شکایت علیه دولت فرانسه به خاطر فروش سلاح به عربستان و امارات

دو جمعیت حقوقی که پیشتر از دولت فرانسه خواسته بودند فروش سلاح به عربستان و امارات را متوقف کند و تاکنون جوابی نگرفته‌اند، اعلام کردند در این رابطه از دولت شکایت می‌کنند.

ادامه »

المان, امارات, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, عربستان سعودی, غرب اروپا, فرانسه

دولت انگلیس به‌دلیل فروش اسلحه به‌عربستان دوباره دادگاهی می‌شود

دادگاهی در انگلیس روز جمعه با صدور حکمی که یک پیروزی برای فعالان ضد جنگ محسوب می شود، به طرح شکایت مجدد از لندن به دلیل فروش تسلیحات نظامی به عربستان رأی موافق داد.   بر اساس حکم دادگاه، کارزار تبلیغاتی علیه تجارت اسلحه (CAAT) به‌عنوان شاکی این پرونده قادر خواهد بود تا رأی سال

ادامه »

انگلستان, جهان, خبر, عربستان سعودی

عطوان؛ ماموریت کلاه سبزهای آمریکایی در یمن

عطوان می نویسد: بعید نیست که دخالت مستقیم نظامی آمریکا در یمن در راستای پاداش به عربستان برای مشارکت در جنگ مستقیم یا غیرمستقیم ضد ایران که پس از خروج احتمالی آمریکا از برجام احتمال آن زیادتر هم می شود، باشد.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خبر, سودان, عربستان سعودی, مقاله, یمن

۷۵ درصد فرانسوی‌ها با فروش تسلیحات این کشور به عربستان و امارات مخالفند

به گزارش خبرگزاری رویترز، فشارها بر امانوئل ماکرون،‌ رئیس جمهور فرانسه برای متوقف کردن حمایت نظامی از عربستان و امارات از بابت نگرانی در خصوص استفاده از تسلیحات فرانسوی علیه مردم بی گناه یمن افزایش یافته است.

 

یک نظرسنجی انجام شده از سوی موسسه “یوگاو” نشان داد که ۸۸ درصد فرانسوی ها معتقدند کشورشان باید صادرات سلاح به همه کشورهایی که ریسک استفاده از این سلاح ها علیه غیرنظامیان را دارند متوقف کند و ۷۵ درصد از فرانسوی ها نیز خواهان متوقف شدن صادرات سلاح به کشورهایی که به یمن حمله کرده اند شدند.

 

در عین حال هفت نفر از هر ۱۰ پاسخگو نیز گفتند که دولت فرانسه باید هر گونه صادرات سلاح به عربستان و امارات را متوقف کند.

 

اوین دابسکی، مدیر کمپین ” SumOfUs” که پشتیبان این نظرسنجی بوده گفت: همزمان با سومین سالگرد تجاوز عربستان به یمن، اکنون بسیار ضروری است که دولت فرانسه این پیام را بشنود. امانوئل ماکرون که خود را به عنوان یک رئیس جمهور بشردوست به دنیا معرفی می کند باید به جای حرف زدن وارد عمل شود.

 

فرانسه سومین صادرکننده بزرگ سلاح در جهان محسوب می شود و عربستان و امارات جزو مهمترین مشتریان سلاحهایش هستند.

 

این در حالی است که در فرانسه هیچگونه اقدام پارلمانی در قبال صدور مجوز صادرات سلاح صورت نمیگیرد و بر اساس نظرسنجی مذکور ۶۹ درصد فرانسوی ها تقاضا کردند تا نقش پارلمان این کشور در کنترل فروش سلاحهایش پررنگ تر شود.

ایسنا

بن سلمان: گسترش وهابیت به‌درخواست آمریکا برای مقابله با اتحاد شوروی بود

«محمد بن سلمان » ولیعهد عربستان سعودی اذعان کرد تمرکز ریاض روی گسترش وهابیت در جهان به درخواست آمریکا و به منظور مقابله با بلوک شرق در دوره جنگ سرد صورت گرفت.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, عراق, عربستان سعودی

انتقاد عفو بین‌الملل از فروش تسلیحات به ائتلاف عربی در جنگ با یمن/ موافقت آمریکا با فروش ۶۶۰۰ موشک تاو به عربستان

عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای از معامله تسلیحاتی با کشورهای ائتلاف عربی به رهبری عربستان که در یمن با حوثی‌ها می‌جنگند انتقاد کرد. به گفته عفو بین‌الملل فروش اسلحه به رنج و تیره‌روزی بیشتر غیرنظامیان انجامیده است.

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, عربستان سعودی, یونان

ترامپ: عربستان کشور ثروتمندی است می‌تواند بخشی از آن را به آمریکا بدهد

ترامپ با اشاره به لیست خرید 12/5 میلیارد دلاری سلاح از سوی عربستان به تعداد مشاغلی که در اثر فروش این تجهیزات ایجاد خواهد شد اشاره کرد و گفت معتقد است روابط خوب هر دو کشور در آینده حتی بهتر از این خواهند بود.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, عربستان سعودی