رئیس اجرایی دولت افغانستان، «اشرف غنی» را متهم به عوام فریبی کرد

عبدالله در واکنش به‌ آغاز روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی گفت: با درج واژه افغان به‌عنوان ملیت مشکلی ندارم اما آغاز روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی بدون تفاهم و در آستانه انتخابات اقدامی عوام فریبانه است.

ادامه »

افغانستان, جهان, خبر, سیاسی

داعش و اندیشه خلافت خراسان در افغانستان

شکست گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه ، وجود فضا و زمینه مناسب برای حضور در افغانستان سبب شده است تا این کشور را محل مناسبی برای فعالیت و خودنمایی خود برگزیند.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, پاکستان, تروریسم, جهان, چک, سوریه, عراق

ایجاد منطقه آزاد تجاری میان ایران و اتحادیه اوراسیا

به گزارش ایتارتاس، «دیمیتری مدودف» نخست‌وزیر روسیه توافقنامه ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا را امضا کرد.

 

این توافق موقت که برای یک بازه زمانی ۴ ساله اعتبار دارد زمینه ایجاد منطقه‌ آزاد تجاری برای کالاهای محدود را فراهم می‌کند.

 

طبق اعلام وبسایت دولت مسکو، با اتکا به این توافق، اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای ۵۰۲ کالای هماهنگ شده و کدگذاری شده امتیازات تجاری و کاهش تعرفه قائل خواهد شد.

 

گفتنی است نسخه پیش‌نویس این توافق پیشتر در راستای نهایی کردن تصمیم اتخاذ شده در جلسه شورای عالی اتحادیه اقتصادی اوراسیا مورخ ۲۶ دسامبر ۲۰۱۶ مبنی بر آغاز مذاکره با ایران در این زمینه تهیه شد و در جلسه ۷ مارس ۲۰۱۷ این اتحادیه مورد حمایت قرار گرفت.

 

البته طبق بیانیه دولت روسیه، این توافق بعد از امضا نیازمند تصویب مراجع قانونگذاری است چراکه مشمول قواعدی است که پیشتر در قوانین روسیه گنجانده نشده است.

 

گفتنی است در ماه مارس، «مهدی سنایی» سفیر ایران در روسیه به خبرگزاری تاس گفته بود مذاکره برای ایجاد این منطقه تجاری آزاد رو به اتمام است.

 

این درحالی است که مذاکره برای حصول این توافق که امضای آن مکرراً به تعویق افتاد، از سال ۲۰۱۵ آغاز شد.

 

اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و روسیه است.

مهر

 

آیا آستانه و تاشکند به سمت نزدیکی به آمریکا حرکت می‌کنند؟

روزنامه «پراودا» در تحلیلی نوشته است: در حالی که روسیه در جبهه دیپلماتیک در حال جنگ با آمریکا و انگلیس است، متحدان نزدیکش در جامعه مشترک المنافع به تدریج در حال نزدیک شدن به واشنگتن هستند. قزاقستان از قطعنامه پیشنهادی روسیه که تجاوز نظامی آمریکا به سوریه را محکوم می کرد، حمایت نکرد. در جمهوری

ادامه »

ازبکستان, اسیای مرکزی, امریکا, جهان, خبر, روسیه, قزاقستان

کرزای: فقط روسیه می‌تواند به‌افغانستان کمک کند/ آمریکایی‌ها همه را فریب دادند

حامد کرزای، رئیس‌جمهور سابق افغانستان در مصاحبه‌ای با یک شبکه خبری روسی گفت: روسیه تنها نیرویی است که می‌تواند کشور ما را در جنگ با تروریسم کمک کند.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, جهان, خبر, روسیه

چرایی کارشکنی آمریکا در روند صلح افغانستان

نشریه «گلوبال ریسرچ» درباره مهمترین دلیل کارشکنی آمریکا در روند صلح افغانستان نوشت که واشنگتن از این کشور به عنوان پایگاه نظامی در منطقه استفاده خواهد کرد تا نقش آسیای مرکزی، روسیه و چین کاهش یابد.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, جهان, خبر, روسیه