خصوصی‌سازی و حدیثِ بی‌قراریِ ۲ هزار کارگر مجتمع کشت و صنعت مغان

اصلاحات ارضی سبب شد تا زمین‌های مغان در سال ۵۳ به دلیل شرایط اقلیمی و آب و هوایی مساعد و ساختار مرغوبیت خاک، ذیل «مجتمع سهامی کشت و صنعت و دامپروری مغان» قرار گیرد. حالا بعد از ۴۰ سال هنوز این مجموعه به ثبات مورد نظر دست نیافته است.

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, خبر, فساد, کارگری

حسین راغفر: سازمان خصوصی‌سازی با علم به نااهل بودن خریدار، شرکت را به آنها فروخته است

یک اقتصاددان تاکید دارد: بسیاری از افرادی که شرکت‌های دولتی را در قالب خصوصی سازی تصاحب کرده‌اند، در محاکم قضایی پرونده دارند اما پرونده‌های آنها زمانی منتشر می‌شود که لازم باشد! در واقع این پرونده‌ها شمشیر “داموکلس” است.

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, فساد

پولتیکو: سازوکار ویژه مالی ایران و اروپا اواسط ماه ژانویه راه‌اندازی می‌شود

پولتیکو نوشت: با وجود افزایش تحریم های آمریکا، اتحادیه اروپا گامی به سوی تاسیس مکانیسم تسریع تجارت با ایران نزدیک تر شد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اتریش, اقتصادی, المان, امریکا, ایران, تحریم, جهان, خبر, فرانسه

سفیر آمریکا بار دیگر آلمان را تهدید کرد

روزنامه بیلد ام زونتاگ در شماره امروز خود با اشاره به تکرار درخواست «ریچارد گرنل» سفیر آمریکا در برلین مبنی بر عدم حمایت آلمان از پروژه گازی نورد استریم ۲ نوشت: گرنل با ارسال نامه ای به کمپانی های تجاری آلمان از آنها خواست تا به حمایت های خود از تحقق و پیشبرد پروژه نورد

ادامه »

اقتصادی, المان, امریکا, تحریم, جهان, خبر, روسیه

مبادلات بازرگانی روسیه و چین به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار رسید / دلار آمریکا مرجعیت خود را از دست می‌دهد

طبق اطلاعات وزارت بازرگانی چین، در ماه دسامبر سال گذشته میزان مبادلات بازرگانی بین روسیه و چین برای نخستین بار به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده که یک رکورد تاریخی در روابط تجاری بین دو کشور است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, انگلستان, جهان, چین, روسیه

الوطن: هند با افزایش خرید نفت ایران، و کاهش خرید نفت آمریکا، این کشور را به‌چالش می‌کشد

تارنمای مصری «الوطن» امروز یکشنبه نوشت، هند از جمله کشورهایی است که آمریکا آن را متحد راهبردی خود محسوب می کرد اما این کشور این روزها به دلیل سیاست های نادرست واشنگتن، با کاهش خرید نفت از آمریکا و افزایش خرید نفت از ایران، واشنگتن را به چالش می کشد.

 

نویسنده این مقاله تحت عنوان «هند به آمریکا می گوید نه » آمریکا را کشوری فرصت طلب می داند که تنها به منافع خود می اندیشد و در این راستا سعی می کند همیشه میان کشورهای جهان اختلاف بیاندازد .
نویسنده در ادامه تاکید می کند، شرایط این روزها تغییر کرده و کشورهای مختلف حاضرنیستند زیر بار زورگویی های آمریکا بروند.

 

الوطن نوشت، ابتدا هند متحد راهبردی آمریکا ، پس از چند سال پاکستان (که با هند اختلافات مرزی و رقابت دارد) متحد راهبردی آمریکا می شود و پس از مدتی دیگر نه هند و نه پاکستان هیچ یک متحد راهبردی آمریکا نیستند ، واشنگتن هند و پاکستان هر دو را تهدید می کند.از سوی دیگر آمریکا نمی خواهد چین قدرت بزرگی باشد، به همین دلیل از هند حمایت می کند اما در عین حال نمی خواهد هند هم قدرت بزرگی باشد و به همین دلیل از پاکستان حمایت می کند اما نمی خواهد پاکستان نیز قدرت بزرگی باشد و به همین دلیل خود به افغانستان می آید.

 

الوطن در ادامه نوشت، آمریکا نمی خواهد هند و چین و همچنین چین و روسیه و چین و پاکستان متحد هم باشند ، آمریکا نمی خواهد صلح و آشتی میان هند و پاکستان برقرار باشد کما اینکه نمی خواهد کره شمال و جنوبی با هم آشتی کنند.این کشور شبکه گسترده ای از تناقض ها را اداره می کند و سعی می کند کنترل بخش های وسیعی از آسیا را در دست داشته باشد، سعی می کند همه را از هم دور کند تا به هم شک داشته و نگران اقدامات همدیگر باشند.

 

‘«دونالد ترامپ » رئیس جمهوری آمریکا این روزها بر همه فشار وارد می کند ، تا در مقابل حفاظت آمریکا از آن ها پول پرداخت کنند یا امتیاز بدهند،آمریکا از چین هم می خواهد در قبال لغو تحریم ها ، به آمریکا امتیاز بدهد ، از نظر آمریکا همه باید از خریداری سلاح روسی خودداری کنند در غیر این صورت تهدید می کند آن ها را تحریم می کند.’

