ترامپ می‌خواهد به‌هزینه عربستان به‌حضور نظامی آمریکا در سوریه ادامه دهد

به گزارش روسیا الیوم، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در جمع خبرنگاران گفت: ماموریت اصلی ما رهایی از داعش بود. ما به پایان ماموریتمان نزدیک شده‌ایم و به زودی تصمیمی را با هماهنگی دیگران اتخاذ خواهیم کرد. من می‌خواهم از سوریه خارج شویم و نیروهایمان را به کشورم بازگردانم.   رئیس‌جمهور آمریکا همچنین اعلام کرد که

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, عربستان سعودی

بیش از ۴۰ هزار غیرنظامی به منازل خود در غوطه شرقی بازگشته‌اند

ارتش عربی سوریه امنیت و ثبات به روستا ها و شهرک های غوطه شرقی را بازگرداند وهزارها شهروند به منازل خود در روستا ها و شهرک های غوطه شرقی که از وجود گروه های تروریستی پاک شده است، بازگشته اند.   یک منبع نظامی به سانا اعلام کرد: بیش از 40 هزار نفر به منازل

ادامه »

جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

اولتیماتوم روسیه و سوریه به شورشیان قلمون شرقی

سخنگوی یک گروه شورشی در منطقه قلمون واقع در شمال شرق دمشق امروز سه‌شنبه، گفت، افسران نظامی روسیه و سوریه به این شورشیان در این منطقه محاصره شده گفته‌اند که آنها یا باید حاکمیت دولت را بپذیرند و یا این منطقه را ترک کنند.

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, سوریه

العبادی؛ ارتش عراق برای عملیات علیه داعش در سوریه برنامه‌ریزی می‌کند

به گزارش شبکه خبری الجزیره، حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود گفت: اوضاع در سوریه به دلیل حضور داعش در مناطق بسیار نزدیک به مرزهای عراق همچنان چالش محسوب می‌شود.

ادامه »

جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق

«دوما» در آستانه آزادسازی؛ صدها تروریست به ادلب اخراج شدند

به گزارش سانا، عصر دیروز ۱۱۴۶ نفر از تروریست‌های گروه «فیلق الرحمن» به همراه خانواده‌های‌شان به وسیله ۲۴ دستگاه اتوبوس از شهر دوما و از گذرگاه الوافدین به سوی شهر ادلب سوریه خارج شدند.

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

امضای سند«ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه»درنشست آستانه چهار

چهارمین نشست بین المللی سوریه، با امضای سند “ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه” توسط جابری انصاری، لاورنتیف و اونال نمایندگان دولت‌های ضامن روند آستانه (ایران، روسیه و ترکیه) پایان یافت.

 

در ابتدای نشست پایانی کنفرانس آستانه که با حضور وزیر امور خارجه قزاقستان (دولت میزبان) و هیات های اعزامی دولت و معارضه سوریه و همچنین نمایندگان آمریکا و اردن و فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه (طرف های ناظر آستانه) برگزار شد، غیرت عبدالرحمان اف وزیر خارجه قزاقستان به عنوان نماینده دولت میزبان، گزارشی از نشست چهارم آستانه ارائه کرد.

 

سند ایجاد مناطق کاهش تنش امروز (پنجشنبه) بین نمایندگان کشورهای ضامن در سه نسخه امضا شد. کشورهای ضامن ترکیه، روسیه و ایران هستند که در حضور استفان دی‌میستورا و وزیر خارجه قزاقستان این سند را امضا کردند.

 

به نقل از سایت شبکه اسکای نیوز عربی، براساس سند ایجاد مناطق “کاهش تنش” در سوریه که در نشست آستانه بررسی شد، تضمین‌کنندگان آتش‌بس باید به نیروهای دولتی و مخالفان مسلح برای مبارزه با داعش و النصره کمک کنند.

 

براساس این بیانیه، تهیه نقشه مناطق “کاهش تنش” یا “مناطق امن” تا ۲۲ مه (اول خرداد) تکمیل خواهد شد.

 

براساس این سند، کارگروهی برای تعیین مناطق کاهش تنش طی پنج روز شکل خواهد گرفت. این کارگروه مامور ترسیم مرزهای مناطق خلع سلاح، بخش‌های تنش، بخش‌های امن و حل و فصل مسائل فنی مربوط به اجرای سند خواهند بود.

 

به موجب این سند، چهار منطقه “کاهش تنش” ایجاد خواهد شد و قرار است مناطق کاهش تنش در مرزهای این مناطق جهت ممانعت از درگیری‌های مستقیم باشد.

 

کارگروه در راستای نشست آستانه درباره روند اجرای این سند گزارش خواهد داد.

