی آلمان) درباره بازگشت کودکانی هشدار داده است که همراه با خانواده خود به مناطق تحت نفوذ داعش رفته بودند یا در آن‌ مناطق به دنیا آمده‌اند. هانس گئورگ ماسن، رئیس این اداره کودکانی را که به مناطق تحت نفوذ داعش سفر کرده‌اند، “بسیار خطرناک” طبقه‌بندی کرده و گفته است که خیلی‌از آن‌ها احتمالا به زودی به آلمان باز خواهند گشت.

 

منبعی که خبر بازگشت این کودکان را منتشر کرده روزنامه “دی ولت” آلمان است. بنا بر این گزارش دولت آلمان به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد گروهی از کودکان خانواده‌های تروریست‌ها در حال بازگشت به این کشور هستند. در میان آنان کودکان خردسال و نوزاد هم دیده می‌شود.

 

ایرینه میهالیک، کارشناس حزب سبزها این اطلاعات را ناکافی دانسته و از محتوای گزارش یاد شده، انتقاد کرده است. وی می گوید دولت به جای آنکه برای دریافت واقعیت‌های بی‌شبهه تلاش کند، به اطلاعات مبهم إتکا می‌کند.

 

او هم‌چنین خواستار یک برنامه اقدامات پیشگیرانه در سراسر آلمان شده است تا از افراطی شدن افراد قبل از آن که به مرحله‌ای برسند که به حملات تروریستی دست بزنند، جلوگیری شود.

 

هانس گئورگ ماسن در دسامبر گذشته گفته بود که به دنبال بازپس گرفتن بخش‌های بزرگی از مناطقی است که تحت تسلط داعش بودند، نهادهای امنیتی آلمان نگران بازگشت زن‌ها و بچه‌های نیروهای داعشی به آلمان هستند چون افراد داعش در تلاش‌اند که خانواده‌های خود را به مناطق امنی برسانند.

 

بنا بر گزارش ‌دولت آلمان که روزنامه “دی‌ولت” هم به آن استناد کرده، در سال‌های گذشته بیش از ۹۶۰ نیروی افراطی به مناطق تحت نفوذ داعش سفر کرده‌اند. این عده به مرور رو به کاهش گذاشته است به طوری که در سال ۲۰۱۴ عده کم‌تری (۳۱۰ نفر) به مناطق داعش رفتند و در سال گذشته میلادی شمار این عده تنها ۷۰ نفر بوده است.

 

از میان ۹۶۰ تنی که آلمان را به مقصد سوریه و عراق برای جنگ در کنار داعش طی سال‌های اخیر ترک کرده بودند، یک سوم آنها تقریبا بازگشته‌اند. این پیش‌بینی نیز می‌شود که تعدادی از آنها نیز جان خود را از دست داده باشند.

ایسنا

نخستین اعتصاب سراسری معلم‌های ایتالیا در سال جدید میلادی

خبرگزاری رسمی ایتالیا ‘آنسا’، در پی اعتصاب معلم ها، امروز (دوشنبه) مدارس ابتدایی و مهد کودک ها در نخستین روز از سال تحصیلی جدید بسته شده و معلم های معترض دست به یک تجمع اعتراضی در مقابل وزارت آموزش و پرورش در رم زدند.

ادامه »

ایتالیا, جهان, خبر, معلمان

شکایت رسمی یک سیاستمدار برجسته آلمان علیه هاشمی شاهرودی

با گذشت سه روز از افشای خبر بستری شدن محمود هاشمی‌شاهرودی، رئیس پیشین قوه قضائیه و رئیس فعلی مجمع تشخیص مصلحت جمهوری اسلامی، در آلمان یک عضو برجسته حزب سبزهای این کشور رسماً علیه او شکایت کرد و رئیس دیده‌بان حقوق بشر آلمان خواستار جلوگیری از فراری دادن او شد.

ادامه »

آلمان, ایران, جهان, خبر, قضایی

هشدار آلمان: از درگیری‌های داخلی ایران نباید در عرصه سیاست بین‌الملل استفاده‌ی ابزاری شود

صدای آلمان: زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان خواهان “گفت‌‌وگوهای صریح و جدی” با جمهوری اسلامی شده است. او همچنین در مورد استفاده‌ی ابزاری از اعتراض‌های خیابانی ایران در عرصه سیاست خارجی هشدار داده است.   زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان در گفت‌وگویی با نشریه‌ی “بیلد آم‌زونتاگ” در باره رویدادهای اخیر ایران و اعتراض‌های

ادامه »

آلمان, ایران, جهان, خبر