صدور دستور بازداشت ۳۰۰ نفر از اعضای ارتش ترکیه در ارتباط با جنبش گولن

به گزارش روسیه الیوم، دادستان کل ترکیه حکم بازداشت ۳۰۰ نفر از اعضای ارتش این کشور به دلیل ارتباط با «فتح الله گولن» روحانی ارشد مخالف ساکن آمریکا را صادر کرد.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, غرب اروپا

شکایت علیه دولت فرانسه به خاطر فروش سلاح به عربستان و امارات

دو جمعیت حقوقی که پیشتر از دولت فرانسه خواسته بودند فروش سلاح به عربستان و امارات را متوقف کند و تاکنون جوابی نگرفته‌اند، اعلام کردند در این رابطه از دولت شکایت می‌کنند.

ادامه »

المان, امارات, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, عربستان سعودی, غرب اروپا, فرانسه

مقام آلمانی: تحریم‌ها علیه روسیه موفق نبوده و باید کاهش یابند

به نقل از روزنامه “دی ولت” آلمان، ” مانوئلا اشوسیگ”، معاون حزب سوسیال دموکرات آلمان خواستار آمادگی برای مذاکرات بیشتر با روسیه کاهش تحریم های اروپا علیه مسکو شد.

ادامه »

المان, تشنج زدایی, جهان, خبر, روسیه, غرب اروپا

مخالفان «می» در انتخابات شورای محلی انگلیس پیروز شدند

نتایج منتشرشده از انتخابات محلی و انتخابات مربوط به‌گزینش شهرداران شماری از شهرهای انگلیس، ولز و اسکاتلند، در روز شنبه مؤید پیروزی حزب کارگر و مخالف حزبی تزرا می نخست وزیر کنونی این کشور است.   به گزارش روز شنبه ایرنا، بر اساس نتایج اعلام‌شده، حزب کارگر به رهبر جرمی کوربین با 2 هزار و

ادامه »

انگلستان, جهان, خبر, غرب اروپا

انگلیس ملاقات نماینده روسیه با دختر اسکریپال را بررسی می‌کند

یک سخنگوی وزارت امورخارجه انگلیس روز شنبه اعلام کرد که این کشور مطابق با تعهدش بر اساس قوانین بین‌المللی امکان ملاقات نماینده سفارت روسیه با دختر سرگئی اسکریپال جاسوس اسبق روس را که چندی پیش از کما خارج شده است، بررسی می‌کند.

 

سفارت روسیه پیشتر درخواست ملاقات با سرگئی اسکریپال و دخترش یولیا که چندی پیش ‌براثر تماس با ماده سمی ‘نوویچوک’ در انگلیس مسموم شده‌اند را به وزارت خارجه این کشور اعلام کرده بود.

 

«الکساندر یاکوونکو» سفیر روسیه در لندن گفته بود که دولت انگلیس برخلاف کنوانسیون 1963 وین دسترسی سفارت روسیه به سرگئی اسکریپال و دخترش را رد کرده است.

 

یک سخنگوی وزارت خارجه انگلیس امروز اظهار کرد که این کشور درخواست مطرح‌شده را مطابق با تعهداتش در چارچوب قوانین بین‌المللی و حقوق یولیا اسکریپال بررسی می‌کند.

 

این خبر در حالی منتشر می‌شود که منابع انگلیسی از روند بهبود وضعیت سلامتی یولیا اسکریپال خبر داده و عنوان می‌کنند که او پس از سه هفته کما به هوش آمده است.

 

روابط روسیه و انگلیس براثر مساله مسمومیت سرگئی اسکریپال جاسوس پیشین روز به‌شدت تیره شده و دو طرف ده‌ها تن از دیپلمات‌های خود را در همین رابطه اخراج کرده‌اند.

 

اسکریپال در سال 2010 هنگام تبادل جاسوس میان آمریکا و روسیه به انگلیس پناهنده شد که در آن، مسکو چهار جاسوس خود را با 10 جاسوس آمریکا مبادله کرد.

 

وی پیش‌تر مأمور اطلاعاتی روسیه بود که به دلیل جاسوسی برای دولت انگلیس در سال 2006 به 13 سال حبس در مسکو محکوم شد، او متهم بود که هویت جاسوسان روس را در اروپا به سازمان جاسوسی‌ام.آی.6 گزارش داده است.

 

مقامات انگلیس ادعا می‌کنند که اسکریپال براثر تماس با ماده سمی اعصاب ساخت روسیه، به‌شدت بیمار شده است.

 

بااین‌حال روسیه ضمن تکذیب نقش داشتن در این حادثه از انگلیس خواسته است که با مدرک صحبت کند و بدون سند این کشور را متهم نکند. مسکو همچنین هشدار داده که اگر لندن ادعای خود را ثابت نکند، این کشور را به ارتکاب قتل تبعه روسی متهم می‌کند.

 

علاوه بر این، تفتیش یک هواپیمای روسی در فرودگاه هیترو لندن ابعاد تازه‌ای را به این اختلاف اضافه کرده است.

 

روسیه عنوان می‌کند که مأموران مرزی و گمرکی انگلیس پس از فرود هواپیمای ایر فلوت ایرباس A321 از مسکو به لندن، وارد کابین هواپیما شده و مشغول جست‌وجو شده‌اند.

 

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در این رابطه گفت: مقامات انگلیس از خدمه و خلبان خواسته‌اند تا هواپیما را در جریان عملیات جست‌وجو ترک کنند. بااین‌حال خلبان با اشاره به اینکه طبق قوانین بین‌المللی قادر به ترک هواپیما نیست، پیشنهاد کرده تا عملیات جست‌وجو در حضور او صورت گیرد.

 

وی با اشاره به اینکه پلیس انگلیس بدون حضور خلبان عملیات جست‌وجو را صورت داده، افزود: رفتار مأموران پلیس به‌روشنی مؤید آن است که آن‌ها به دنبال نوعی خرابکاری در هواپیما بدون حضور شاهد بوده‌اند.

 

در همین حال سفارت روسیه نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که تاکنون توضیحی را از وزارت خارجه انگلیس درباره علت این حادثه دریافت نکرده و این اقدام را در راستای سیاست‌های خصمانه دولت انگلیس علیه روسیه توصیف کرد.

 

پلیس متروپلیتین لندن دست داشتن در این حادثه را انکار کرده، اما رسانه‌های انگلیسی می‌گویند که وزارت خارجه این کشور ورود مأموران گمرکی به یک فروند هواپیما در فرودگاه هیترو را تائید کرده‌اند.

ایرنا

اتحاد ترکیه و روسیه برای مقابله با آمریکا ضروری است

ییغیت بولوت مشاور ارشد رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه گفت: اتحاد روسیه و ترکیه برای مقابله با آمریکا ضروری است و دو کشور با بهره مندی از تکنولوژی شرق می توانند موجب ناکامی پروژه های آمریکای در منطقه خاورمیانه و خنثی شدن تحریم های غرب شوند.   ییغیت بولوت با حضور در برنامه زنده

ادامه »

اتحادیه اروپا, امریکا, ترکیه, جهان, خبر, روسیه

انگلیس برای سفرای غربی مدرکی دال بر دخالت مسکو در حمله “سالزبری” ارائه نکرده است

سفارت روسیه در انگلیس در بیانیه‌ای اعلام کرد، لندن هرگز برای سفرای کشورهای غربی دلیل و مدرکی درباره دخالت روسیه در مسموم شدن جاسوس دو جانبه سابق در انگلیس ارائه نکرده است.

ادامه »

انگلستان, جهان, خبر, روسیه