ما قتل عام مبارزان کرد سوریه از سوی ارتش ترکیه را محکوم می‌کنیم!

رسانه‌های جهان، یکشنبه ۲۷ اسفندماه ۹۶ / ۱۸ مارس ۲۰۱۸، از سقوط شهر عفرین به‌دست واحدهای ارتش ترکیه و “ارتش آزاد سوریه” گزارش دادند. ارتش ترکیه نزدیک به دو ماه است که موضع‌های “نیروهای دموکراتیک سوریه”، حزبی که کُردهای سوریه در آن‌ها فعال‌اند، را هدف حمله‌های نظامی همه‌جانبه نیروی هوایی پیشرفته و واحدهای نظامی خود

ادامه »

ترکیه, جهان, خبر, سوریه

اردوغان: به منبج، عین‌العرب، قامشلی در سوریه و سنجار در عراق می‌رویم

رئیس جمهوری ترکیه گفت‌، نیروهای کشورش حملات خود را علیه یگان‌های مدافع خلق کرد در سراسر مرز ترکیه با سوریه افزایش می‌دهند و اگر لازم باشد آن را به مناطق شمالی عراق نیز بسط خواهند داد.   به‌ گزارش ‌رویترز، نیروهای ترکیه‌ای و متحدان آنها (شورشیان ارتش آزاد سوریه) روز یکشنبه به “عفرین” واقع در

ادامه »

ترکیه, جهان, حقوق بشر, خبر, سوریه, عراق

اردوغان: کنترل کامل شهر عفرین در اختیار نیروهای ارتش ترکیه قرار گرفت

در حالی که دیده‌بان حقوق بشر سوریه که وابسته به مخالفان است، اعلام کرد، نیروهای ترکیه و شورشیان ارتش آزاد سوریه وارد شهر عفرین شده‌اند،‌ رئیس جمهوری ترکیه نیز تاکید کرد، از ساعت ۸:۳۰ صبح امروز یکشنبه، “به طور کامل” شهر عفرین تحت کنترل نیروهای ترکیه درآمده است.   به گزارش شبکه خبری الجزیره، رجب

ادامه »

ترکیه, تروریسم, جهان, خبر, سوریه

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه: آمریکا در تدارک حمله موشکی به سوریه است

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، ستاد کل نیروهای مسلح روسیه اعلام کرد که تحرکات گروه‌های نظامی آموزش‌دیده توسط آمریکا با استفاده از سلاح‌های شیمیایی به‌دنبال بهانه‌ای برای حمله آمریکا به‌سوریه هستند و مسکو اقدامات پیشگیرانه مرتبط را در این خصوص انجام می‌دهد.

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, سوریه

انتقاد فرمانده نظامی پ.ک.ک از مواضع آمریکا در قبال عفرین

مراد کارایلان فرمانده نیروهای نظامی حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) روز شنبه با انتقاد از موضع آمریکا در مقابل حمله ارتش ترکیه به شهر عفرین در شمال شرقی سوریه گفت: موضع آمریکایی‌ها در خصوص عفرین منطقی و مناسب نیست.

 

کارایلان در مصاحبه با رسانه‌ها افزود: موضع آمریکا که اعلام کرده است آنها نسبت به حمله ارتش ترکیه به عفرین نگران هستند منطقی نیست، آنها به خوبی می دانند که اقدامات ارتش ترکیه در حمله به شمال سوریه باعث تقویت داعش خواهد شد اما بخاطر منافع خویش در مقابل آن سکوت کرده اند.

 

این فرمانده نظامی پ.ک.ک اضافه نمود: مردم کرد در کردستان عراق در حمایت از مردم عفرین سنگ تمام گذاشتند و این اقدام آنها باعث تقویت روحیه کردها در مبارزه با حملات ارتش ترکیه شد.

 

مراد کارایلان تاکید کرد که حملات ارتش ترکیه باردیگر ثابت کرد که کسی دوست کردها نیست و تنها کردها دوست کردها می‌باشند و در چنین شرایطی هم دوستان واقعی خود را پیدا کردند.

 

این انتقادها در شرایطی رخ داد که آمریکایی‌ها تاکنون در خصوص نقض حاکمیت سیاسی سوریه از سوی دولت ترکیه تنها به صدور بیانیه و ابراز نگرانی بسنده کرده و علیرغم درخواست نیروهای کرد در سوریه از آنها برای موضع گیری جدی اما آمریکایی‌ها سکوت اختیار کرده اند.