 

این روزنامه مصری در ادامه نوشت، آسیا هیچ وقت به اندازه زمان حاضر برای آمریکا اهمیت نداشته است . روسیه این روزها خود را در مرکز یک جنگ سرد دیگر با آمریکا می بیند و چین خود را در یک جنگ تجاری بزرگ و تاریخی. مشخص نیست این جنگ ها چه زمانی به پایان می رسد؟با دقت در رسانه های روسی و چینی و نتایج تحقیقات مراکز مطالعاتی این دو کشور به این نتیجه می رسیم که این ها تا چه اندازه نگران اند، با بررسی رسانه های پاکستان نیز به این نتیجه می رسیم که اعتماد به آمریکا از بین رفته است و رسانه های این کشور واشنگتن را به تلاش برای تکه تکه کردن پاکستان پس از گرفتن سلاح های هسته ای آن و از بین بردن همه چیز متهم می کنند.

 

‘هند این روزها آمریکا را آشکارا به چالش می کشد و واردات نفت از ایران را افزایش می دهد و در مقابل واردات نفت از آمریکا را کاهش می دهد ؛هند در گذشته روزانه 400هزار بشکه نفت از ایران وارد می کرد اما اکنون به 500هزار بشکه رسانده است ، در گذشته بیش از 300هزار بشکه در روز از آمریکا نفت وارد می کرد اما اکنون به 80 هزار بشکه در روز رسیده است ، هند، آمریکا را در خصوص ایران و همچنین روسیه به چالش می کشد و به مقابله با قانون تحریم های آمریکا در خصوص واردات اسلحه از روسیه می پردازد.

 

آمریکا می خواهد مانع صادرات سلاح های روسی شود اما هند تن به این خواسته نمی دهد و در پاییز 2018 هند قرارداد حرید ناوهای روسی و سامانه دفاع موشکی اس 400 با روسیه به امضا رساند.70 درصد سلاح های ارتش هند، ساخت روسیه است و تنها زیردریایی اتمی ارتش این کشور نیز روسی است .برنامه فضایی هند نیز با کمک های علمی روسیه و تلاش دانشمندان هندی پیشرفت زیادی داشته است ، هند متحد راهبردی دیروز واشنگتن این روزها خود را ناچار به مقابله با آمریکا و به چالش کشیدن آن می بیند.

 

الوطن در پایان نوشت، جهان در حال تغییر است ، ائتلاف های گذشته از هم فرو می پاشد و ائتلاف های جدیدی به سرعت در حال شکل گرفتن است ، سناریوها و احتمالاتی که تا چندی پیش غیر ممکن به نظر می رسید، اکنون ممکن شده است. یکی از واقعیت های جدید در این روزها این است که آسیا به آمریکا می گوید نه.

ایرنا

 

با وجود مخالفت سرسختانه آمریکا؛ آلمان بر اجرای پروژه انتقال گاز روسیه به اروپا تاکید کرد

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «مارتینا فیتز»، سخنگوی آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، با تاکید بر اجرای طرح انتقال گاز روسیه به اتحادیه اروپا گفته است این طرح نه تنها دارای ابعاد اقتصادی، که همراه با جوانب سیاسی است.   این مقام آلمانی با تاکید بر این که آلمان بدلیل افزایش تقاضا در پی افزایش واردات گاز

ادامه »

اتحادیه اروپا, اتریش, اقتصادی, المان, امریکا, انگلستان, جهان, خبر, روسیه, غرب اروپا, فرانسه

یک فعال کارگری: تعقیب سیاست‌های کنونی به‌گسترش لشکر گرسنگان منجر شده است

عبدالله‌ وطن‌خواه در انتقاد از نحوه پرداخت ناعادلانه دستمزد در نظام سرمایه‌داری، تاکید کرد: این در ذات سرمایه‌داری است که از این همه ارزشی که برای صاحب سرمایه تولید می‌شود من فقط بخش کوچکی را به دست می‌آورم.

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, فقر, کارگری, گفتگو

هشدار فرشاد مومنی برای شرایط بحرانی در کشور: فربه‌کردن مفت‌خوران، صبر مردم را به‌صفر رسانده است

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی نسبت به صفر رسیدن تحمل مردم هشدار داد و افزود: ایجاد اضطراب در مردم و فربه کردن مفت‌خورها، خواب مردم را به صفر رسانده است که هشداری است نسبت به تجربه کردن شرایط بحرانی در کشور.

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, خبر, فساد, فقر

کلانتری: مخالفان لوایح FATF منافع‌شان به‌خطر می‌افتد؛ نمی‌خواهند کسی از حساب و کتاب‌شان سر دربیاورد

انتخاب: به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، عیسی کلانتری در نشست هم اندیشی با مدیران کل استان ها افزود: اتحادیه اروپا گفته مردم ما باید بدانند که به ‌جز آمریکا کشورهای دیگر تمایل فراوانی به حفظ برجام دارند.

ادامه »

اقتصادی, ایران, جهان, خبر, فساد