یک کارگر ۱۸ ساله افغانستانی حین حفر چاه در شهرک غرب زیر انبوهی از خاک مدفون شد

جلال ملکی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه روز گذشته ساعت 15:42 یک سانحه گرفتار شدن داخل چاه در شهرک غرب بلوار دریا به سامانه آتش نشانی شهرداری تهران اطلاع داده شده است، گفت: بعد از این حادثه دو ایستگاه به محل اعزام می‌شوند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

اهداف تجمع کارگران هفت‌تپه؛ مطالبان مزدی/تبدیل روزمزدی به عقد قرارداد دائم/عدم تقسیم اراضی واملاک مجتمع و…

برخی منابع کارگری در مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه از ادامه اعتراضات صنفی کارگران این مجتمع خبر می‌دهند.

 

این کارگران که تعداد آنها تا ۷۰۰ نفر برآورد شده است، می‌گویند: در بخش‌های مختلف صنعتی و کشاورزی مجتمع نیشکر هفت‌تپه مشغول کارند و از تقریبا دو هفته پیش اعتراض صنفی خود را نسبت به تاخیر در پرداخت شدن مطالبات مزدی خود از سر گرفته‌اند که تا امروز شنبه ۱۰ شهریور ماه ، ادامه یافته است.

 

از قرار معلوم روز گذشته جمعه ۹ شهریور ماه، برای خاتمه اعتراض دو هفته‌ای کارگران، کارفرما با همراهی معاون اقتصادی استانداری خوزستان و چند نفر از کارگران صورتجلسه‌ای را تنظیم می‌کنند که مفاد این صورتجلسه و نیز نمایندگانی از کارگران که در جلسه حضور داشتند، مورد تایید معترضان قرار نمی‌گیرد. در نتیجه کارگران خشمگین شده و با همراهی دیگر کارگرانی که پرداخت مطالبان مزدی‌شان همچنان با بی‌توجهی کارفرما روبرو شده است، امروز شنبه؛ اعتراض صنفی خود را از سر گرفته‌اند.

 

به گفته آنان؛ تشدید اعتراضات کارگری در حالی ادامه دارد که طی چند روزی و همزمان با آغاز اجتماع صنفی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه هنوز هیچ مقام دولتی به‌صورت جدی پیگیر مطالبات آنها نبوده است.

 

کارگران معترض مجتمع نیشکر هفت تپه با بیان اینکه کارگران خواستار دریافت مطالبات صنفی خود هستند، افزودند: اگر دست‌کم سه ماه مطالبات مزدی عقب افتاده آنها پرداخت شود، دلیلی برای استمرار این اعتراض صنفی وجود ندارد.

 

در عین حال بیش از ۱۵۰۰ نفر از کارگران روزمزدی با همراهی همکاران خود در این دوره از اعتراضات مدعی هستند هنوز کارفرما به وعده‌هایی که در حضور مسئولان برای عقد قرارداد دائم به آنها داده‌‌ بود، عمل نکرده است. دلیل دیگر اعتراض کارگران مجتمع هفت تپه، مربوط به قوت گرفتن شائبه تقسیم اراضی و املاک کشاورزی و صنعتی ازسوی شرکای این مجتمع است که موجب تشدید نگرانی کارگران شده است.

 

آنان می‌گویند: حذف مزایای عرفی از دیگر دلایل اعتراض این دوره کارگران هفت تپه است.

 

آنها همچنین تاکید می‌کنند: بیش از دوسال است که مالکیت مجتمع نیشکر هفت تپه پرداخت برخی مزایای عرفی و قانونی کارگران را همانند سبد کالای ماه رمضان و حق لباس کار، لوازم تحریر مدرسه و غیره .. را کم یا متوقف کرده است.

ایلنا

رانندگان خط BRT5 اتوبوس‌هایشان را برای نیم ساعت متوقف و از سوار‌نمودن مسافر خودداری کردند

در اعتراض به کم شدن مزایا، ظهر روز سه‌شنبه با تجمع مقابل دفتر پایانه بیهقی برای نیم ساعت اتوبوس‌هایشان را متوقف و از سوار نمودن مسافر خودداری کردند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

در نتیجه تجمعات کارگران: تامین مواد اولیه گروه ملی فولاد اهواز و پرداخت یک ماه حقوق

در پایان هفت روز تجمع کارگران گروه ملی فولاد اهواز در اعتراض به عدم پرداخت ۴ ماه معوقات مزدی‌شان و تامین نشدن مواد اولیه لازم جهت راه‌اندازی دوباره شرکت، تامین مواد اولیه و حقوق یک ماه از معوقه کارگران این شرکت قطعی شد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

در دو حادثه کاری، کارگری جان باخت و کارگر دیگری جان بدر برد

در حادثه اول که روز گذشته ششم شهریور، در بلوار فردوس شرق،خیابان ابراهیم جنوبی رخ داد، یک کارگر حدودا ۲۵ساله حین کار با دستگاه تاورکرین (جرثقیل‌ ساختمانی) در یک ساختمان در حال ساخت به دلایل نامشخصی جان خود را از دست داد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

یک کارگر به علت گیر‌افتادن بین درِ اتوماتیک، جان خود را از دست داد

روابط عمومی اورژانس ۱۱۵ دانشکده علوم پزشکی ساوه گفت: امروز سه شنبه ششم شهریور ماه، ساعت ۱۰:۱۰ خبری مبنی بر ماندن بین درِ اتوماتیک در حین تست یکی از کارگران کارخانجات شهرصنعتی کاوه؛ به مرکز پیام اورژانس ۱۱۵ ساوه اطلاع‌رسانی شد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری