به‌استقبال صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست ایران!

رفقای گرامی! با فرارسیدن خردادماه ۱۳۹۹ از تاریخ تأسیس حزب کمونیست ایران صد سال سپری می‌شود. اگرچه نطفه‌های جنبش کارگری و سوسیال‌دموکراسی در میهن ما در دوران انقلاب مشروطیت نضج یافت و تأثیرهایی تعیین کننده بر روند شکل‌گیری و پیروزی انقلاب مشروطیت داشت اما بااینهمه جنبش کارگری و کمونیستی ایران در هیئت حزبی سازمان ‌یافته

ادامه »

اتحاد شوروی, اذربایجان, اروپا, انگلستان, تاریخ, جهان, دیدگاه, روسیه, عراق, کارگری, یادنامه

نام خلیج فارس را تاریخ مشخص کرده است

«جمال عبدالناصر»، رئیس‌جمهوری مصر در یکی از سخنرانی‌های پرشور و تاریخی‌اش که چند دهه‌ پیش درباره‌ همبستگی عرب‌ها ایراد کرد، گفته است: همه‌ عرب‌ها باید متحد شوند از اقیانوس اطلس تا خلیج فارس (من بحر الاطلسی حتی خلیج الفارسی). این اتحاد عرب‌ها از اقیانوس اطلس تا خلیج فارس، تا سال‌ها زبانزد عام و خاص شده

ادامه »

اسراییل, انگلستان, ایران, تاریخ, جهان, خاورمیانه, خبر, عربستان سعودی, فرانسه, فلسطین

به مناسبت ششم دی‌ماه؛ چهلمین سالگرد ورود ارتش شوروی به افغانستان

«رودریک بریثویت» که در زمان ورود ارتش سرخ به افغانستان، سفیر انگلیس در مسکو بود و کتاب مهمی هم درباره حضور نه ساله این ارتش در افغانستان نوشته است.

ادامه »

اتحاد شوروی, افغانستان, امریکا, ایران, پاکستان, تاریخ, جنوب آسیا, جهان, خبر, ویتنام

رهبران غربی برای تضعیف شوروی، حتی با آلمان فاشیست توافق کردند

رئیس جمهوری روسیه گفت که در غرب همواره از روسیه ترسیده و می‌ترسد و این سنت اکنون هم هیچ تغییری نکرده و اسناد فاش نشده‌ای از تاریخ جنگ جهانی دوم ثابت می‌کند که غربی‌ها به همین دلیل حتی با آلمان نازی توافق کردند.

ادامه »

اتحاد شوروی, المان, امریکا, امریکای شمالی, تاریخ, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا, غرب اروپا, ناتو

الواح شگفت‌انگیز هخامنشی، به روایت پژوهشگر آمریکایی

استاد دانشگاه مؤسسه شرق‌شناسی شیکاگو، شاید یکی از متبحرترین استادان دانشگاه شرق‌شناسی شیکاگو در امریکاست که بعد از جرج کمرون و هلک مطالعات گسترده‌ای روی این آثار تاریخی هخامنشی انجام داده است.

 

او چهارشنبه – ۱۰ مهر – در نشست خبری رونمایی از ۱۷۸۳ لوح هخامنشی مسترد شده از آمریکا به ایران، در پاسخ به این پرسش که «دستاورد مهم مطالعه روی الواح هخامنشی چه بوده است؟» توضیحاتی درباره الواح هخامنشی به خبرنگاران ایرانی داد؛ الواحی که او آنها را فرزند خود می‌خواند و می‌گوید صمیمیت نزدیکی با آن‌ها دارد.

 

سورنا، سردار مقتول / نخستین جنگ میان ایران و روم (فیلم)

سال‌ها از نخستین تقابل شرق و غرب یعنی هخامنشیان و یونانیان گذشته بود که باز هم تکرار شد؛ این‌بار امپراطوری روم و اشکانیان ایران با هم رودررو شدند. سورنا، سردار ایرانی در این جنگ بود.

ادامه »

ارمنستان, ایتالیا, ایران, تاریخ, جهان, عربستان سعودی, یونان

تاریخچه اول ماه مه، به قلم رزا لوکزامبورگ

ایده شادى بخش استفاده از جشن و تعطیلى بعنوان ابزارى براى به کرسى نشاندن خواست هشت ساعت کار در روز اولین بار در استرالیا متولد شد. در سال ١٨۵۶ کارگران تصمیم گرفتند بعنوان سمبل هشت ساعت کار در روز، در یک روز معین کار را تعطیل کنند، دور هم جمع شوند و به جشن و

ادامه »

استرالیا, امریکا, تاریخ, جهان, حقوق بشر, دیدگاه, کارگری

به بهانه سالروز شهادت گل نصرانی

«شهید‌‌ آمریکایی جنبش مشروطه ایران» هوارد‌‌ باسکرویل (۱۸۸۵-۱۹۰۹) ﻣﻌﻠﻢ ۲۳ ﺳﺎﻟﻪ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺩ‌ﺭ ﭘﺎﯾﯿﺰ ۱۹۰۸ ﺑﻪ ﺩ‌ﻋﻮﺕ ﻣﺪﺭﺳﻪ ﻣﻤﻮﺭﯾﺎﻝ ﺗﺒﺮﯾﺰ برای ﺗﺪﺭﯾﺲ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﺑﻪ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺁﻣﺪ.

ادامه »

امریکا, ایران, تاریخ, یادنامه