کُردهای سوریه قربانیان استراتژی اشتباه

بیش از دو هفته که از اعلام تصمیم غیرمترقبه خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه و افغانستان می‌گذرد، بحث و گمان زنی‌ها در ارتباط با دلایل و پیامدهای به‌اجرا درآمدن این تصمیم هنوز ادامه دارد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, مقاله

ترکیه آماده حمله به کردهای سوریه می‌شود

خبرگزاری دوغان (DHA) در ترکیه از نقل و انتقال‌ زره‌پوش‌ها و نفربرهای این کشور به استان‌های هم‌مرز با سوریه خبر می‌دهد. دوغان می‌نویسد این تحرکات از صبح جمعه ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) شروع شده و کاروان‌های نظامی در مسیر غازی آنتپ و شانلی اورفا حرکت می‌کنند.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

افشای سندی درباره انتقال عناصر تروریستی به سوریه توسط ترکیه

رسانه‌های آگاه فاش کردند که طبق اسناد محرمانه به دست آمده، سازمان اطلاعات ترکیه در سال ۲۰۱۴ عناصر تروریستی تکفیری را از طریق مرزهای خود با سوریه به این کشور انتقال داده است.

ادامه »

ترکیه, تروریسم, جهان, سوریه, شمال غرب آسیا

اورآسیا رویو: به نظر می‌رسد که کردها بازنده بزرگ معامله آمریکا و ترکیه خواهند بود

اورآسیا رویو نوشت به نظر می رسد که توافق آمریکا و ترکیه در مورد بیرون رفتن کردها از منبج سوریه می تواند به دیگر مناطق تحت کنترل کردها تسری یابد که در آن صورت کردها نمی توانند در سرنوشت خود برای اداره این مناطق دخالت داشته باشند.

 

به گزارش کردپرس، دولت ترکیه و آمریکا روز 4 ژوئن اعلام کردند بعد از ماهها مشاجره و مناقشه بر سر حضور نیروهای کرد سوریه در شهر منبج به توافق رسیده اند و کردها دیگر در اداره این منطقه دخالتی نخواهند داشت.

 

مجله اینترنتی تحلیل مسائل سیاسی اورآسیا ریو در تحلیلی با عنوان « چه طور آمریکا و ترکیه سرنوشت کردها را تعیین می کنند» نوشت: ممکن است در آینده ای نزدیک این توافق به دیگر مناطق تحت کنترل کردها در سوریه تسری یابد.

 

اورآسیا رویو در تشریح این مسئله نوشت: در این جا باید دو مسئله مورد توجه قرار گیرد؛ اول این که ترکیه تاکید دارد توافق فوق باید در دیگر مناطق تحت کنترل کردهای سوریه که در محدوده مرزی جنوب این کشور قرار گرفته تسری یابد که به این معنی است ترکیه هنوز ایده ایجاد منطقه حائل در شمال سوریه و استقرار نیروهای ترکمان و عرب وابسته به خود را به جای کرها کنار نگذاشته است. در این صورت، در محل اسکان کردهای سوریه ارعاب و ترکمانها استقرار یافته و کردها مجبور به کوچ می شوند. و مهمتر از آن این است که چنین برنامه ای بدون کمک آمریکا که خود را متحد کردهای سوریه دانسته میسر نمی شود.

 

مسئله دوم از نظر این سایت تمایل دوباره ترکیه برای خرید سیستم های دفاعی از آمریکا پس از توفق بر سر منبج است که دلیل تغیر موضع آمریکا در مورد کردهای سوریه را توضیح می دهد. بنابر این، به نظر می رسد که کردها بازنده بزرگ معامله آمرکا و ترکیه خواهند بود.
کردپرس

هاآرتص؛ نارضایتی ایران از استقرار نیروهای روس در نزدیکی مرز سوریه و لبنان

به نقل از  هاآرتص، دو مقام غیر سوری مدعی شده‌اند که با استقرار سربازان روس در نزدیکی شهر قصیر در مرز سوریه با لبنان، نیرو‌های ‌تحت حمایت ایران از جمله حزب‌الله نسبت به این اقدام هماهنگ‌نشده اعتراض کرده‌اند.

ادامه »

اسراییل, ایران, جهان, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا, لبنان

نگاهی به انتخابات پارلمانی اخیر عراق و تجربهٔ ائتلاف سائرون

مصاحبۀ «نامۀ مردم» با رفیق سلام علی، مسئول بخش بین‌المللی کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست عراق – نگاهی به انتخابات پارلمانی اخیر عراق و تجربهٔ ائتلاف سائرون

ادامه »

امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خبر, عراق, عربستان سعودی

واکنش جریان صدر به آتش سوزی انبارهای نگهداری صندوق‌های رای

به نقل از النشره، ضیاء الاسدی مسئول دفتر سیاسی رهبر جریان صدر عراق به آتش سوزی انبارهایی که صندوقهای رای در آن قرار داشت واکنش نشان داد و گفت: حادثه حریق انبارهای کمیساریای انتخابات در الرصافه تلاشی برای هدف قرار دادن آرای فقیران و محرومان است.

ادامه »

جهان, خبر, شمال غرب آسیا, ضد جنگ

آتش سوزی در مخازن حاوی آراء انتخابات پارلمانی عراق در بغداد

به گزارش اسکای نیوز، در حالی که درخواست‌هایی از سوی پارلمان و دولت عراق برای بازشماری دستی برخی از صندوق‌های رای انتخابات پارلمانی اخیر این کشور مطرح شده بود، وزارت کشور عراق از وقوع آتش سوزی در مخازن حاوی آراء انتخابات اخیر خبر داد.

ادامه »

جهان, خبر, شمال غرب آسیا, عراق