بازگشت گسترده آوارگان به خانه‌هایشان در جنوب سوریه

ده‌ها هزار آواره سوری پس از گذراندن روزهای سخت در نزدیکی مرزهای اردن، با استفاده از توافق آتش بسی که روسیه با گروه‌های مخالف سوری در جنوب این کشور امضا کرده، به خانه‌های خود در استان درعا بازگشتند.

 

به نوشته روزنامه مستقل رای الیوم، طبق این توافق آتش بس، مخالفان و غیرنظامیانی که تمایلی به صلح با دمشق ندارند، به شمال سوریه منتقل می‌شوند.

 

با فشاری که در پی آغاز عملیات نظامی گسترده نیروهای دولت سوریه با حمایت روسیه از ۱۹ ژوئن اعمال شد، گروه‌های مخالف سوری در استان درعا روز جمعه با صلح در این منطقه که مهد اعتراضات علیه دمشق در سال ۲۰۱۱ محسوب می‌شد، توافق کردند.

 

سازمان ملل روز یکشنبه اعلام کرد که بیشتر سوری‌های آواره در نزدیکی مرزهای اردن به مناطق خود بازگشته‌اند. اردن پیشتر اعلام کرده بود، علی رغم درخواست‌های مکرر نهادهای بین‌المللی، مرزهای خود را به روی این آوارگان بسته نگه خواهد داشت زیرا دیگر ظرفیت پذیرش پناهجویان جدید را ندارد.

 

طبق آمار سازمان ملل، عملیات نظامی در سوریه موجب آوارگی بیش از ۳۲۰ هزار غیرنظامی از خانه‌هایشان و حرکت آنها به سوی مرزهای اردن یا اردوگاه‌های موقت در استان قنیطره در نزدیکی ارتفاعات جولان اشغالی شد.

 

به محض آنکه روز جمعه توافق حاصل شد، آوارگان سوری بازگشت به شهرک‌ها و روستاهای خود در حومه‌های شرقی و غربی درعا را آغاز کردند.

 

رامی عبد الرحمان، مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه در گفتگو با خبرگزاری فرانسه اظهار داشت: بیشتر آوارگان سوری مرزهای اردن را ترک کرده و بیش از ۶۰ هزار آواره از روز جمعه به خانه‌های خود بازگشته‌اند.

 

عبد الرحمان افزود: با وجود برقراری آتش‌بس روز یکشنبه شاهد آغاز مجدد درگیری‌ها و خشونت در مناطق محدودی در استان درعا بودیم. آغاز دوباره بمباران‌ها در شرق درعا موجب کندی روند بازگشت آوارگان به خانه‌هایشان شد.

 

آندرس پدرسن، هماهنگ‌کننده امور انسانی سازمان ملل در اردن در کنفرانس مطبوعاتی در شهر امان اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ آواره تنها در نزدیکی مرزها در منطقه الحرة سوریه-اردن در نزدیکی گذرگاه جابر (نصیب در سوریه) بوده و بیشتر آنها مرد هستند.

 

به گفته پدرسن، هنوز تعداد زیادی از آوارگان سوری در جنوب غرب این کشور در استان قنیطره در مجاورت درعا حضور دارند.

ایسنا

توافق کردها با دولت سوریه درباره اداره تأسیسات نفتی در استان حسکه توسط دولت سوریه

روزنامه دولتی الوطن سوریه به نقل از منابع کرد در شمال این کشور اعلام کرد، “یگان‌های مدافع خلق کرد و دولت سوریه به توافقی درباره اداره تأسیسات نفتی در استان حسکه توسط دولت و اینکه روند فروش نفت تنها به عهده دولت باشد” دست یافتند.   این روزنامه نوشت: تعدادی از هیئت‌ها شامل مسئولانی از

ادامه »

جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

جزئیات توافق دمشق با شورشیان و کنترل ارتش سوریه بر گذرگاه استراتژیک “نصیب” در مرز با اردن

در پی تسلیم شورشیان جنوب سوریه، ارتش این کشور در یک پیشروی جدید کنترل گذرگاه نصیب در مرز با اردن را به دست گرفت کرد. ارتش سوریه در پی کنترل بر این گذرگاه در حال پاکسازی آن است.

ادامه »

اردن, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

سازمان منع تسلیحات استفاده از عامل اعصاب در دومای سوریه را رد کرد

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پیشتر تیم محققان سازمان منع تسلیحات شیمیایی پس از گذشت دو هفته از حمله ادعایی هفتم آوریل ۱۰۰ نمونه از هفت مکان در دومای سوریه جمع‌آوری کرد. منطقه‌ای که مخالفان سوری مدعی شده‌بودند هدف حملات شیمیایی گسترده از سوی ارتش سوریه قرار گرفته است.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

بالاخره شورشیان سوری با روسیه برای خروج از مناطق مرزی به‌توافق رسیدند

شورشیان سوری اعلام کردند که توانسته‌اند به توافقی با نیروهای روسیه دست یابند که به موجب آن سلاح‌هایشان را به صورت مرحله‌ای تحویل می‌دهند و نیروهای پلیس نظامی روسیه هم در مناطق مرزی سوریه با اردن مستقر می‌شوند.

ادامه »

اسراییل, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا