اعتراض شاپرک شجری‌ زاده به حجاب اجباری در قیطریه منجر به دستگیری و ضرب و شتم وی شد + ویدیو

چهارشنبه دوم اسفند در خیابان قیطریه تهران شاپرک شجری‌ زاده به حجاب اجباری اعتراض کرد. او با چوبی که شال سفید خود را بر آن زده بود از سوی مأموران دستگیر شد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان

بدهی مالیاتی تعاونی مسکن کارکنان شرکت واحد به اعضا ارتباطی ندارد

جمعی از کارگران عضو پروژه سپیدار ۲و۳ تعاونی مسکن شرکت واحد اتوبوسرانی تهران پیرامون انتشار گزارشی درباره مشکلات مالیاتی تعاونی مسکن کارکنان شرکت واحد و اهمال پیمانکار در تکمیل و تحویل بلوک‌ها، توضیحات زیر را در ۸ بند به خبرگزاری ایلنا، ارسال نمودند:

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

در مقوله دستمزد، سرنوشت معلمان بخش خصوصی با کارگران گره خورده‌ است

از آنجایی که سرنوشت معلمان و نیروی کار آموزشیِ بخش خصوصی با کارگران و سایر زحمتکشان مشمول قانون کار به تعیین حداقل دستمزد توسط کمیته سه‌جانبه گره خورده است، ما خواهان حضور نماینده تشکل‌های مستقل معلمان و کارگران در پروسه تعیین دستمزد در کمیته سه‌جانبه هستیم

ادامه »

ایران, بیانیه, حقوق بشر, کارگری, معلمان

دراویش گنابادی؛ مرز پرهیز از خشونت و دفاع شخصی کجاست؟

در درگیری‌‌های اخیر میان دراویش گنابادی و نیروی انتظامی عده زیادی از دراویش زخمی و بازداشت و از هر دو طرف چند تن کشته شدند. رهبر دراویش بر پرهیز از خشونت تاکید کرده، اما آستانه تحمل در برابر حمله، پرهیز از خشونت تا کجاست و حق دفاع شخصی چه معنایی دارد؟

ادامه »

ایران, حقوق بشر, گفتگو

دور جدید اعتراض کارگران گروه صنعتی فولاد اهواز از سر گرفته شد

به گفته این کارگران، از ساعت ۹ صبح امروز (چهارشنبه/ ۲ اسفند ماه) نزدیک به ۴۰۰ کارگر با برپایی یک تجمع صنفی در مقابل ساختمان استانداری خوزستان، انتقاد خود را نسبت به عملکرد مدیریت جدید اعلام کردند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

انتقاد کمیسیونر ارشد حقوق‌بشر سازمان ملل از برخورد اتحادیه اروپا با بحران مهاجران

کمیسیونر ارشد حقوق‌بشر سازمان ملل نحوه تعامل اتحادیه اروپا با بحران مهاجران را محکوم کرده و این اتحادیه را به عدم برخورد با نقض حقوق مهاجران در لیبی متهم کرد.

 

به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، زید بن رعد الحسین، کمیسیونر ارشد حقوق بشر سازمان ملل در مقاله‌ای که از سوی این سازمان منتشر شد، تاکید کرد، در توافقنامه‌ای که در پاریس میان کشورهای اروپایی و آفریقایی جهت توقف ورود مهاجران غیرقانونی از طریق لیبی به اروپا به امضا رسید، از حقوق این مهاجران در داخل خاک لیبی و در دریای مدیترانه حمایت به عمل نیامد و اصلاً به این امر توجهی نشد که نیاز شدیدی به حصول یک راه‌حل به جای بازداشت اجباری گروه‌های ضعیف وجود دارد.

 

زید بن رعد الحسین گفت: گزارش‌هایی پیرامون وجود اجسادی در بیابان، جنگل‌ها و نیز سواحل وجود دارند، اما جز خانواده‌هایی که منتظر شنیدن اخباری از افراد مفقود شده‌شان هستند، کسی به این مساله توجهی ندارد.

