ترامپ می‌خواهد به‌هزینه عربستان به‌حضور نظامی آمریکا در سوریه ادامه دهد

به گزارش روسیا الیوم، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در جمع خبرنگاران گفت: ماموریت اصلی ما رهایی از داعش بود. ما به پایان ماموریتمان نزدیک شده‌ایم و به زودی تصمیمی را با هماهنگی دیگران اتخاذ خواهیم کرد. من می‌خواهم از سوریه خارج شویم و نیروهایمان را به کشورم بازگردانم.   رئیس‌جمهور آمریکا همچنین اعلام کرد که

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, عربستان سعودی

بیش از ۴۰ هزار غیرنظامی به منازل خود در غوطه شرقی بازگشته‌اند

ارتش عربی سوریه امنیت و ثبات به روستا ها و شهرک های غوطه شرقی را بازگرداند وهزارها شهروند به منازل خود در روستا ها و شهرک های غوطه شرقی که از وجود گروه های تروریستی پاک شده است، بازگشته اند.   یک منبع نظامی به سانا اعلام کرد: بیش از 40 هزار نفر به منازل

ادامه »

جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

اولتیماتوم روسیه و سوریه به شورشیان قلمون شرقی

سخنگوی یک گروه شورشی در منطقه قلمون واقع در شمال شرق دمشق امروز سه‌شنبه، گفت، افسران نظامی روسیه و سوریه به این شورشیان در این منطقه محاصره شده گفته‌اند که آنها یا باید حاکمیت دولت را بپذیرند و یا این منطقه را ترک کنند.

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, سوریه

العبادی؛ ارتش عراق برای عملیات علیه داعش در سوریه برنامه‌ریزی می‌کند

به گزارش شبکه خبری الجزیره، حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود گفت: اوضاع در سوریه به دلیل حضور داعش در مناطق بسیار نزدیک به مرزهای عراق همچنان چالش محسوب می‌شود.

ادامه »

جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق

«دوما» در آستانه آزادسازی؛ صدها تروریست به ادلب اخراج شدند

به گزارش سانا، عصر دیروز ۱۱۴۶ نفر از تروریست‌های گروه «فیلق الرحمن» به همراه خانواده‌های‌شان به وسیله ۲۴ دستگاه اتوبوس از شهر دوما و از گذرگاه الوافدین به سوی شهر ادلب سوریه خارج شدند.

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

العربی الجدید؛ پایان دوران کاک مسعود؛ تقسیم قدرت میان خانواده بارزانی

به نقل از روزنامه «العربی الجدید»، برای اولین بار در طول سه دهه گذشته از روز چهارشنبه پیش رو «مسعود بارزانی» ملقب به «کاک مسعود» رئیس اقلیم کردستان عراق دیگر هیچ مسئولیت اجرایی در این اقلیم نخواهد داشت.

 

مسعود بارزانی در طول ۳۰ سال گذشته همواره نقش های رهبری را در اقلیم کردستان بازی کرده است، او کنترل اربیل و دهوک را از سال ۱۹۹۱ تا حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ به صورت کامل در دست داشته است، تا اینکه بعد از سقوط صدام در پی توافقی با اتحادیه میهنی کردستان عراق به ریاست اقلیم کردستان رسید و در مقابل قرار شد همواره یک نفر از اتحادیه میهنی کردستان برای ریاست جمهوری عراق نامزد شود. بر اساس روش سهم بندی که در همان ابتدای اشغال عراق به وسیله آمریکا ایجاد شده بود، قرار شد تا ریاست جمهوری عراق به کُردها، ریاست پارلمان به اهل تسنن و نخست وزیری سهم شیعیان عراق باشد.

 

پارلمان اقلیم کردستان تصمیم گرفت تا اختیارات بارزانی را به سه نهاد، دولت اقلیم، پارلمان اقلیم و شورای قضائی اقلیم محول کند و به این ترتیب دوره ریاست بارزانی را بر اقلیم کردستان تمدید نکند. یک منبع در اتحادیه میهنی کردستان گفته که این اقدام بر اساس طرحی آمریکایی و فرانسوی اتخاذ شده است تا آبروی بارزانی بعد از شکست پروژه همه پرسی جدایی اقلیم کردستان از عراق، حفظ شود.

