روسیه: بیش از نیمی از موشک‌های اسراییلی رهگیری و نابود شد

خبرگزاری تاس روز پنجشنبه به نقل از یک مقام وزارت دفاع روسیه نوشت: اسراییل شب گذشته بیش از 70 موشک هوایی و تاکتیکی به سوریه پرتاب کرد و واحدهای پدافند هوایی این کشور نیمی از این موشک ها را منهدم کردند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, انگلستان, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, عربستان سعودی, فرانسه, قطر

ارتش روسیه آمار تلفات خود در سوریه را اعلام کرد

به گزارش خبرگزاری «تاس»، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: در جریان عملیات ضدتروریستی در سوریه ۳۹ نیروی نظامی این کشور در جریان اقدامات جنگی کشته شده و ۵۰ نفر نیز در نتیجه سوانح رخ داده در خاک سوریه جان خود را از دست داده‌اند.

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, سوریه

حمله اسرائیل به سوریه و پاسخ دمشق / اسرائیلی‌ها به پناهگاه‌ها رفتند

یک منبع نظامی سوریه به سانا گفت، سامانه‌های دفاع هوایی سوریه ده‌ها موشک اسرائیلی را منهدم کرده و مانع از اصابت اکثر آنها به اهدافشان شدند، اما برخی به تعدادی از گردان‌های دفاع هوایی،‌ سیستم رادار و انبار تسلیحاتی اصابت کرد. ارتش اسرائیل نیز با انتشار بیانیه‌ای به حملاتش به خاک سوریه اذعان کرد.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خبر, روسیه, سوریه

انتشار نخستین ویدئو از حمله موشکی اسرائیل به دمشق + فیلم

به گزارش اسپوتنیک به نقل از شبکه خبری الجزیره، امروز 8 می صدای انفجارهای مهیب در منطقه «الکسوه» در جنوب دمشق شنیده شده است. جنگنده‌های اسرائیل به مواضعی در حومه دمشق حمله کردند. نخستين ويدئو از انفجار هاي ديشب منتشر شده است.   هدف حملات امشب اسرائیل، یکی از پایگاه‌های ارتش سوریه در الکسوة بوده

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

«الرای الیوم» بررسی کرد؛ بیانیه پایانی آنکارا و نقشه راه جدید منطقه

«عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه الرای الیوم در سرمقاله امروز این روزنامه به تحلیل نشست سه‌جانبه روز گذشته آنکارا پرداخته و در این‌باره نوشت:

 

سومین نشست آنکارا با حضور رهبران سه کشور ترکیه، روسیه و ایران، منجر به آن شد که روسیه در دو موضوع اساسی به طور کامل در جبهه ترکیه قرار بگیرد: نخست منع کردها از تاسیس حکومت مستقل خود در شمال سوریه و دوم رد هرگونه حضور آمریکایی‌ها در سوریه در لوای مبارزه با تروریسم است.

 

بیانیه پایانی این نشست گام‌های اساسی در مسیر تقویت ائتلاف استراتژیک میان سه نیروی قدرتمند منطقه برداشت و نقشه راه جدیدی را نه فقط برای سوریه بلکه برای منطقه تدوین کرد.

 

قصد بحث بر سر این موضوع را نداریم که بیانیه‌های پایانی منعکس‌کننده همه توافقات پنهانی که سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه به ویژه در دیدارهای دوجانبه‌ای که در این نشست برگزار شد، به آن دست پیدا کرده‌اند، نیست. اما آنچه نمی‌توان از میان سطرهای بیانیه پایانی این نشست پیدا کرد این است که محور استراتژیک سه‌گانه به رهبری کشوری قدرتمند که صاحب موشک‌های کروز است و همچنین عضویت دو کشور بزرگ منطقه یعنی ترکیه و ایران در این محور در حال تقویت و قدرتمندتر شدن است. این محور نقشی اساسی در پرونده‌های جنگ و صلح در منطقه دارد.

 

سه محور مهم در بیانیه پایانی این نشست وجود دارد که تاکیدی است بر آنچه در بالا گفتیم.

 

نخست: مقابله با گروه‌های جدایی‌طلب در سوریه (کردها) که وحدت و حاکمیت ملی سوریه را تهدید می‌کند و تضعیف امنیت ملی کشورهای همسایه (عراق، ترکیه، ایران) را هدف قرار می‌دهد.

 

دوم: رد ایجاد هرگونه فعالیت جدید در سوریه در لوای مبارزه با تروریسم که ادامه درگیری‌ها در این کشور را هدف قرار می‌دهد و اشاره‌ای آشکار و صریح به حضور نیروهای آمریکایی در سوریه و پایگاه‌های نظامی دائم در این کشور است.

 

سوم: التزام به حاکمیت سوریه و ثبات آن و اعتماد به کنگره گفت‌وگوهای ملی سوریه در سوچی برای حل و فصل سیاسی در سوریه است.

ترامپ می‌خواهد به‌هزینه عربستان به‌حضور نظامی آمریکا در سوریه ادامه دهد

به گزارش روسیا الیوم، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در جمع خبرنگاران گفت: ماموریت اصلی ما رهایی از داعش بود. ما به پایان ماموریتمان نزدیک شده‌ایم و به زودی تصمیمی را با هماهنگی دیگران اتخاذ خواهیم کرد. من می‌خواهم از سوریه خارج شویم و نیروهایمان را به کشورم بازگردانم.   رئیس‌جمهور آمریکا همچنین اعلام کرد که

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, عربستان سعودی

بیش از ۴۰ هزار غیرنظامی به منازل خود در غوطه شرقی بازگشته‌اند

ارتش عربی سوریه امنیت و ثبات به روستا ها و شهرک های غوطه شرقی را بازگرداند وهزارها شهروند به منازل خود در روستا ها و شهرک های غوطه شرقی که از وجود گروه های تروریستی پاک شده است، بازگشته اند.   یک منبع نظامی به سانا اعلام کرد: بیش از 40 هزار نفر به منازل

ادامه »

جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

اولتیماتوم روسیه و سوریه به شورشیان قلمون شرقی

سخنگوی یک گروه شورشی در منطقه قلمون واقع در شمال شرق دمشق امروز سه‌شنبه، گفت، افسران نظامی روسیه و سوریه به این شورشیان در این منطقه محاصره شده گفته‌اند که آنها یا باید حاکمیت دولت را بپذیرند و یا این منطقه را ترک کنند.

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, سوریه

العبادی؛ ارتش عراق برای عملیات علیه داعش در سوریه برنامه‌ریزی می‌کند

به گزارش شبکه خبری الجزیره، حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود گفت: اوضاع در سوریه به دلیل حضور داعش در مناطق بسیار نزدیک به مرزهای عراق همچنان چالش محسوب می‌شود.

ادامه »

جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق