اولتیماتوم روسیه و سوریه به شورشیان قلمون شرقی

سخنگوی یک گروه شورشی در منطقه قلمون واقع در شمال شرق دمشق امروز سه‌شنبه، گفت، افسران نظامی روسیه و سوریه به این شورشیان در این منطقه محاصره شده گفته‌اند که آنها یا باید حاکمیت دولت را بپذیرند و یا این منطقه را ترک کنند.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، سعید سیف، سخنگوی گروه شورشی “شهید احمد عبدو” به رویترز گفت، این اولتیماتوم به شورشیان قلمون شرقی در جریان یک نشست با حضور یک سرهنگ روس و یک افسر واحد اطلاعات نیروی هوایی سوریه تحویل شهروندان منطقه داده شده است.

 

این منطقه در فاصله ۴۰ کیلومتری دمشق بوده و از غوطه شرقی جدا است. منطقه غوطه شرقی چسبیده به پایتخت سوریه بوده و نیروهای دولتی سوریه اخیرا این منطقه را از حضور عناصر شورشی پاکسازی کردند.

 

سیف همچنین در مصاحبه‌ای جداگانه با شبکه تلویزیونی الحدث گفت: یک پیام واضح به گروه‌های وابسته به ارتش آزاد سوریه در منطقه فرستاده شد: یا آن گونه که روس‌ها توضیح دادند رو به آشتی و خلع سلاح بیاورند و سلاح‌هایشان را تحویل دولت سوریه بدهند یا منطقه قلمون شرقی را ترک کنند.

 

دولت روسیه همچنان به عملیاتش برای پاکسازی معدود شورشیان باقی مانده در نزدیکی دمشق ادامه می‌دهد. منطقه تحت کنترل شورشیان در قلمون شرقی شامل چند شهر و یک منطقه بیابانی می‌شود.

 

سیف خاطرنشان کرد، پیشنهاد شده که شورشیان از شهرهای این منطقه به سمت کوه‌ها عقب نشینی کنند و شهروندان همچنان در شهرها بمانند و هنوز پاسخ روسیه ارائه نشده است. او گفت که هدف اجتناب از “آوارگی اجباری” مردم بوده که در دیگر مناطق باز پس گرفته شده توسط دولت سوریه رخ داده است.

ایسنا

العبادی؛ ارتش عراق برای عملیات علیه داعش در سوریه برنامه‌ریزی می‌کند

به گزارش شبکه خبری الجزیره، حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود گفت: اوضاع در سوریه به دلیل حضور داعش در مناطق بسیار نزدیک به مرزهای عراق همچنان چالش محسوب می‌شود.

ادامه »

جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق

«دوما» در آستانه آزادسازی؛ صدها تروریست به ادلب اخراج شدند

به گزارش سانا، عصر دیروز ۱۱۴۶ نفر از تروریست‌های گروه «فیلق الرحمن» به همراه خانواده‌های‌شان به وسیله ۲۴ دستگاه اتوبوس از شهر دوما و از گذرگاه الوافدین به سوی شهر ادلب سوریه خارج شدند.

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

ادعای عبور دو جت جنگنده «اف-۳۵» اسرائیل از فراز سوریه و عراق و ورود به‌حریم هوایی ایران تکذیب شد

یک منبع وابسته به وزارت دفاع روسیه گزارش منتشره در یک روزنامه چاپ کویت را که ادعا می‌کرد دو جت جنگنده «اف-۳۵» اسرائیل با عبور از فراز سوریه و عراق به حریم هوایی ایران وارد شده است، تکذیب کرد.

ادامه »

اسراییل, ایران, جهان, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا, عراق

تحرکات نظامیان آمریکایی در منبج برای رویارویی با ارتش ترکیه

منابع محلی به خبرگزاری آناتولی اعلام کردند که نیروهای آمریکایی در شهر منبج در حومه شمالی حلب دست به اقداماتی زده اند و مواضع و استحکامات خود را به منظور رویارویی احتمالی با ترکیه تقویت کرده اند.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, فرانسه