انتقاد کمیسیون حقوق بشر افغانستان از شکنجه زندانیان افغان توسط نظامیان آمریکایی و ناتو

سرپرست کمیسیون حقوق بشر در قندهار تاکید کرد که شکنجه زندانیان مخالف قوانین بین‌المللی و حقوق بشری است، نیروهای آمریکایی و ناتو از شکنجه و رفتار نامناسب با زندانیان افغان خودداری کنند.

 

«فخرالدین فایض» سرپرست کمیسیون حقوق بشر در قندهار از نیروهای آمریکایی و ناتو خواست با زندانیان افغان رفتار مناسبی داشته باشند.

 

وی افزود شکنجه زندانیان در تضاد با اصول بین‌المللی و حقوق بشری قرار دارد.

 

«شاه ولی» یکی از زندانیان «گوانتانامو» که دوسال پیش آزاد شد به «تلویزیون‌یک» گفت: با گذشت دو سال هنوز هم وضعیت جسمانی مناسبی ندارد.

 

وی افزود: ده‌ها نفر از زندانیان افغان در گوانتانامو بر اثر شکنجه نیروهای آمریکایی جان خود را از دست داده‌اند.

 

شاولی سال 2004 میلادی به اتهام همکاری با طالبان در قندهار بازداشت شد و پس از 12 سال حبس دو سال پیش از زندان گوانتانامو آزاد شد.

 

زندان گوانتانامو در یکی از جزایر «کوبا» پس از حمله نیروهای آمریکایی به افغانستان در سال 2002 تاسیس شد که هدف آن حبس اعضای طالبان و القاعده بود.

تسنیم

وزارت آب و انرژی افغانستان محل تازه زورآزمایی «اشرف غنی» و «عبدالله»

منابع وزارت آب و انرژی اعلام کردند که گارد ریاست جمهوری افغانستان با بستن دفتر رئیس این وزارتخانه با توسل به زور «علی احمد عثمانی» را خانه‌نشین کرده‌اند.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, جنوب آسیا, جهان, سیاسی

چالش‌ پنتاگون برای جایگزینی هلی‌کوپترهای روسی ارتش افغانستان با نمونه آمریکایی

پنتاگون در گزارشی اعلام کرد که طرح‌های آمریکا برای جایگزین کردن هلی‌کوپترهای مدل روسیه‌ای MI-۱۷ در ارتش افغانستان با هلی‌کوپترهای آمریکایی بلک هاوک با “چالش‌های جدیدی” روبرو شده چرا که هلی‌کوپترهای روسیه‌ای برتر هستند.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, خبر, روسیه

رای گیری پارلمان افغانستان درباره پیمان امنیتی کابل – واشنگتن

نماینده ولایت سمنگان در پارلمان افغانستان گفت: در حالی که انتظار می‌رفت پس از امضای پیمان امنیتی با آمریکا وضعیت افغانستان بهبود یابد اما ناامنی‌ها به صورت بی سابقه‌ای افزایش یافته است.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, خبر