اورآسیا رویو: به نظر می‌رسد که کردها بازنده بزرگ معامله آمریکا و ترکیه خواهند بود

اورآسیا رویو نوشت به نظر می رسد که توافق آمریکا و ترکیه در مورد بیرون رفتن کردها از منبج سوریه می تواند به دیگر مناطق تحت کنترل کردها تسری یابد که در آن صورت کردها نمی توانند در سرنوشت خود برای اداره این مناطق دخالت داشته باشند.

 

به گزارش کردپرس، دولت ترکیه و آمریکا روز 4 ژوئن اعلام کردند بعد از ماهها مشاجره و مناقشه بر سر حضور نیروهای کرد سوریه در شهر منبج به توافق رسیده اند و کردها دیگر در اداره این منطقه دخالتی نخواهند داشت.

 

مجله اینترنتی تحلیل مسائل سیاسی اورآسیا ریو در تحلیلی با عنوان « چه طور آمریکا و ترکیه سرنوشت کردها را تعیین می کنند» نوشت: ممکن است در آینده ای نزدیک این توافق به دیگر مناطق تحت کنترل کردها در سوریه تسری یابد.

 

اورآسیا رویو در تشریح این مسئله نوشت: در این جا باید دو مسئله مورد توجه قرار گیرد؛ اول این که ترکیه تاکید دارد توافق فوق باید در دیگر مناطق تحت کنترل کردهای سوریه که در محدوده مرزی جنوب این کشور قرار گرفته تسری یابد که به این معنی است ترکیه هنوز ایده ایجاد منطقه حائل در شمال سوریه و استقرار نیروهای ترکمان و عرب وابسته به خود را به جای کرها کنار نگذاشته است. در این صورت، در محل اسکان کردهای سوریه ارعاب و ترکمانها استقرار یافته و کردها مجبور به کوچ می شوند. و مهمتر از آن این است که چنین برنامه ای بدون کمک آمریکا که خود را متحد کردهای سوریه دانسته میسر نمی شود.

 

مسئله دوم از نظر این سایت تمایل دوباره ترکیه برای خرید سیستم های دفاعی از آمریکا پس از توفق بر سر منبج است که دلیل تغیر موضع آمریکا در مورد کردهای سوریه را توضیح می دهد. بنابر این، به نظر می رسد که کردها بازنده بزرگ معامله آمرکا و ترکیه خواهند بود.
کردپرس

نگاهی به انتخابات پارلمانی اخیر عراق و تجربهٔ ائتلاف سائرون

مصاحبۀ «نامۀ مردم» با رفیق سلام علی، مسئول بخش بین‌المللی کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست عراق – نگاهی به انتخابات پارلمانی اخیر عراق و تجربهٔ ائتلاف سائرون

ادامه »

امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خبر, عراق, عربستان سعودی

واکنش جریان صدر به آتش سوزی انبارهای نگهداری صندوق‌های رای

به نقل از النشره، ضیاء الاسدی مسئول دفتر سیاسی رهبر جریان صدر عراق به آتش سوزی انبارهایی که صندوقهای رای در آن قرار داشت واکنش نشان داد و گفت: حادثه حریق انبارهای کمیساریای انتخابات در الرصافه تلاشی برای هدف قرار دادن آرای فقیران و محرومان است.

ادامه »

جهان, خبر, شمال غرب آسیا, ضد جنگ

آتش سوزی در مخازن حاوی آراء انتخابات پارلمانی عراق در بغداد

به گزارش اسکای نیوز، در حالی که درخواست‌هایی از سوی پارلمان و دولت عراق برای بازشماری دستی برخی از صندوق‌های رای انتخابات پارلمانی اخیر این کشور مطرح شده بود، وزارت کشور عراق از وقوع آتش سوزی در مخازن حاوی آراء انتخابات اخیر خبر داد.

ادامه »

جهان, خبر, شمال غرب آسیا, عراق

اسد؛ در واقع غرب مسؤول کشتار در کشور ماست

بشار اسد در مصاحبه‌ای جدید اعلام کرد، انگلیس حمایت علنی و آشکار از سازمان کلاه سفیدها که شاخه‌ای از سازمان تروریستی “جبهة النصره” در مناطق مختلف سوریه است، صورت داده و ما این سازمان را ابزاری در دست این کشور می‌دانیم.

ادامه »

امریکا, انگلستان, جهان, خبر, روسیه, سوریه, عربستان سعودی, فرانسه