 

العربی الجدید نوشته که ممکن است این اقدام آغازگر روند گفتگو میان اربیل، بغداد، آنکارا و تهران باشد، زیرا بغداد و کشورهای مجاور عراق مذاکره با اربیل را مشروط به برکناری مسعود بارزانی دانسته بودند. به این ترتیب رویای بارزانی برای جدایی اقلیم کردستان از عراق نه تنها به پایان رسیده بلکه همین رویا زندگی سیاسی او را هم به پایان رسانده و حالا شاید در آینده پسرش مسرور بارزانی و برادر زاده اش نیچروان بارزانی رویای او را ادامه دهند.

 

«آوات محمود» عضو اتحادیه میهنی کردستان عراق به روزنامه العربی الجدید گفته که پیام بارزانی برای اعلام عدم تمایل او برای تمدید دوره ریاستش در اقلیم کردستان راهکاری آمریکایی و فرانسوی برای جلوگیری از سقوط سیاسی بارزانی بوده است، به گفته او بعد از شکست همه پرسی و از دست رفتن مناطق مورد مناقشه از اختیار کُردها، اتحادیه میهنی کردستان و جنبش گوران توافق کرده بودند که با هرگونه پیشنهادی برای تمدید دوره ریاست بارزانی بر اقلیم کردستان مخالفت کنند. وی تأکید کرد بارزانی همچنان پُست سیاسی خود که ریاست حزب دموکرات کردستان است را حفظ خواهد کرد و قرار نیست از سوی بغداد مورد پیگرد قانونی قرار بگیرد، زیرا برخی مسئولین در بغداد اعلام کرده بودند که در پی کشته شدن شماری از نظامیان ارتش عراق به دست نیروهای پیشمرگه امکان مجازات او وجود دارد.

 

به گفته منابع آگاه تقسیم اختیارات رئیس اقلیم کردستان به این صورت خواهد بود که نیروهای پیشمرگه، و شورای امنیتی اقلیم کردستان که نیروهای آسایش و پلیس «زیرفانی» هستند تحت فرماندهی دولت اقلیم کردستان به نخست وزیری نیچروان بارزانی خواهند بود از سوی دیگر پارلمان و شورای قضائی اقلیم هم اختیار مذاکره، تصمیم گیری در خصوص نوع روابط با بغداد و قانون گذاری را در اختیار خواهند داشت.

 

گرچه نباید انتظار داشت که واگذار کردن مسئولیت اداره شورای امنیتی اقلیم و نیروهای پیشمرگه به دولت اقلیم کردستان به معنای تغییر بنیادین در نوع نگاه برای اداره این نیروها باشد، زیرا مسرور، منصور و مصطفی سه پسر مسعود بارزانی پست های مهمی را در این تشکیلات در دست دارند و نچیروان بارزانی هم که برادر زاده مسعود است نخست وزیر اقلیم است و یکی از حامیان جدایی کردستان از عراق بوده است. «هوشیار عبدالله» یکی از رهبران جنبش گوران اعلام کرد که تصمیم برای تقسیم قدرت بارزانی به دیگر نهادهای دولتی اقلیم درواقع تلاشی برای فریب دیگر جریان های سیاسی است زیرا حالا مسئولیت های مهمی که بارزانی برعهده داشته به برادر زاده او رسیده است. عبدالله افزود که اغلب اختیارات بارزانی به دولت اقلیم رسیده است در حالی که اختیارات کمتری بر عهده پارلمان گذاشته شده است و این اختیارات به ریاست پارلمان که از جنبش گوران است داده نشده بلکه اعلام شده که مسئولیت به هیأت رئیسه پارلمان محول شده است. وی تأکید کرد که در پارلمان موضوع نامفهومی هم مطرح شده که قرار است بارزانی به عنوان مرجع برای تصمیم گیری باقی بماند که باید در خصوص این مسأله شفاف سازی صورت بگیرد.

 

عبدالعزیز حسن یک عضو اتحادیه میهنی کردستان عراق هم گفت که اگر تا کنون ریاست بارزانی بر اقلیم کردستان عراق تمدید شده بود به دلیل مبارزه با داعش بوده است اما این اقدام در شرایط فعلی می تواند نقطه عطفی در تلاش برای حل بحران اربیل و بغداد باشد، وی تأکید کرده است که احتمالا دوره انتقالی در اقلیم کردستان تا نیمه سال ۲۰۱۸ ادامه خواهد داشت.

