محمد بن‌سلمان: فلسطینی‌ها یا پیشنهادات را قبول کنند، یا ساکت باشند!

روزنامه اسرائیلی معاریو، به نقل از ولیعهد عربستان نوشت که مساله فلسطین اولویت نیست و فلسطینی‌ها باید ساکت شوند و از شکایت کردن دست بردارند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خبر, عربستان سعودی, فلسطین

وزیر دفاع آمریکا، درگیری نظامی ایران و اسرائیل را محتمل دانست

به نقل از جروزالم‌پست، «جیمز متیس»، وزیر دفاع آمریکا، روز گذشته پس از دیدار با «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ اسرائیل در واشنگتن، درباره خطر درگیری مستقیم میان این رژیم و ایران در سوریه هشدار داد.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خبر, فلسطین

درگیری تازه در نوار غزه با سه کشته و حدود هزار زخمی

بنا به گفته وزیر بهداشت اسرائیل در جریان تظاهرات فلسطینی‌ها در منطقه مرزی اسرائیل و نوار غزه، طی روز جمعه بر اثر شلیک سربازان اسرائیلی سه فلسطینی کشته و نزدیک به هزار نفر زخمی شدند.

ادامه »

اسراییل, تروریسم, خبر, فلسطین

به‌دلیل دنبال روی از ترامپ در مسئله فلسطین؛ رئیس‌جمهور رومانی استعفای نخست‌وزیر را خواستار شد

به گزارش ای‌بی‌سی‌نیوز، «کلاوس یوهانیس» رئیس‌جمهوری رومانی، امروز جمعه، از «ویوریکا دانیسلا» نخست‌وزیر خواست استعفا دهد؛ چرا که وی برای فعالیت در این سمت مناسب نیست.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, رومانی, شرق اروپا, فلسطین

الحیاة: فلسطینی‌ها از حالت دفاعی به حالت هجومی روی آورده‌اند

با حمایت‌های جهانی از حق فلسطینی‌ها در بیت‌المقدس و مخالفت گسترده با تصمیم اخیر دولت آمریکا در مورد این شهر، اکنون فلسطینی‌ها دیگر ترسی از تحریم‌ها نداشته و از حالت دفاعی که در برابر اسرائیل داشتند،‌ به حالت هجومی درآمده‌اند و محمود عباس اکنون می‌تواند “نه” بزرگی به هرگونه فراخوان یا طرح آتی آمریکا بدهد.

 

به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة، پیش از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بمب به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل را منفجر کند، فلسطینی‌ها در وضعیت دفاعی بودند و همواره در نه گفتن به دعوت‌های آمریکا برای ازسرگیری مذاکرات با اسرائیل بدون رعایت پایبندی تل‌آویو به شرط اصلی و قدیمی یعنی توقف شهرک‌سازی‌ها مردد بودند.

 

اما امروز آنها در پی کسب حمایت‌های بین‌المللی گسترده‌ای در برابر تصمیم ترامپ که سرنوشت شهر بیت‌المقدس را مشخص کرد از حالت دفاعی به حالت هجومی درآمده‌اند.

 

دولت ترامپ مواضعی بر خلاف دولت‌های قبلی آمریکا گرفت چراکه دولت باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا سال گذشته میلادی قطعنامه ۲۳۳۴ شورای امنیت را که در آن توقف شهرک‌سازی‌ها در اراضی اشغالی فلسطینی‌ها از جمله بیت‌المقدس شرقی از اسرائیل خواسته شده بود، تایید کرد.

 

یک مسؤول فلسطینی عالی رتبه به روزنامه الحیاة گفت: زمانی که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در مه گذشته به واشنگتن سفر کرد، رئیس جمهوری آمریکا به او گفت که طرحی را با هدف بازگشت دو طرف فلسطینی و اسرائیلی به مذاکرات مستقیم برای مدتی مشخص و کمتر از دو سال آماده می‌کند و در طول این مذاکره امکان حصول معامله قرن وجود دارد.

 

وی افزود: سخنان ترامپ کاملا روشن بود، او با اشاره به مساله توقف شهرک‌سازی‌ها گفت، این مذاکرات بدون هیچ پیش‌شرطی برگزار خواهد شد، روشن بود که این مذاکرات راه‌حلی برای مشکل شهرک‌سازی و سایر مسایل خواهد یافت.

 

تیم عباس در بحث‌های داخلی اعتراف کرده بود که مخالفت با دعوت ترامپ برای بازگشت به مذاکرات غیرممکن است زیرا تحریم‌ها و به انزوا کشیدن رهبران فلسطینی را در پی خواهد داشت.

