زاسپکین: احتمال جنگ هسته‌ای/ نهایتا نیروهای ترکیه سوریه را ترک می‌کنند

سفیر روسیه در بیروت با اشاره به تلاش مسکو برای توسعه نقش خود در لبنان تاکید کرد، عملکرد آمریکا در منطقه به گونه‌ای است که جهان را به سوی جنگ سوق می‌دهد.

ادامه »

اکراین, امریکا, ایران, ترکیه, تروریسم, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, گرجستان, لبنان, هندوستان

پاسخ ریاست‌جمهوری ترکیه به هشدار ترامپ در باره نابود‌کردن اقتصاد ترکیه

ریاست‌جمهوری ترکیه در واکنش به هشدار دونالد ترامپ به این کشور مبنی بر اینکه اگر دست به حمله علیه کردهای سوریه بزند اقتصاد ترکیه را نابود می‌کند،‌ اعلام کرد: از ترامپ و آمریکا انتظار داریم به “شراکت استراتژیک”مان احترام بگذارد.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, شمال غرب آسیا

عطوان: دروغ‌های پمپئو چهره زشت آمریکا را زیبا نمی‌کند

تحلیلگر روزنامه «رأی الیوم» در واکنش به ادعاهای وزیر خارجه آمریکا در مصر، نوشت: سخنان «مایک پمپو» مملو از ادعاهای بی‌پایه و اساس بود و ملت‌های خاورمیانه فراموش نمی‌کنند که دلارهای آمریکا در سال‌های گذشته صرف کشتار، ویرانی و ایجاد آشوب‌ها در منطقه شده و چهره زشت واشنگتن با این دروغ‌ها زیبا نخواهد شد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امارات, امریکا, ایران, خاورمیانه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, قطر, لبنان, لیبی, یمن

کارشناس کُرد: امریکا نمی‌خواهد ارتش سوریه بر مناطق شرقی رود فرات و مرزهای ترکیه کنترل داشته باشد

“ریزان حدو” کارشناس کُرد و سخنگوی سابق نیروهای «یگان‌های مدافع خلق» در مصاحبه با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد که آمریکا تلاش می‌کند تا مذاکرات بین رهبران شورای دموکراتیک سوریه (شاخه نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه) با مقامات دمشق نتیجه مثبتی نداشته باشد.

ادامه »

امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

«الرای الیوم» بررسی کرد؛ بیانیه پایانی آنکارا و نقشه راه جدید منطقه

«عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه الرای الیوم در سرمقاله امروز این روزنامه به تحلیل نشست سه‌جانبه روز گذشته آنکارا پرداخته و در این‌باره نوشت:

 

سومین نشست آنکارا با حضور رهبران سه کشور ترکیه، روسیه و ایران، منجر به آن شد که روسیه در دو موضوع اساسی به طور کامل در جبهه ترکیه قرار بگیرد: نخست منع کردها از تاسیس حکومت مستقل خود در شمال سوریه و دوم رد هرگونه حضور آمریکایی‌ها در سوریه در لوای مبارزه با تروریسم است.

 

بیانیه پایانی این نشست گام‌های اساسی در مسیر تقویت ائتلاف استراتژیک میان سه نیروی قدرتمند منطقه برداشت و نقشه راه جدیدی را نه فقط برای سوریه بلکه برای منطقه تدوین کرد.

 

قصد بحث بر سر این موضوع را نداریم که بیانیه‌های پایانی منعکس‌کننده همه توافقات پنهانی که سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه به ویژه در دیدارهای دوجانبه‌ای که در این نشست برگزار شد، به آن دست پیدا کرده‌اند، نیست. اما آنچه نمی‌توان از میان سطرهای بیانیه پایانی این نشست پیدا کرد این است که محور استراتژیک سه‌گانه به رهبری کشوری قدرتمند که صاحب موشک‌های کروز است و همچنین عضویت دو کشور بزرگ منطقه یعنی ترکیه و ایران در این محور در حال تقویت و قدرتمندتر شدن است. این محور نقشی اساسی در پرونده‌های جنگ و صلح در منطقه دارد.

 

سه محور مهم در بیانیه پایانی این نشست وجود دارد که تاکیدی است بر آنچه در بالا گفتیم.

 

نخست: مقابله با گروه‌های جدایی‌طلب در سوریه (کردها) که وحدت و حاکمیت ملی سوریه را تهدید می‌کند و تضعیف امنیت ملی کشورهای همسایه (عراق، ترکیه، ایران) را هدف قرار می‌دهد.

 

دوم: رد ایجاد هرگونه فعالیت جدید در سوریه در لوای مبارزه با تروریسم که ادامه درگیری‌ها در این کشور را هدف قرار می‌دهد و اشاره‌ای آشکار و صریح به حضور نیروهای آمریکایی در سوریه و پایگاه‌های نظامی دائم در این کشور است.

 

سوم: التزام به حاکمیت سوریه و ثبات آن و اعتماد به کنگره گفت‌وگوهای ملی سوریه در سوچی برای حل و فصل سیاسی در سوریه است.

ترامپ می‌خواهد به‌هزینه عربستان به‌حضور نظامی آمریکا در سوریه ادامه دهد

به گزارش روسیا الیوم، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در جمع خبرنگاران گفت: ماموریت اصلی ما رهایی از داعش بود. ما به پایان ماموریتمان نزدیک شده‌ایم و به زودی تصمیمی را با هماهنگی دیگران اتخاذ خواهیم کرد. من می‌خواهم از سوریه خارج شویم و نیروهایمان را به کشورم بازگردانم.   رئیس‌جمهور آمریکا همچنین اعلام کرد که

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, عربستان سعودی

بیش از ۴۰ هزار غیرنظامی به منازل خود در غوطه شرقی بازگشته‌اند

ارتش عربی سوریه امنیت و ثبات به روستا ها و شهرک های غوطه شرقی را بازگرداند وهزارها شهروند به منازل خود در روستا ها و شهرک های غوطه شرقی که از وجود گروه های تروریستی پاک شده است، بازگشته اند.   یک منبع نظامی به سانا اعلام کرد: بیش از 40 هزار نفر به منازل

ادامه »

جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

اولتیماتوم روسیه و سوریه به شورشیان قلمون شرقی

سخنگوی یک گروه شورشی در منطقه قلمون واقع در شمال شرق دمشق امروز سه‌شنبه، گفت، افسران نظامی روسیه و سوریه به این شورشیان در این منطقه محاصره شده گفته‌اند که آنها یا باید حاکمیت دولت را بپذیرند و یا این منطقه را ترک کنند.

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, سوریه

العبادی؛ ارتش عراق برای عملیات علیه داعش در سوریه برنامه‌ریزی می‌کند

به گزارش شبکه خبری الجزیره، حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود گفت: اوضاع در سوریه به دلیل حضور داعش در مناطق بسیار نزدیک به مرزهای عراق همچنان چالش محسوب می‌شود.

ادامه »

جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق