الواح شگفت‌انگیز هخامنشی، به روایت پژوهشگر آمریکایی

استاد دانشگاه مؤسسه شرق‌شناسی شیکاگو، شاید یکی از متبحرترین استادان دانشگاه شرق‌شناسی شیکاگو در امریکاست که بعد از جرج کمرون و هلک مطالعات گسترده‌ای روی این آثار تاریخی هخامنشی انجام داده است.

 

او چهارشنبه – ۱۰ مهر – در نشست خبری رونمایی از ۱۷۸۳ لوح هخامنشی مسترد شده از آمریکا به ایران، در پاسخ به این پرسش که «دستاورد مهم مطالعه روی الواح هخامنشی چه بوده است؟» توضیحاتی درباره الواح هخامنشی به خبرنگاران ایرانی داد؛ الواحی که او آنها را فرزند خود می‌خواند و می‌گوید صمیمیت نزدیکی با آن‌ها دارد.

 

سورنا، سردار مقتول / نخستین جنگ میان ایران و روم (فیلم)

سال‌ها از نخستین تقابل شرق و غرب یعنی هخامنشیان و یونانیان گذشته بود که باز هم تکرار شد؛ این‌بار امپراطوری روم و اشکانیان ایران با هم رودررو شدند. سورنا، سردار ایرانی در این جنگ بود.

ادامه »

ارمنستان, ایتالیا, ایران, تاریخ, جهان, عربستان سعودی, یونان

تاریخچه اول ماه مه، به قلم رزا لوکزامبورگ

ایده شادى بخش استفاده از جشن و تعطیلى بعنوان ابزارى براى به کرسى نشاندن خواست هشت ساعت کار در روز اولین بار در استرالیا متولد شد. در سال ١٨۵۶ کارگران تصمیم گرفتند بعنوان سمبل هشت ساعت کار در روز، در یک روز معین کار را تعطیل کنند، دور هم جمع شوند و به جشن و

ادامه »

استرالیا, امریکا, تاریخ, جهان, حقوق بشر, دیدگاه, کارگری

به بهانه سالروز شهادت گل نصرانی

«شهید‌‌ آمریکایی جنبش مشروطه ایران» هوارد‌‌ باسکرویل (۱۸۸۵-۱۹۰۹) ﻣﻌﻠﻢ ۲۳ ﺳﺎﻟﻪ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺩ‌ﺭ ﭘﺎﯾﯿﺰ ۱۹۰۸ ﺑﻪ ﺩ‌ﻋﻮﺕ ﻣﺪﺭﺳﻪ ﻣﻤﻮﺭﯾﺎﻝ ﺗﺒﺮﯾﺰ برای ﺗﺪﺭﯾﺲ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﺑﻪ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺁﻣﺪ.

ادامه »

امریکا, ایران, تاریخ, یادنامه