 

پس از اینکه آمریکا به عنوان ناظر از دایره میانجیگری میان دو طرف خارج شد و به صورت مطلق از اسرائیل حمایت کرد، امروز این تیم تاکید دارد که رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین “نه” بزرگی به هرگونه فراخوان یا طرح آتی آمریکا خواهد داد.

 

نبیل شعث، مشاور سیاسی عباس و چهره نزدیک به او گفت: امروز عباس می‌تواند با یک حمایت بین‌المللی گسترده از اروپا تا چین، روسیه، اعضای شورای امنیت، کشورهای عربی و در راس آنها عربستان و مصر به طرح آتی ترامپ نه بگوید.

 

شعث اظهار داشت: بحث و بررسی‌ها در نشست‌های شورای امنیت و موضعگیری‌های جهانی نشان می‌دهند که جهان با موضعگیری آمریکا مخالف بوده و حامی فلسطین است.

 

این مسؤول فلسطینی نزدیک به عباس تاکید کرد: پس از گفت‌وگوهایی که در آنها مخالفت تمامی اعضای شورای امنیت به جز آمریکا با تصمیم ترامپ مشخص شد، ما در این مورد شکایتی را به شورای امنیت، همچنین شکایت‌هایی را به دادگاه عالی عدالت و دادگاه کیفری بین‌المللی خواهیم برد.

 

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در اقدامی بی‌سابقه اعلام کرد که از مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا که هفته آتی سفری به منطقه خواهد داشت، استقبال نخواهد کرد.

 

بسیاری از تحلیلگران فلسطینی معتقدند، مخالفت جهانی گسترده با تصمیم ترامپ موجب حمایت از موضعگیری عباس می‌شود.

 

یکی از کارشناسان گفت، واشنگتن در این میدان شکست خورد و اکنون به انزوا رفته است به طوری که چیزی نمانده که از عباس برای دیدار با پنس التماس کند. ادامه یافتن این روند برای چند هفته دیگر آمریکا را مجبور به عقب‌نشینی از موضعگیری‌اش کرده و ضربه بزرگی را به این کشور وارد خواهد کرد. این درس عبرتی برای کسانی است که ۲۰ سال از آمریکا وحشت داشتند، به محض اینکه عباس سیاست‌های دیکته‌ای را رد کرد این حقیقت روشن شد که آمریکا قدرت مطلق نبوده و می‌توان با آن مقابله کرده و آنها را مجبور به امتیازدهی کرد.

ایسنا

موگرینی: سفارت هیچ کشور عضو اتحادیه اروپا به‌بیت‌المقدس منتقل نخواهد شد

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اظهاراتی تاکید کرد که سفارت هیچ کشور عضو اتحادیه اروپا به قدس اشغالی منتقل نخواهد شد.   وی پس از نشست وزرای خارجه عضو اتحادیه اروپا ادامه داد: به عقیده ما تنها راه واقع بینانه در این  مناقشه را می توان در راه حل دو دولتی متصور

ادامه »

اتحادیه اروپا, اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین

کاخ سفید نپذیرفتن «مایک پنس» از سوی عباس را تاسف‌بار خواند

به گزارش شبکه اسکای‌نیوز، نبیل ابوردینه، سخنگوی تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد، در مرحله بسیار خطرناک و حساسی هستیم که مستلزم اتخاذ تصمیم گیری‌های فلسطینی و عربی “جسورانه” است.   ابوردینه تاکید کرد، دیدار امروز (دوشنبه) محمود عباس و عبدالفتاح سیسی رئیس جمهوری مصر در خصوص آخرین تحولات مربوط به فلسطین و اتخاذ موضع گیری

ادامه »

اردن, اسراییل, امریکا, جهان, خبر, روسیه, فلسطین, مصر

اتحادیه عرب خواستار لغو تصمیم ترامپ در مورد بیت‌المقدس شد

اتحادیه عرب از آمریکا خواست تصمیم مناقشه‌برانگیز خود را درباره به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل پس بگیرد. وزیران خارجه این اتحادیه، تصمیم ترامپ را نقض قوانین بین‌المللی خوانده‌اند.   وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب در نشست اضطراری روز شنبه خود در قاهره از آمریکا خواستند تا تصمیم خود درباره به رسمیت

ادامه »

اتحادیه عرب, اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین

فلسطینی‌ها دیگر نمی‌خواهند آمریکا ناظر روند صلح باشد

به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، مجدی خالدی، مشاور رئیس تشکیلات در امور دیپلماتیک با بیان اینکه محمود عباس با مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا دیدار نخواهد کرد، گفت که این مساله فراتر از صرف‌نظر از یک دیدار بود چراکه ایالات متحده با تصمیم‌های خود پیرامون قدس از خط قرمزهایی عبور کرده که

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, فلسطین