اولین سفر رسمی امرسون منانگاگوا، رئیس‌جمهوری زیمبابوه به چین

امرسون منانگاگوا، رئیس‌جمهوری زیمبابوه امروز سه‌شنبه، در جریان سفر خود به چین قرار است با شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری این کشور دیدار کرده و برای جلب حمایت هرچه بیشتر اقتصادی پکن به عنوان یک شریک مهم کشورش تلاش کند.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، منانگاگوا که پیش از این به هنگام فعالیت به عنوان یک چریک جوان جنبش آزادی طی چند دهه پیش در زیمبابوه آموزش‌های نظامی در چین دیده بود، قرار است امروز با استقبال شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین در تالار بزرگ خلق این کشور با او دیدار کند.

 

این اولین سفر رسمی وی به چین از زمان به قدرت رسیدن محسوب می‌شود.

 

منانگاگوا در ماه نوامبر گذشته بعد از آنکه یک کودتای نظامی به حکومت ۳۷ ساله رابرت موگابه پایان داد قدرت را در زیمبابوه به دست گرفت.

 

منانگاگوا در مصاحبه با خبرگزاری شینهوای چین گفت: این سفر من به این خاطر انجام شده که در عین حال از رئیس‌جمهوری چین و همچنین مردم این کشور به خاطر حمایت و همبستگی زیمبابوه در زمان دوران دشوار کشور ما که در آن هدف تحریم غربی‌ها قرار گرفت، تشکر کنم.

 

او خاطرنشان کرد که تلاش‌ خواهد کرد کشورش را به عنوان یک مقصد جذاب سرمایه گذاری برای چینی‌ها تبلیغ کند و در این سفر در اجلاس‌های اقتصادی با محوریت جذب تجار به کشورش شرکت خواهد کرد.

 

او گفت: این می‌تواند جهشی برای کشور ما بعد از ۱۸ سال انزوا محسوب شود تا ما نیز در رده دیگر کشورهای در حال توسعه دنیا قرار بگیریم.

 

این سفر منانگاگوا در حالی انجام شده که دولت چین اخیرا رویکرد فعالی را برای گسترش فعالیت‌هایش در آفریقا در پیش گرفته و پیش از این نیز پروژه‌های زیرساختی و استخراج منابع را در این قاره به اجرا درآورده است.

 

همچنین گفته شده که چین اخیرا در سیاست زیمبابوه نیز نقش خود را افزایش داده است.

 

ژنرال کنستانتینو چیونگا، رئیس سابق ارتش زیمبابوه پیش از سرنگونی موگابه در ماه نوامبر گذشته سفر مختصری به پکن انجام داد که این سفر پرسش‌هایی را درباره ایفای نقش چین در این انتقال قدرت در زیمبابوه به وجود آورده بود.

 

هرچند که دولت چین هرگونه ایفای نقش خود در کودتای زیمبابوه را رد کرده بود.

 

چیونگا ماه دسامبر گذشته به عنوان معاون رئیس‌جمهوری منصوب شد.

ایسنا

آمریکا 750 پایگاه نظامی بزرگ و کوچک در بیش از 130 کشور جهان دارد

تارنمای خبری «انباء تونس» چند روز پیش نوشت، آمریکا 750 پایگاه نظامی بزرگ و کوچک در بیش از 130 کشور جهان دارد و نظامیان آمریکایی در این پایگاه ها به انجام ماموریت های مختلف مانند عملیات نظامی مستقیم، حمایت و پشتیبانی لجستیکی یا حفظ صلح در قالب نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل می پردازند و

ادامه »

افریقای مرکزی, امریکا, جهان, خبر, شمال افریقا

رییس‌جمهوری گامبیا اعلام کرد شکست در انتخابات را نمی‌پذیرد واز قدرت کناره‌گیری نمی‌کند

به گزارش ایلنا به نقل از  رویترز، «یحیی جامه» رییس‌جمهوری گامبیا که در انتخابات این کشور شکست خورده است، بار دیگر تاکید کرد قدرت را واگذار نمی‌کند.   جامه درخواست رهبران آفریقایی برای کناره‌گیری از قدرت پس از پایان دوره جاری ریاست‌جمهوری در ژانویه ۲۰۱۷، را رد کرد.   رهبران آفریقایی تاکید کردند اگر دیپلماسی

ادامه »

افریقای مرکزی, جهان, خبر

رسوایی جدید صلح‌بانان سازمان ملل در آفریقای مرکزی

سخنگوی سازمان ملل، دیروز- سه‌شنبه- از طرح اتهامات تازه‌ای علیه صلح‌بانان سازمان ملل مستقر در جمهوری افریقای مرکزی مبنی بر تعرض جنسی به کودکان خیابانی در پایتخت این کشور، خبر داد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، «استفان دوجاریک» سخنگوی سازمان ملل، دیروز از طرح اتهامات تازه‌ای علیه صلح‌بانان سازمان ملل مستقردر جمهوری افریقای مرکزی مبنی بر

ادامه »

افریقای مرکزی, جهان, خبر, فساد