 

از سوی دیگر «محمد طیب شاسوار» کارشناس مسائل اقلیم کردستان به روزنامه العربی الجدید گفته که پارلمان ظاهرا بارزانی را از تصویر رسمی اقلیم کردستان خارج کرده است اما واقعیت این است که خانواده او با در اختیار داشتن قدرت، نظامی، مالی و اجرایی در اقلیم؛ کنترل این بخش از خاک عراق را در دست دارند. به گفته او احزاب دیگر در پارلمان عراق اتفاقی که رخ داده را پیروزی بزرگی می دانند و معتقدند به این ترتیب دیگر بارزانی قدرت خود را در اقلیم از دست داده است اما واقعیت این است که اولا محبوبیت بارزانی در میان مردم کمتر نشده زیرا او کنترل رسانه های داخلی را در دست دارد و تصویری که از او طی مدت اخیر داده شده تصویر رهبری است که نزدیکانش به او خیانت کرده و رویای دولت کُردی را از بین برده اند، دیگر اینکه رویکرد سیاسی بارزانی در دولت اقلیم کردستان موجود است و دولت اقلیم تا برگزاری انتخابات، مسئولیت اداره اقلیم را برعهده خواهد داشت. از سوی دیگر انتظار هم می رود که یکی از افراد خانواده او در انتخابات ریاستی پیش رو پیروز شود زیرا تا کنون هیچ شخصیت مورد قبولی در جبهه مقابل یعنی اتحادیه میهنی کردستان برای رقابت با خانواده بارزانی دیده نشده است.

 

اما با وجود پیچیدگی این شرایط برای بغداد خوشایند بوده است، یک مسئول عراقی در دفتر نخست وزیر این کشور گفت که گفتگو با اربیل بعد از کنار رفتن بارزانی آسانتر خواهد بود. این مسئول عراقی ابراز امیدواری کرده بود که اقلیم هیأتی تشکیل دهد و برای مذاکره با دولت مرکزی به بغداد سفر کند. وی تأکید کرده که همه پرسی حالا مربوط به گذشته است و باید تلاش کرد تا رابطه اربیل و بغداد ترمیم شود.

مهر

توافق ارتش عراق و نیروهای پیشمرگ برای مدیریت مشترک مناطق مورد مناقشه

رسانه‌های کرد زبان از توافق ارتش عراق و نیروهای پیشمرگ برای مدیریت مشترک مناطق مورد مناقشه میان بغداد و اربیل خبر دادند.   رسانه‌های کرد زبان گزارش دادند که توافقی میان ارتش عراق و نیروهای پیشمرگ برای مدیریت مشترک مناطق مورد مناقشه میان بغداد و اربیل حاصل شد.   شبکه ماهواره‌ای کردستان ۲۴ که وابسته

ادامه »

جهان, خبر, عراق

پارلمان اقلیم کردستان عراق با تقسیم اختیارات ریاست اقلیم موافقت کرد

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه روداو، پارلمان اقلیم کردستان عراق در جلسه اخیر خود با ۷۰ رأی موافق و ۲۳ رأی مخالف، با تقسیم اختیارات ریاست این منطقه موافقت کرد.   بدین ترتیب پارلمان اقلیم کردستان عراق قدرت مسعود بارزانی را از او سلب کرد. بارزانی از نمایندگان خواسته است اختیاراتش را به

ادامه »

جهان, خبر, عراق

عبدالباری عطوان؛ اسرار توطئه کشورهای حاشیه خلیج فارس و آمریکا علیه سوریه

عبدالباري عطوان سردبير روزنامه اينترنتي راي اليوم نوشت: سوريه مانند شکاري بود که بيش از شصت کشور قصد صيد آن را داشتند، اما سرانجام توانست از دام عربستان و قطر بگريزد.   سردبير روزنامه اينترنتي راي اليوم با اشاره به اعترافات اخير نخست وزير سابق قطر وفاش شدن اسرار توطئه آمريکا و برخي کشور‌هاي عربي

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه, قطر

جلسه امروز پارلمان کردستان عراق به‌درگیری و کتک‌کاری کشیده شد

رسانه های عراق در گزارش هایی از جلسه به شدت جنجالی امروز پارلمان کردستان عراق نوشتند که به دلیل اختلافات بر سر صلاحیت های رییس منطقه کردستان عراق، نمایندگان در داخل صحن پارلمان با هم دست به گریبان شدند و همدیگر را کتک زدند.   تلویزیون دولتی عراق در این راستا در خبری فوری اعلام

ادامه »

جهان, حقوق بشر, خبر, عراق