جایگاه نولیبرالیسم در سیاست اقتصادی

نقدی بر اقتصاد نولیبرالی که به طرز فاجعه باری از پیچیدگی‌های دگرگونی‌های اجتماعی گسسته شده است، و فراخوانی برای بازگشت به ‌انگاشت‌های فراگیرتر اقتصاد سیاسی، آن‌طور که اسمیت، مارکس، و کِینز تدوین کردند.

ادامه »

اقتصادی, اموزشی, جهان, دیدگاه

اوو مورالس؛ برای نجات بشریت، «کاپیتالیسم و امپریالیسم» باید نابود شوند

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آژانس خبری «ای بی آی»، اوو مورالس، رئیس جمهور بولیوی در باره خطری هشدار داد که توسعه سرمایه داری برای کل بشریت به همراه دارد.

ادامه »

امریکای لاتین, بولیوی, جهان, حقوق بشر, خبر, دیدگاه

ستم به زنان از کجا سرچشمه می‌گیرد؟

مارکسیست‌ها همواره استدلال کرده‌اند که رهایی زنان باید در کانون مبارزه برای سوسیالیسم جای داشته باشد. در صدوسی‌وپنجمین سالگرد درگذشت کارل مارکس (۱۴ مارس ۱۸۸۳) و در سالی که بشریت دویستمین سالگرد تولد بنیادگذار سوسیالیسم علمی را جشن می‌گیرد، به آموزه‌های مارکسیستی در رابطه با ضرورت مبارزه برای عدالت جنسیتی در جامعه نظری می‌افکنیم.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, دیدگاه, زنان, مقاله

اقدام دونالد ترامپ، اعلان جنگی علنی به‌نیروهای ترقی‌خواه و صلح‌طلب جهان است

حزب تودهٔ ایران، اقدام دولت آمریکا در به‌رسمیت شناختن بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت اسرائیل را محکوم می‌کند و با مبارزهٔ خلق فلسطین اعلام همبستگی می‌کند!

 

اقدام تحریک‌آمیز دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در روز ۱۵ آذرماه ۹۶ ( ۶ دسامبر ۲۰۱۷)، در اعلام شناسایی بیت‌المقدس شرقی به‌منزلهٔ پایتخت اسرائیل، خشم و نفرت افکارعمومی جهان و به‌ویژه مردم کشورهای خاورمیانه را برانگیخت. این اقدام دولت آمریکا درعمل به‌معنای نفیِ راه‌حل صلح‌آمیز مسئلهٔ فلسطین است. راه‌حل صلح‌آمیز بر اساس “طرح برپایی دو کشور مستقل اسرائیل و فلسطین”، مستلزم شناسایی “بیت‌المقدس شرقی” به‌منزلهٔ ” پایتخت آتی دولت مستقل فلسطین است.

 

نیروهای مترقی جهان ضمن محکوم کردن این اقدام مخرب دولت ترامپ اظهار نگرانی کرده‌اند که سیاست اتخاذشده از سوی آمریکا در راستای منافع دولت افراطی بنیامین نتانیاهو، به افزایش تنش در منطقه خاورمیانه منجر خواهد شد و برای هرچه بیش‌تر فعال کردن نیروهای ارتجاعی، ماجراجو و جنگ‌طلب شرایط را فراهم می‌کند. حزب تودهٔ ایران، نسبت به پیامدهای مخرب و خطرناک این اقدام دونالد ترامپ برای صلح و ثبات سیاسی در منطقه خاورمیانه شدیداً هشدار می‌دهد.

 

اقدام دونالد ترامپ، درحقیقت، دفاع از موضع‌گیری‌های دولت دست‌راستی، جنگ‌طلب و ارتجاعی نتانیاهو در اسرائیل، و اعلان جنگی علنی به نیروهای ترقی‌خواه و صلح‌طلب جهان است که حل عادلانهٔ مسئلهٔ فلسطین بر اساس قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های متعدد سازمان ملل را خواهان‌اند. سازمان ملل متحد و بسیاری از دولت‌های جهان، ازجمله اکثر کشورهای عضو “اتحادیهٔ اروپا”، تنها راه‌حل ممکن و پذیرفته‌شدنی برای مسئلهٔ فلسطین را ایجاد و به‌رسمیت شناختن “کشور مستقل فلسطین” در محدودهٔ مرزهای پیش از ۱۹۶۷ و با پایتختی “بیت‌المقدس شرقی” می‌دانند. بر این ‌اساس، شورای امنیت سازمان ملل، با تصویب قطعنامه‌هایی متعدد، بر توجه به موقعیت قانونی اراضی اشغالی فلسطین، ازجمله “بیت‌المقدس شرقی”، تأکید می‌ورزد. “قطعنامهٔ ۴۷۸ شورای امنیت”، در ارتباط با موقعیت بیت‌المقدس، از کشورهای جهان به‌صراحت می‌خواهد تا از برپایی سفارت‌خانه‌ در بیت‌المقدس خودداری کنند. این راه‌حل از سوی مقام‌های دولت خودگردان فلسطین و اکثر نیروهای سیاسی ترقی‌خواه پذیرفته و پایهٔ حل مسئلهٔ فلسطین شناخته شده است. بر این اساس، این نیروها مطرح می‌کنند که تصمیم در رابطه با آیندهٔ بیت‌المقدس با نهایی شدن نتیجهٔ مبارزه در مسیر “راه‌حل دو کشور فلسطین و اسرائیل” پیوند خورده است. باید یادآور شد که، تا پیش از تصمیم اخیر دولت آمریکا به انتقال سفارت‌خانه‌اش به بیت‌المقدس، هیچ کشوری در جهان به انتقال سفارت‌خانه‌اش به بیت‌المقدس تصمیم نگرفته است.