 

غیرت عبدالرحمانوف، وزیر خارجه قزاقستان نیز در کنفرانس خبری گزارش داد، کشورهای ناظر بر امضای یادداشت تفاهم درباره ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه توافق کردند.

 

این وزیر افزود، روند آستانه جدای از روند ژنو نبوده و ادامه تنش در سوریه به نفع هیچ کس نیست.

 

وی ادامه داد، توافقاتی که به آن دست خواهیم یافت بدون حمایت بین‌المللی و منطقه‌ای کارساز نیست. باید کمک‌های انسانی به مناطق خسارت دیده وار شود.

 

قبلا یک منبع شرکت کننده در نشست آستانه اعلام کرده بود، عملا بر سر سند مناطق کاهش تنش چهار گانه در سوریه توافق شده است.

 

منبع نزدیک به مذاکرات اعلام کرد، هیئت‌های شرکت کننده در مذاکرات آستانه درباره تمامی بندهای این سند توافق کرده‌اند.

 

یک مقام هیئت روسیه گفت: توافق شده تا گذرگاه‌های انسانی طبق سند روسیه ایجاد شود اما آنها هنوز مشخص نشده‌اند.

 

این در حالی است که برخی از اعضای هیئت مخالفان از جمله رئیس هیئت مخالفان مسلح محمد علوش در اعتراض به حضور ایران به عنوان کشور ناظر در جلسه امضای سند حضور نداشتند.

 

پیشتر گروه‌های مسلح سوریه که به بهانه بمباران روسیه در سوریه روز چهارشنبه نشست آستانه را تعلیق کردند در بیانیه‌ای از روسیه خواستند حملاتش را در سوریه متوقف کند.

 

این مخالفان از هیئت شرکت‌کننده در آستانه خواستند ایران را به عنوان ناظر هیچ روند مسالمت‌آمیزی قبول نکند.

 

گروه‌های مسلح اعلام کردند، توافق آتش‌بس در سوریه باید شامل تمامی مناطق و گروه‌ها بدون هیچ استثنایی باشد.

 

روسیه پیشنهاد چهار منطقه کاهش تنش را در استان‌ ادلب، شمال شهر حمص، غوطه شرقی و جنوب سوریه برای توقف درگیری‌ها پیشنهاد داده است.

 

خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد، دور جدید مذاکرات آستانه اواسط ژوئیه برگزار می‌شود.
ایسنا

توقف اقدامات نظامی در ۴ منطقه سوریه از روز شنبه

رئیس هیئت روسیه در مذاکرات آستانه، امضای سند ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه را تضمین کننده حفظ تمامیت ارضی این کشور دانست.   به گزارش المیادین، الکساندر لاورنتیف رئیس هیئت روسیه در مذاکرات آستانه گفت: امضای سند ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه، حفظ تمامیت ارضی سوریه را تضمین می‌کند.   وی افزود: توافق‌هایی

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

مسکو: اسرائیل جهان را به مناقشه مجدد نظامی می‌کشاند

معاون اول رئیس کمیسیون امور بین‌الملل شورای فدراسیون روسیه گفت: نیروی هوایی اسرائیل جهان را به مناقشه مجدد نظامی می‌کشاند. به گزارش ایزوستیا، ولادیمیر جباروف، معاون اول رئیس کمیسیون امور بین‌الملل شورای فدراسیون روسیه افزود:  من میفهمم که اسرائیل نسبت به حزب‌الله اعتراض دارد اما این بدان معنی نیست که باید خاک دولت دیگر را

ادامه »

اسراییل, جهان, خبر, روسیه

افزایش تنش بین نیروهای ترکیه و آمریکا در مرز سوریه

به گزارش واشنگتن پست، با وجود درخواست اردوغان از آمریکا برای توقف حمایت از گروه های کرد سوری و در پی افزایش تنش ها در مرز سوریه و ترکیه، آمریکا و ترکیه نیروهای زرهی خود را به منطقه گسیل داشتند.   در پی اعزام نیروهای آمریکایی برای گشتزنی در مرز ترکیه و سوریه پس از

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر

آمادگی سازمان منع تسلیحات شیمیایی برای اعزام کارشناس به سوریه

مدیر کل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی اعلام کرد که این سازمان آماده اعزام کارشناسان به شهرک خان شیخون سوریه است.   به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، احمد اوزومجو، مدیر کل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به خبرنگاران گفت: ما آماده اعزام کارشناسان به شهرک خان شیخون سوریه برای انجام تحقیقات درباره حمله اخیر هستیم.

ادامه »

جهان, خبر, سوریه