 

کمیسیونر ارشد حقوق بشر سازمان ملل تاکید کرد: اتحادیه اروپا با مشکلی اخلاقی و قانونی مواجه است، زیرا بر همکاری با گارد ساحلی لیبی تکیه کرده و نقض حقوق مهاجران و امدادرسان‌ها از جمله تیراندازی به نیروهای امدادرسان را بی‌اهمیت می‌داند.

 

وی افزود: نیروهای گارد ساحلی در ماموریت‌های خود برای نجات مهاجران گاهی به وظیفه خود عمل نمی‌کنند. همچنین نیروهای گارد ساحلی گاهاً به مهاجران حمله کرده و وسایل آنها را نیز سرقت می‌برند و به سمت مهاجران تیراندازی می‌کنند.

 

این مقام سازمان ملل ادامه داد: من با سخنان رئیس سازمان پزشکان بدون مرز (سازمانی خیریه که نیروهای امدادرسان را برای نجات مهاجران اعزام می‌کند) خطاب به رهبران کشورهای اروپایی موافق هستم و کاملا تحلیل‌های او را تایید کرده و همچون او از این موضعگیری‌ها احساس نفرت دارم.

 

اتحادیه اروپا در دست‌یابی به موضعی یکپارچه برای مقابله با بحران مهاجرت به اروپا با مشکلاتی مواجه است و این بحران به منزله آزمایشی برای همکاری‌ها میان کشورهای عضو اتحادیه اروپاست.

 

در ۲۸ اوت سال جاری میلادی رهبران کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، چاد، نیجر و لیبی با طرحی برای مقابله با قاچاق انسان و کمک به کشورهایی که با بحران مهاجرت از طریق مناطق بیابانی و دریای مدیترانه مواجه هستند، به توافق رسیدند.
ایسنا

همبستگی بین‌المللی با مبارزات کارگران و فعالان سندیکاییِ در ایران

جنبش همبستگی بین المللی با جنبش کارگری کشورمان در هفته های اخیر بار دیگر فعالیت های موثری در اکثر نقاط جهان داشته است. با اوج گیری اعتصاب غذای فعالان و رهبران زندانی سندیکایی در کشور، نهاد های سندیکایی بین المللی صدای اعتراض خود را بر ضد ادامه سرکوب حقوق سندیکایی در ایران بلند کرده اند.

ادامه »

انگلستان, ایران, بیانیه, جهان, حقوق بشر, کارگری

مبارزه کارگران آلمان برای حفظ حقوق سندیکایی/تغییر قراردادهای کار و نقش سندیکاهای زرد

با تصمیم دادگاه قانون اساسی آلمان در تاریخ یازده جولای ۲۰۱۷ (۲۰ تیر ۱۳۹۶) و بر خلاف قانون کار، فرمان اصلاح بخش‌هایی از قانون کار به قانون گذاران صادر شد. در همین ارتباط قرار است حل اختلافات کارگر و کارفرما در دادگاه‌های کار مورد رسیدگی قرار بگیرد!   به غیر از نیروهای فاشیستی و نژاددپرست

ادامه »

آلمان, جهان, خبر, کارگری, مقاله

مصدومیت دو کارگر آتش‌نشان و سه کارگر انبار در حریق انبار غیرمجازِ جمع‌آوری زباله

ساعت 12.35 روز پنج شنبه آتش‌سوزی در قلعه صدری جنب امامزاده عبدالله در قم به سازمان آتش‌نشانی اعلام شد؛ در این حادثه یک انبار غیر مجاز جمع آوری ضایعات و پرسِ کارتن دچار حریق شده بود.   این آتش سوزی با حضور ماموران آتش نشانی مهار شد.   به گفته مدیرعامل سازمان آتش نشانی قم،

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

حزب کمونیست فرانسه در پیامی خواستار آزادی فوری رضا شهابی شد

حزب کمونیست فرانسه با ارسال پیامی برای سفارت ایران در پاریس خواستار آزادی فوری رضا شهابی و دیگر فعالان صنفی از جمله معلمان و پایان فشار بر آنها شد.   همچنین در این پیام از مقامات ایران خواسته شده آزادی‌های صنفی و دموکراتیک همه فعالان صنفی تضمین شود.   شهابی در اعتراض به روند غیر

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, فرانسه, کارگری