 

حزب تودهٔ ایران معتقد است که، تصمیم اخیر دولت آمریکا می‌تواند به تشدید تنش‌ها و همچنین درگیری‌های فاجعه‌بار بینجامد. بنابراین، و بر این باور است که “مجمع عمومی سازمان ملل” می‌باید اقدام دولت آمریکا را تقبیح و محکوم کند و از رئیس‌جمهور آمریکا بخواهد که تصمیم انتقال سفارت این کشور به بیت‌المقدس را لغو کند. ”

 

کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران، با مردم و نیروهای مترقی، ملی و دموکراتیک فلسطین، به‌ویژه سازمان آزادی‌بخش فلسطین و حزب مردم فلسطین، در مبارزهٔ برحق‌شان به‌منظور بازپس گرفتنِ اراضی اشغالی، بازگشتِ پناهندگان فلسطینی که دهه‌ها در کشورهای جهان سرگردان بوده‌اند، آزادیِ تمامی زندانیان سیاسی فلسطینی که در زندان‌های اسرائیل گرفتارند، و همچنین با مبارزهٔ فلسطینی‌ها برای برپایی کشور مستقل فلسطین در محدودهٔ مرزهای پیش از ۱۹۶۷، همبستگی‌اش را اعلام می‌کند.
کمیته مرکزی حزب توده ایران
۱۶ آذرماه ۱۳۹۶

صلح برِست-لیتوفسک، آغاز ساختمان سوسیالیسم، بیماری «چپ‌گرایی»

به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب سوسیالیستی اکتبر ۲۰۱۷ – ۱۹۱۷ ، مروری بر برخی از آثار لنینیسم و زمینه‌های تاریخی و اجتماعی آنها- (بخش اوّل)   روز ۲۵ اکتبر (۷ نوامبر به تقویم امروزی) سال ۱۹۱۷، در حالی که جنگ امپریالیستی جهانی اوّل همچنان ادامه داشت، انقلاب سوسیالیستی در روسیه به رهبری حزب انقلابی بلشویک‌ها

ادامه »

ایدئولوژیک, تاریخ, جهان, دیدگاه, روسیه

روسیه سوسیالیسم می‌خواهد – به‌همدستان پوتین و غارتگران منابع ملّی روسیه اعتماد نکنید

گفتگویی با دکتر سلاوا تتکین، کمونیست پرسابقهٔ روس دربارهٔ نگرش امروز مردم روسیه نسبت به اتحاد شوروی سابق و نسبت به ولادیمیر پوتین   دکتر سلاوا تتکین، عضو پرسابقهٔ حزب کمونیست فدراسیون روسیه، نمایندهٔ‌ سابق ”دوما “از حزب کمونیست، و مشاور ارشد دبیرکل حزب کمونیست روسیه، در پاسخ به این پرسش که چه درصدی از

ادامه »

جهان, دیدگاه, روسیه, گفتگو

نوزدهمین همایش بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری جهان به‌مناسبت یکصدمین سالگرد انقلاب اکتبر!

نوزدهمین همایش بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری جهان با عنوان: “صدمین سالگرد انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر: آرمان‌های جنبش کمونیستی، احیا و توانمند کردن مبارزه با افروخته شدن جنگ‌های امپریالیستی، مبارزه برای صلح و سوسیالیسم”، از صبح روز دوم نوامبر، در سن‌پترزبورگ (لنین‌گراد سابق)، در “کاخ رفقا”، و با شرکت نمایندگان رسمی ۱۰۳ حزب، آغاز شد.

ادامه »

اتریش, انگلستان, جهان, دیدگاه, روسیه, سوئد, یادنامه

چشم‌انداز سوسیالیسم پیشرفته در چین: نگاهی به برگزاری کنگرهٔ نوزدهم حزب کمونیست چین

کنگرهٔ نوزدهم حزب کمونیست چین که روز چهارشنبه ۲۶ مهر ۹۶ (۱۸ اکتبر ۲۰۱۷) در تالار بزرگ خلق در پکن آغاز به کار کرد احتمالاً سیاست‌های نوینی را مطرح خواهد کرد که یک نمونه از آنها دیدگاه درازمدّت تازه‌ای بود در گزارش سیاسی افتتاحیهٔ کنگره توسط شی جین‌پینگ، دبیرکل حزب و رئیس‌جمهور چین، که با

ادامه »

جهان, چین, خبر, دیدگاه