عسل محمدی شکنجه اسماعیل بخشی و سپیده قلیان را تایید کرد

عسل محمدی، از فعالان مدنی ایران، در اینستاگرام نوشت که شاهد شکنجه اسماعیل بخشی، از کارگران هفت‌تپه و سپیده قلیان در زندان اهواز بوده است. پیش‌تر دادستان کل ایران شکنجه بخشی را تکذیب کرده بود.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

ادامه تجمع کارگران شهرداری نیشابور؛ امنیت شغلی ما را در معرض تهدید قرار داده‌اند

صبح روز یکشنبه ۲۳ دی ماه، گروهی از کارگران دائمی منطقه دو شهرداری نیشابور، برای چندمین بار در ماه جاری در انتقاد به اعمال فشار «شهرداری نیشابور» برای تبدیل وضعیت قرارداد کارگران دائمی به پیمانی مقابل دفتر پیمانکار واقع در خیابان هاشمی نژاد نیشابور تجمع کردند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

اول اکتبر، کارزار جهانی به سود حقوق بازنشستگان

اتحادیه بین المللی بازنشستگان و مستمری بگیران فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری برای ۹ مهر ماه ۱۳۹۶ دعوت می‌کند

 

سرمایه‌داری اقدامات ضد کارگری جدیدی را علیه بازنشستگان، زحمتکشان و مردم در پیش گرفته است. راه حل‌ و برنامه هایی که دولت‌ها در پیش گرفته‌اند موقتی و ضعیف، بدون دورنما و یک برون رفت مثبت برای کسانی است که کارشان در جامعه آفرینش ثروت بوده است، و در حالیکه فواید آن فقط به عدهٔ معدودی سرمایه‌دار که از آن بهره مند شده و از آن میوه چینی می‌کنند می‌رسد.

 

اقدامات اتخاذ شده توسط رهبران جهان سرمایه‌داری پیشرفته- که سود و رقابت سرمایه‌داری موتور حرکت آن است- به قربانیان تازه‌ای از طبقه کارگر نیاز دارد: استثمار بیشتر بازنشستگان و تودهٔ مردم، و حذف باقیمانده حقوقشان. محدویت بیشتر و حتی حذف خدمات اجتماعی عمومی به نفع بخش خصوصی، لغو قراردادهای دستجمعی و عدم پرداخت اضافی به بازنشستگان، بعلاوه کاهش باز هم بیشتر از هزینه‌های خدمات بهداشتی، دارو و تامین اجتماعی.

 

تمامی اینها توام است با امتیاز دهی بیشتر به سرمایه‌داران بزرگ، از طریق خصوصی سازی بخش‌های مهم اقتصادی در بخش انرژی، حمل ونقل، آب، منابع طبیعی و بخشودگی‌های مالیاتی جدید.

 

بنام رقابتی کردن و سود سرمایه، در سراسر جهان شرایط زندگی بازنشستگان و مستمری بگیران و خانواده‌هایشان وخیم تر می‌شود. حق بازنشستگی قطع، مزایای بهداشت درمان کاهش داده شده و خصوصی سازی گسترش یافته، زیر ساخت‌های اجتماعی تخریب، و بطور کلی حقوق آنان محدود گردیده است.

 

سرمایه‌داری برای رسیدن به این اهدافش ابایی از ایجاد جنگ و خونریزی در سراسر جهان ندارد، و با زور و تجاوز ثروت مردم جهان را غارت می‌کند.

 

ما از همه سازمان‌ها و دوستان خود می‌خواهیم که روز اول اکتبر آینده بعنوان روز جهانی بازنشستگان اعلام نموده و با شعارهایی که نماینگر خواست‌های واقعی ما، نمودار مبارزات ما برای یک جهان عاری از استثمار، فقر، جنگ و فاجعه باشد، شرکت نمایند. ما با طبقه کارگر، توده مردم و همه آنهایی که از استثمار سرمایه داری آسیب دیده‌اند بطور همانگ و متحد مبارزه خواهیم کرد.

 

ما در این جهت تلاش داریم که: خدمات اجتماعی عمومی و مجانی، خدمات بهداشتی و دارویی برای همه و بدون هیچگونه شرطی. ما خواهان حقوق حقه همه و با مستمری کافی، کاهش سن بازنشستگی برای مردان، بازنشستگی زود هنگام زنان هستیم. میزان بازنشستگی باید که با نیازهای امروزی مطابقت داشته باشد تا بتوانیم یک زندگی شرافتمندانه داشته باشیم. برای مزایای اجمتاعی، مسکن، آب آشامیدنی تمیز و تفریح عمومی، مجانی و با کیفیت.

 

ما لایق خرده نانی نیستیم که بربریت سرمایه‌داری به ما می‌دهد.

 

ما برای حصول به یک زندگی و آیندهٔ بهتر در یک جامعه عاری از استثمار و بر اساس ثروتی که ما ایجاد می‌کنیم مبارزه می‌کنیم.

 

پایدار باد همبستگی بین المللی کارگران

 

زنده باد اول اکتبر (۹ مهر ماه ۱۳۹۶) روز اعتراض همگانی به سود حقوق بازنشستگان

اتحاد کارگر

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته چهارم شهریورماه

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛   “حزب توده ایران -حزب طبقه کارگر ایران ؛حمله به کارگران بی دفاع و حق طلب کارخانه هپکو و آذر آب را محکوم کرده و خواستار رسیدگی فوری به کارگران مجروح این حمله ددمنشانه و مجازات عاملان و آمران این اقدام وحشیانه است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری, گزارش

مرگ دو کارگر شیرازی بر اثر یخ زدگی در مخزن آمونیاک

«محمدمهدی مهربانی» مدیرمحیط زیست، ایمنی و بهداشت شرکت شهرک‌های صنعتی استان فارس روز گذشته (چهارشنبه/۲۹ شهریور) گفت: این حادثه روز سه‌شنبه اتفاق افتاد و هم‌اکنون در حال بررسی دقیق ابعاد مختلف این آن هستیم.   در این حادثه دو کارگر در حادثه سقوط به مخزن نگهداری آمونیاک در یک واحد تولیدی در شهرک صنعتی شیراز

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

مرگ یک کارگر ساختمانی به‌علت سقوط از طبقه نهم در چاهک آسانسور

یک کارگر ساختمانی ۲۸ ساله روز گذشته (چهارشنبه/۲۹ شهریور) حین کار از طبقه نهم یک ساختمان واقع در بزرگراه باکری به انتهای چاهک آسانسور در طبقه منفی ۲ سقوط کرد و جان سپرد.   به گفته مجید شهرمی (رییس ایستگاه ۷۴ آتش نشانی) در یک پروژه ساختمانی ۱۰ طبقه کارگران در حال کار بودند که

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

حمله به کارگران بی دفاع و حق طلب محکوم است!

یورش به کارگران به هدف هراس افکنی وممانعت از گسترش جنبش اعتراضی زحمتکشان – حمله به کارگران بی دفاع و حق طلب محکوم است !   بر اساس گزارش های منتشرشده، دیروز بیست و هشتم شهریور ماه، کارگران کارخانه هپکو و آذر آب اراک هنگام اعتراض و راهپیمایی خود مورد یورش ماموران امنیتی و یگان

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, مقاله