عطوان: دروغ‌های پمپئو چهره زشت آمریکا را زیبا نمی‌کند

تحلیلگر روزنامه «رأی الیوم» در واکنش به ادعاهای وزیر خارجه آمریکا در مصر، نوشت: سخنان «مایک پمپو» مملو از ادعاهای بی‌پایه و اساس بود و ملت‌های خاورمیانه فراموش نمی‌کنند که دلارهای آمریکا در سال‌های گذشته صرف کشتار، ویرانی و ایجاد آشوب‌ها در منطقه شده و چهره زشت واشنگتن با این دروغ‌ها زیبا نخواهد شد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امارات, امریکا, ایران, خاورمیانه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, قطر, لبنان, لیبی, یمن

کارشناس کُرد: امریکا نمی‌خواهد ارتش سوریه بر مناطق شرقی رود فرات و مرزهای ترکیه کنترل داشته باشد

“ریزان حدو” کارشناس کُرد و سخنگوی سابق نیروهای «یگان‌های مدافع خلق» در مصاحبه با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد که آمریکا تلاش می‌کند تا مذاکرات بین رهبران شورای دموکراتیک سوریه (شاخه نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه) با مقامات دمشق نتیجه مثبتی نداشته باشد.

ادامه »

امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

کُردهای سوریه قربانیان استراتژی اشتباه

بیش از دو هفته که از اعلام تصمیم غیرمترقبه خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه و افغانستان می‌گذرد، بحث و گمان زنی‌ها در ارتباط با دلایل و پیامدهای به‌اجرا درآمدن این تصمیم هنوز ادامه دارد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, مقاله

ترکیه آماده حمله به کردهای سوریه می‌شود

خبرگزاری دوغان (DHA) در ترکیه از نقل و انتقال‌ زره‌پوش‌ها و نفربرهای این کشور به استان‌های هم‌مرز با سوریه خبر می‌دهد. دوغان می‌نویسد این تحرکات از صبح جمعه ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) شروع شده و کاروان‌های نظامی در مسیر غازی آنتپ و شانلی اورفا حرکت می‌کنند.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

افشای سندی درباره انتقال عناصر تروریستی به سوریه توسط ترکیه

رسانه‌های آگاه فاش کردند که طبق اسناد محرمانه به دست آمده، سازمان اطلاعات ترکیه در سال ۲۰۱۴ عناصر تروریستی تکفیری را از طریق مرزهای خود با سوریه به این کشور انتقال داده است.

ادامه »

ترکیه, تروریسم, جهان, سوریه, شمال غرب آسیا

انتقاد روشنفکران و روزنامه نگاران کرد از دولت اقلیم به دلیل کوتاه آمدن در برابر ترکیه

یک روز بعد از حمله جنگنده‌های ارتش ترکیه به چند روستا در کردستان عراق و کشته شدن 4 شهروند غیرنظامی، انتقادهای فزاینده روشنفکران و روزنامه نگاران کرد از دولت اقلیم کردستان عراق بدلیل محکوم نکردن این حملات ادامه دارد.

 

کمال چومانی، روزنامه‌نگار و اندیشمند کرد عراقی با اشاره به بیانیه اخیر دولت اقلیم کردستان عراق در صفحه شخصی خود در فیس بوک نوشت: وقتی نسل کشی بارزانی‌ها و روستاها و شهرهای کردستان عراق توسط صدام حسین به بهانه همکاری با ایران شروع شد، حتی دادگاه‌های عراق و هیچ فردی جرات نکرد به این نسل کشی مشروعیت ببخشد اما دولت اقلیم کردستان عراق تمام اصول اخلاقی و قانونی را زیرپاگذاشته و برای رضایت دولت ترکیه تمام تاریخ نسل کشی‌های آنکارا را فراموش کرده است.

 

وی در ادامه نوشت: دولت اقلیم کردستان عراق حداقل کاری که می توانست بکند این بود که از دولت ترکیه بخواهد در حمله به پ.ک.ک رعایت جان شهروندان کرد عراقی را بکند همانطور که بسیاری از دولت‌های دوست ترکیه در حمله ارتش این کشور به عفرین خواهان آن شدند.

 

نیاز عبدالله، روزنامه نگار دیگر کرد عراقی در همین خصوص در صفحه شخصی خویش در فیس بوک نوشت: کابینه هشتم دولت اقلیم کردستان عراق که مشروعیت قانونی خود را از دست داده، به خود اجازه می دهد به حملات ارتش ترکیه به روستاها و کشتن شهروندان غیرنظامی مشروعیت ببخشد.

 

وی در ادامه اضافه کرد: تفکر همراه با دولت ترکیه در دولت اقلیم کردستان عراق و احزاب حاکم جرات این را ندارد که به ترکیه بگوید هیچ قانون عراقی و اقلیمی و بین المللی به حملات دولت ترکیه و پایگاه‌های متعدد ترکیه در اقلیم مشروعیت نمی بخشد.

 

مسعود عبدالخالق سیاستمدار و تحلیل گر مسائل کردی در کردستان عراق نیز در این خصوص در مقاله‌ای با عنوان اینکه ترکیه در پی چیست نوشت: دولت ترکیه با ادامه تجاوزهای خود به اقلیم کردستان عراق در تلاش برای مشروعیت بخشی به اشغالگری های خود و ایجاد پایگاه های جدید می باشد.

 

وی اضافه نمود: احزابی که رفراندوم را در اقلیم کردستان عراق برگزار کردند توانایی انجام هیچ کاری جز دفاع از منافع شخصی و حزبی خویش ندارند و خطوط ملی و میهنی در نزد آنها دیگر رنگی ندارد.

 

به نوشته این سیاستمدار کرد عراقی بهترین راهکار برای مبارزه با تفکر کنونی حاکم بر اقلیم کردستان عراق سپردن حاکمیت به “کسانی امین و پاکدست” است که حافظ جان و مال مردم باشند.

 

در پی حمله روز پنج شنبه جنگنده های ارتش ترکیه به چند روستا در کردستان عراق و کشته شدن 4 شهروند غیرنظامی، دولت اقلیم کردستان عراق بدون محکوم کردن این حمله از پ.ک.ک خواست مواضع خود را از نزدیکی روستاها دور کند.

 

این در حالی بود که دولت مرکزی عراق این حمله را محکوم و تاکید کرد ادامه این حملات بهبود روابط میان دوکشور را با چالش مواجه می‌کند.

ایسنا

سازمان ملل: دولت ترکیه حقوق صدها هزار نفر را پایمال کرده است

سازمان ملل متحد با محکوم کردن دولت ترکیه به خاطر نقض حقوق بشر می‌گوید که از کودتای نافرجام تابستان ٢٠١۶ به بعد، و با تمدید وضعیت اضطراری، حقوق صدها هزار نفر در این کشور پایمال شده است. شماری از این افراد تحت شکنجه قرار گرفته‌اند و ده‌ها هزار نفر بیکار شده‌اند.

ادامه »

ترکیه, جهان, حقوق بشر, گزارش

مصر و سوریه تحرکات ترکیه در عفرین را اشغالگری خوانده و آن را محکوم کردند

به گزارش خبرگزاری روسیا الیوم، وزارت خارجه سوریه اعلام کرد: اینکه آنکارا سیطره نیروهایش را بر شهر عفرین سوریه اعلام کرده است اقدامی نامشروع و مغایر مبادی و منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی است.

ادامه »

ترکیه, جهان, خبر, سوریه, مصر