کوپن غذای میلیون‌ها فقیر آمریکایی در گروی بازگشایی دولت فدرال

مجله نیوزویک گزارش داده در صورتی که تعطیلی دولت آمریکا که از شنبه وارد سومین هفته خود شده تا ماه فوریه ادامه یابد میلیون‌ها آمریکایی که از کمک‌های غذایی دولت بهره‌مند می‌شوند برای دریافت این کمک‌ها با مشکل مواجه خواهند شد.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق بشر, خبر, فقر

حمایت کارگران فولاد آرژانتین و معدنکاران بولیوی از مبارزات کارگران فولاد و هفت‌تپه

کارگران فولاد آرژانتین و کارگران معدن بولیوی در بیانیه‌ای حمایت خود را از کارگران نیشکر هفت‌تپه و گروه ملی فولاد ایران اعلام کردند.   در این بیانیه مشترک، ضمن بیان اینکه خواسته‌ی کارگران، پرداخت معوقات و خلع ید از بخش خصوصی است و بایستی به این مطالبات پاسخ مثبت داده شود، آمده است: هنوز هفت

ادامه »

ارژانتین, ایران, بولیوی, جهان, حقوق بشر, خبر, کارگری, همبستگی

اعتراضات گسترده مردمی در پی خودسوزی یک خبرنگار در تونس

سندیکای ملی روزنامه‌نگاران تونس در بیانیه‌ای در سایت الکترونیکی خود اعلام کرد، عبدالرزاق الزرقی، عکاس خبری به دنبال خودسوزی در اعتراض به شرایط اجتماعی نابسامان و ناامیدی موجود در کشور درگذشت.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, تونس, جهان, حقوق بشر, خبر, شمال افریقا

ال پاییس: آمریکا در مساله هوآوی، ایران را بهانه کرده است

روزنامه ال پاییس در مقاله ای به قلم «آلیسیا گنزالس» نوشت: ابهاماتی بر سر هدف اصلی‌ دستگیری مدیر مالی‌ شرکت هوآوی که ایران را در این مورد بهانه کرده، وجود دارد.

 

گنزالس نوشت: در بهار سال 2015 مدیران بانک فرانسوی ‘بی‌ ان پی‌ پاریباس’ به دلیل نقض تحریم های واشنگتن علیه ایران، کوبا و سودان، هشت میلیارد و 900 میلیون دلار جریمه شدند و این جریمه تا امروز، بالاترین میزان جریمه برای یک شرکت به دلیل نقض تحریم علیه ایران بوده است.

 

نهادهای دیگری نظیر ‘کومرزبانک’ آلمان، ‘کردیت’ سوئیس یا بانک ‘توکیو میتسوبیشی’ ژاپن در فهرست نقض تحریم و جریمه قرار گرفتند اما در هیچ یک از آنها، آمریکا دستور دستگیری بین المللی علیه مدیرانشان را صادر نکرد و مورد «منگ وانژو» مدیر مالی‌ هوآوی، یک استثنا است و افزون بر آن نشانگر سطح تهاجمی دولت آمریکا علیه یکی‌ از اصلی ترین شرکت های چینی است که ابهاماتی جدی در مورد پس زمینه تصمیم آن وجود دارد.

 

منگ فقط مدیر مالی‌ این غول فناوری مستقر در شنژن نیست؛ او همچنین نایب رئیس، دختر بنیانگذار و جانشین بالقوه او در ریاست شرکت است.

 

برخی‌ تحلیلگران، جایگاه منگ در میان نخبگان چین را با هر کدام از فرزندان دونالد ترامپ مقایسه می‌ کنند.

 

ال پاییس تصریح کرد: این امر که هوآوی دستکم هشت سال در تیررس مقامات فدرال بوده و سازمان های اطلاعاتی‌ آمریکا تلاش کردند دیگر کشورها را از استفاده از تجهیزات هوآوی جلوگیری کنند.

 

این روزنامه نوشت: بررسی و تحلیل ها این ظن را به وجود آورده که ایران، بهانه ای است که آمریکا برای متوقف کردن توسعه این غول فناوری و چین به عنوان رقیب اصلی‌ تکنولوژی در سطح جهان به دست آورده است.

 

روزنامه افزود: این اقدام آمریکا بدون تردید در راستای جنگ تجاری ترامپ علیه پکن است؛ جنگی که واشنگتن با تعرفه های‌ مالیاتی سنگین به محصولات چین اعمال کرده تا ماشین توسعه صنعت چین را متوقف کند.

 

مجازات های تجاری و مالی‌، همیشه بخشی از ابزارهای مورد استفاده واشنگتن برای تضمین قوانین بین‌المللی بوده اما تحریم ها در دولت کنونی آمریکا به ابزار اصلی‌ سیاست خارجی‌ ترامپ برای دستیابی‌ به اهداف سیاسی و اقتصادی که شامل متوقف کردن توسعه تکنولوژی چین و انزوای ایران تبدیل شده است.

 

این در حالی است که آمریکا و کانادا تا کنون شواهد و مستندات قاطعی در مورد اتهامات خانم وانگژو ارایه نکرده اند و مدیران شرکت ‘هواوی’ هم هرگونه تخلف از قوانین بین المللی را رد کرده‌اند.

 

سخنگوی وزارت خارجه چین پیشتر از کانادا خواسته بود ضمن آشکار کردن دلیل بازداشت، فورا او را آزاد کند.

 

‘گنگ شوانگ’ گفته بود: تاکنون کانادا یا آمریکا هیچگونه شواهد یا مدارکی دال بر نقض قانون این دو کشور از سوی «منگ وانژو » به چین ارایه نکرده اند.

 

شرکت فناوری هواوی روز پنجشنبه در پکن با صدور بیانیه ای هرگونه تخلف توسط این مدیرش را رد و اعلام کرد اطلاعات اندکی در مورد بازداشت خانم «وانژو» در دست دارد.

ایرنا

توافق رسمی بیش از ۱۵۰ کشور جهان با پیمان جهانی مهاجرت

پیمان جهانی مهاجرت که قرار است نظم تاز‌ه‌ای برای امکان مهاجرت در سراسر جهان فراهم کند، رسمأ در نشست مراکش به توافق اکثریت اعضای سازمان ملل متحد رسید. برخی کشورها به بهانه حفظ حاکمیت ملی خود مخالف این پیمان بودند.

ادامه »

المان, جهان, حقوق بشر, مراکش

برای ژولين آسانژ

روز ١٦ نوامبر، جيم آکوستا، با کبکبه و دبدبه، لبخند بر لب، احاطه شده توسط حدود پنجاه عکاس و فيلمبردار مجددا به داخل کاخ سفيد قدم گذاشت. چند روز قبل مجوز روزنامه نگاری وی برای شبکه CNN لغو شده بود، اما دستگاه قضايی ايالات متحده دونالد ترامپ را مجبور به لغو اين تصمیم کرد.

ادامه »

اکوادور, امریکا, انگلستان, جهان, حقوق بشر, روسیه, ویکی‌لیکس

بیانیۀ مشترک ۸۰ حزب کارگری و کمونیستی جهان در همبستگی با مردم ایران در مبارزه‌شان بر ضد دیکتاتوری

ما قویاً مخالف تحریم‌های اقتصادی ایالات‌متحده و دخالت آن در ایران هستیم. ما از مبارزۀ مردم ایران برای صلح، دموکراسی و عدالت اجتماعی حمایت می‌کنیم!

ادامه »

امریکا, ایران, بیانیه, جهان, حقوق بشر, خبر, سیاسی, کارگری, همبستگی