روسیه: بیش از نیمی از موشک‌های اسراییلی رهگیری و نابود شد

خبرگزاری تاس روز پنجشنبه به نقل از یک مقام وزارت دفاع روسیه نوشت: اسراییل شب گذشته بیش از 70 موشک هوایی و تاکتیکی به سوریه پرتاب کرد و واحدهای پدافند هوایی این کشور نیمی از این موشک ها را منهدم کردند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, انگلستان, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, عربستان سعودی, فرانسه, قطر

بررسی لایحه تحریم فروش تسلیحات نظامی به ترکیه در کنگره آمریکا

در پیش‌نویس لایحه بودجه دفاعی آمریکا قرار شده است که تا زمانی که پنتاگون گزارش کاملی از روابط نظامی ترکیه با آمریکا ارائه دهد، از فروش هر گونه تجهیزات بزرگ نظامی به ترکیه جلوگیری شود.

ادامه »

امریکا, تحریم, ترکیه, جهان, خبر

وزیر خارجه ترکیه: نیروهای پ.ک.ک از شهر منبج سوریه خارج می‌شوند

به نقل از روزنامه استار، چاووش اوغلو در حاشیه نشست وزرای خارجه کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بروکسل بلژیک، دیدار دوجانبه ای با مایک پامپئو وزیر خارجه جدید آمریکا برگزار کرد و توافق طرفین در این دیدار حاصل شد.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

حزب چپ آلمان درصدد جلوگیری ازفروش سلاح به عربستان وامارات است

حزب چپ (دی لینکه) از احزاب مخالف دولت در پارلمان آلمان با تهیه پیش نویس طرحی قصد دارد صادرات سلاح و فروش اقلام و خدمات مرتبط نظامی به کشورهای عربستان و امارات را به علت جنگ دریمن متوقف کند.

ادامه »

المان, امارات, ترکیه, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, عربستان سعودی, یمن

انتقاد روشنفکران و روزنامه نگاران کرد از دولت اقلیم به دلیل کوتاه آمدن در برابر ترکیه

یک روز بعد از حمله جنگنده‌های ارتش ترکیه به چند روستا در کردستان عراق و کشته شدن 4 شهروند غیرنظامی، انتقادهای فزاینده روشنفکران و روزنامه نگاران کرد از دولت اقلیم کردستان عراق بدلیل محکوم نکردن این حملات ادامه دارد.

 

کمال چومانی، روزنامه‌نگار و اندیشمند کرد عراقی با اشاره به بیانیه اخیر دولت اقلیم کردستان عراق در صفحه شخصی خود در فیس بوک نوشت: وقتی نسل کشی بارزانی‌ها و روستاها و شهرهای کردستان عراق توسط صدام حسین به بهانه همکاری با ایران شروع شد، حتی دادگاه‌های عراق و هیچ فردی جرات نکرد به این نسل کشی مشروعیت ببخشد اما دولت اقلیم کردستان عراق تمام اصول اخلاقی و قانونی را زیرپاگذاشته و برای رضایت دولت ترکیه تمام تاریخ نسل کشی‌های آنکارا را فراموش کرده است.

 

وی در ادامه نوشت: دولت اقلیم کردستان عراق حداقل کاری که می توانست بکند این بود که از دولت ترکیه بخواهد در حمله به پ.ک.ک رعایت جان شهروندان کرد عراقی را بکند همانطور که بسیاری از دولت‌های دوست ترکیه در حمله ارتش این کشور به عفرین خواهان آن شدند.

 

نیاز عبدالله، روزنامه نگار دیگر کرد عراقی در همین خصوص در صفحه شخصی خویش در فیس بوک نوشت: کابینه هشتم دولت اقلیم کردستان عراق که مشروعیت قانونی خود را از دست داده، به خود اجازه می دهد به حملات ارتش ترکیه به روستاها و کشتن شهروندان غیرنظامی مشروعیت ببخشد.

 

وی در ادامه اضافه کرد: تفکر همراه با دولت ترکیه در دولت اقلیم کردستان عراق و احزاب حاکم جرات این را ندارد که به ترکیه بگوید هیچ قانون عراقی و اقلیمی و بین المللی به حملات دولت ترکیه و پایگاه‌های متعدد ترکیه در اقلیم مشروعیت نمی بخشد.

 

مسعود عبدالخالق سیاستمدار و تحلیل گر مسائل کردی در کردستان عراق نیز در این خصوص در مقاله‌ای با عنوان اینکه ترکیه در پی چیست نوشت: دولت ترکیه با ادامه تجاوزهای خود به اقلیم کردستان عراق در تلاش برای مشروعیت بخشی به اشغالگری های خود و ایجاد پایگاه های جدید می باشد.

 

وی اضافه نمود: احزابی که رفراندوم را در اقلیم کردستان عراق برگزار کردند توانایی انجام هیچ کاری جز دفاع از منافع شخصی و حزبی خویش ندارند و خطوط ملی و میهنی در نزد آنها دیگر رنگی ندارد.

 

به نوشته این سیاستمدار کرد عراقی بهترین راهکار برای مبارزه با تفکر کنونی حاکم بر اقلیم کردستان عراق سپردن حاکمیت به “کسانی امین و پاکدست” است که حافظ جان و مال مردم باشند.

 

در پی حمله روز پنج شنبه جنگنده های ارتش ترکیه به چند روستا در کردستان عراق و کشته شدن 4 شهروند غیرنظامی، دولت اقلیم کردستان عراق بدون محکوم کردن این حمله از پ.ک.ک خواست مواضع خود را از نزدیکی روستاها دور کند.

 

این در حالی بود که دولت مرکزی عراق این حمله را محکوم و تاکید کرد ادامه این حملات بهبود روابط میان دوکشور را با چالش مواجه می‌کند.

ایسنا

سازمان ملل: دولت ترکیه حقوق صدها هزار نفر را پایمال کرده است

سازمان ملل متحد با محکوم کردن دولت ترکیه به خاطر نقض حقوق بشر می‌گوید که از کودتای نافرجام تابستان ٢٠١۶ به بعد، و با تمدید وضعیت اضطراری، حقوق صدها هزار نفر در این کشور پایمال شده است. شماری از این افراد تحت شکنجه قرار گرفته‌اند و ده‌ها هزار نفر بیکار شده‌اند.

ادامه »

ترکیه, جهان, حقوق بشر, گزارش

مصر و سوریه تحرکات ترکیه در عفرین را اشغالگری خوانده و آن را محکوم کردند

به گزارش خبرگزاری روسیا الیوم، وزارت خارجه سوریه اعلام کرد: اینکه آنکارا سیطره نیروهایش را بر شهر عفرین سوریه اعلام کرده است اقدامی نامشروع و مغایر مبادی و منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی است.

ادامه »

ترکیه, جهان, خبر, سوریه, مصر