الجزایری‌ها کمیته‌ای برای شکستن محاصره سوریه تشکیل می‌دهند

شماری از شخصیت‌های الجزایری، کمیته‌ای عربی- آفریقایی برای رفع محاصره اقتصادی آمریکایی- غربی علیه سوریه تشکیل می‌دهند.

 

به گزارش جمعه شب خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) از الجزایر، شماری از شخصیت‌های الجزایری برای بیان مخالفت خود با تحریم‌های آمریکا علیه سوریه موسوم به «قیصر»، قصد دارند که یک کمیته عربی- آفریقایی تشکیل دهند و کاروان‌هایی حامل کمک‌های غذایی و پزشکی از طرق هوایی، دریایی و زمینی به سوریه ارسال کنند.

 

بر اساس این گزارش، شخصیت‌هایی که هسته الجزایری این کمیته را تشکیل خواهند داد در بیانیه‌ای با عنوان «نه به گرسنگی ملت سوریه»، از آزادگان جهان خواستند در مخالفت با قانون قیصر آمریکا به پا خیزند و در برابر گزافه‌گویی‌های آمریکا بایستند.

 

در ادامه این بیانیه آمده است: سلطه‌گری اسرائیل که مورد حمایت رژیم‌هایی عربی مزدور قرار دارد، پشتوانه تحریم‌های قیصر است، اما نبرد در سوریه یکسره شده و نیروهای محور شرارت، شکست خورده و عقب نشستند.

 

این بیانیه افزوده است: پس از آنکه تمامی توطئه‌ها و تلاش‌ها برای در هم شکستن اراده سوریه و سوری‌ها شکست خورد، دولت آمریکا تلاش می‌کند که به مرحله جدیدی برسد که هدف از آن، گرسنه نگاه داشتن مردم سوریه و توقف بازسازی آن کشور با مجازات‌های بی‌سابقه‌ای علیه دمشق، کشورهای حامی آن و شرکت‌های شریک در تلاش‌ برای بازسازی است.

 

نمایندگان مجلس سنای آمریکا دسامبر ۲۰۱۹  قانون قیصر را تصویب کردند و دونالد ترامپ رییس جمهوری ایالات متحده نیز آن را ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹ امضا کرد. این قانون از چهارشنبه (۲۸خرداد/۱۸ ژوئن) به اجرا گذاشته شد.

 

به دنبال اجرای این قانون، دولت آمریکا ۳۹ شخصیت سوری از جمله رییس جمهوری سوریه و همسرش را تحریم کرد. افراد و سازمان‌های خارجی حامی پیمانکارانی که به نمایندگی از سوریه و کشورهای دوست این کشور فعالیت می کنند، مشمول این قانون ‌هستند.

 

این تحریم‌ها علیه کمک کنندگان به سوریه برای تولید نفت، تأمین کنندگان نیازهای جنگی و فنی نیروهای این کشور نیز اعمال می‌شود.

آمریکا ۸ شرکت صنایع فلزی ایرانی یا مرتبط با ایران را تحریم کرد

ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه ۲۵ ژوئن (۵ تیر)، ایران را با دور دیگری از تحریم‌ها هدف قرار داد. این تحریم‌ها علیه هشت شرکت است که در حوزه فولاد و سایر صنانع فلزی فعالیت می‌کنند.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, ایران, تحریم, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر

لبنانی‌ها در اعتراض به وخامت اوضاع معیشتی به خیابان‌ آمدند

تظاهرات مردمی لبنانی‌ها شامگاه چهارشنبه در اعتراض به اوضاع نابسامان معیشتی و اقتصادی و همچنین کاهش شدید ارزش لیره در مقابل دلار در مناطق مختلف این کشور مجددا از سر گرفته شد.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جهان, خاورمیانه, خبر, لبنان

باید جلوی جنایت‌های جنگی در فلسطین را گرفت

دولت ائتلافی جدید بنیامین نتانیاهو و بنی گانتز در اسرائیل تهدید کرده است که بخش‌های بزرگی از سرزمین‌های کرانهٔ‌ غربی شامل درّهٔ اردن را از ماه ژوییه [اوایل تیر] به خاک اسرائیل ضمیمه خواهد کرد.

ادامه »

اسراییل, امریکا, انگلستان, تبعیض‌نژادی, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, فلسطین