 

به اعتقاد کارشناسان سیاسی حمله ارتش ترکیه به شهر عفرین و سکوت آمریکایی‌ها بار دیگر نشان داد که کردها ابزار مصالحه و معامله در سوریه قرار گرفته‌اند.

 

سکوت آمریکایی‌ها نیروهای کرد سوری را به سوی همراهی و توافق با دولت مرکزی سوریه سوق داد به نحوی که هم اکنون نیروهای دفاع مردمی در سوریه در کنار نیروهای کرد سوری در مقابل حملات ارتش ترکیه مقاومت می کنند.

 

دولت ترکیه پ.ک.ک را یک سازمان تروریستی شناخته و نیروهای کرد سوری مستقر در عفرین را بخشی از این سازمان در سوریه به حساب می‌آورد.

 

بیش از 42 روز است ارتش ترکیه عملیاتی را تحت عنوان « شاخه زیتون» در شمال شرقی سوریه به منظور کنترل بر شهر عفرین آغاز کرده است.

 

این حملات در حالی ادامه دارد که اخیرا شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه آتش بس برای مدت یکماه را در سوریه تصویب کرده اما ارتش ترکیه حملات خود را تاکنون متوقف نکرده است.

 

در این حال وبسایت خبری 7 ترکیه مدعی شد که اردوغان پیشنهاد همکاری مشترک با آمریکا مبنی بر ایجاد مناطق امن در منبج را نپذیرفت

 

رجب طیب اردوغان در مصاحبه با خبرنگاران همراه وی در سفر به آفریقا اظهار کرد: دولتمردان آمریکا سال های گذشته از جمله در دوران ریاست جمهوری اوباما همواره قول خروج یگان های مدافع خلق(ی.پ.گ) از منبج را داده اند و امروز هم مقامات دولت ترامپ در سخنان خود ی.پ.گ را متحد واشنگتن قلمداد نکرده و وعده های اوباما را تکرار می کنند، اما ما در عمل شاهد چیز دیگری هستیم.

 

وی به مذاکرات حضوری اخیر با رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا اشاره کرد و افزود: تیلرسون به من پیشنهاد همکاری مشترک دو کشور در ایجاد مناطقی امن در منبج و خروج ساکنان و نیروهای ی.پ.گ از آن منطقه را ارائه کرد به طوری که نیمی از مناطق امن در اختیار آنکارا و نیمی دیگر در اختیار واشنگتن قرار می گرفت اما من ضمن رد این تقاضا گفتم: مناطق امن نه در اختیار ما و نه در اختیار شما باشد بلکه منبج باید در اختیار ساکنان واقعی آن منطقه قرار گیرد.

ایسنا، ایرنا

امریکا پیروزی روسیه در سوریه را پذیرفت

به گزارش اسپوتنیک با استناد به مقاله منتشره در مجله «میلیتاری ریویو» که نشریه تخصصی نیروهای مسلح آمریکاست، روسیه به پیروزی چشمگیری در سوریه دست یافته است. سیاستمداران و نظامیان روسیه با هزینه کم و طی مدت زمان کوتاهی توانستند به نتایج چشمگیری برسند: تار و مار کردن گروهک های تروریستی، حفظ مقام ریاست جمهوری

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, سوریه

پیشنهاد وزیر دفاع روسیه در مورد اوضاع “رقه” و “التنف” سوریه

به گزارش خبرگزاری «تاس»، “سرگئی شایگو” وزیر دفاع روسیه با ارائه گزارشی از وخامت اوضاع انسانی در مناطق التنف و رقه سوریه، برای “استفان دی‌میستورا” نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه، به‌منظور ایجاد یک کریدور انسانی از منطقه التنف و اردوگاه پناهجویان سوری “الرکبان” در این منطقه (که در کنترل نظامیان آمریکایی و

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, سوریه

هشدار مسکو به واشنگتن درباره پیامدهای حمله به سوریه

روسیاالیوم، سفارت روسیه در واشنگتن در بیانیه‌ای به دولت آمریکا درباره پیامدهای حمله به سوریه با استناد به اتهامات بی‌اساس علیه این کشور در زمینه استفاده از سلاح‌های شیمیایی هشدار داد.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, سوریه