روزنامه ایتالیایی: شهر یزد مروارید درخشان و میراث بشری یونسکو در ایران است

روزنامه ایتالیایی ‘لاستمپا’ در گزارشی از شهر یزد به عنوان میراث بشری یونسکو نوشت: این شهر ایران از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار بوده و همانند یک مرواید کوچک می درخشد.

ادامه »

ایران, تاریخ, خبر, محیط زیست

دانشگاه آریزونا: آزمایش‌های اتمی جان صدها هزار آمریکایی را گرفته است

تازه ترین تحقیقات دانشگاه آریزونا نشان می دهد که آزمایش های اتمی دهه پنجاه قرن بیستم میلادی، محیط زیست میلیونها آمریکایی را به پرتوهای رادیواکتیو آلوده کرد و ممکن است موجب جان باختن نزدیک به 700 هزار نفر شده باشد.   روزنامه دیلی میل به تازگی با انتشار گزارشی خبر داد که دولت آمریکا در

ادامه »

امریکا, تاریخ, جهان, حقوق بشر, خبر, ژاپن, محیط زیست

افشای اسناد همدستی فولکس‌واگن با دیکتاتوری نظامی برزیل در معرفی کارگران کمونیست به‌ماموران امنیتی و شکنجه آنان

اسناد و تحقیقات جای تردیدی باقی نمی‌گذارند که حراست خط تولید فولکس‌واگن در سائوپولو بازوی اطلاعاتی پلیس سیاسی برزیل در زمان سلطه نظامیان بوده است. مسئول حراست، درباره کارگران معترض به ویژه کارگران کمونیست به ماموران امنیتی گزارش می‌داد. لو رفتن آنها معادل زندان و شکنجه بود.   فولکس‌واگن پس از مدت‌ها سکوت و گذشت

ادامه »

آلمان, برزیل, تاریخ, جهان, خبر

به مناسبت هفتاد و دومین سالگرد نهضت ۲۱ آذر

جنبش ۲۱ آذر به آرزوی دیرینه دهقانان بی‌زمین و تحت ظلم و ستم فئودال‌ها و اربابان ظالم تحقق بخشید، به تحقیر و اهانت به خلق آذربایجان پایان داد، و راه را برای شکوفائی اقتصادی و سیاسی و اجتماعی و فرهنگی خلق آذربایجان گشود.   اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان به مناسبت هفتاد و دومین

ادامه »

ایران, بیانیه, تاریخ, یادنامه

به مناسبت ۱۶ آذر، روزِ دانشجو و آزادی‌خواهیِ واقعی

رژیم ولایی، در تظاهری مبتذل، خود را تنها وارث مبارزه با دیکتاتوری رژیم سلطنتی پیشین قلمداد می‌کند، اما هر سال با بر پا کردن فضایی امنیتی در ۱۶ آذرماه و سازمان‌دهی سخنرانی‌هایی کنترل‌شده، خود را وادار به برگزاری “روز دانشجو” می‌کند. واقعیت این است که، دوام پیدا کردن برگزاری یادمان “روز دانشجو”، از سوی نیروهای

ادامه »

ایران, تاریخ, دانشجویی, یادنامه

افشای اسناد حمایت آمریکا از کشتار صدها هزار کمونیست در اندونزی در دهه ۱۹۶۰

براساس یکسری اسنادی که جدیدا از حالت محرمانه خارج شده‌اند دولت آمریکا در دهه ۱۹۶۰کاملا از وقوع کشتار خونین کمونیست‌ها از سوی ارتش اندونزی در این کشور اطلاع داشته و از آن حمایت می‌کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اخیرا ۳۹ سند متعلق به سفارت آمریکا در اندونزی مربوط به سال‌های ۱۹۶۴ – ۱۹۶۸ که اوج دوران جنگ سرد بوده از حالت محرمانه خارج شده‌اند و در آنها جزئیات جدیدی در مورد یکی از ملتهب‌ترین دوران‌های تاریخ اندونزی فاش شده است.

 

پیشتر تاریخ‌دان‌ها معتقد بودند که در سال‌های ۱۹۶۵ و ۱۹۶۶ سربازان ارتش اندونزی و شبه‌نظامیان حامی آنها اقدام به قتل‌عام بالغ بر ۵۰۰ هزار حامی و عضو حزب کمونیست اندونزی کرده‌اند.

 

این عملیات ارتش اندونزی بعد از یک کودتای نافرجام در این کشور و با هدف درهم شکستن حزب کمونیست اندونزی و رهبرانش به اجرا درآمد.

 

در آن زمان ژنرال سوهارتو که کودتا را سرکوب کرد حزب کمونیست اندونزی را مقصر اصلی کودتا اعلام کرده و توانست بعد از وقوع این کشتارهای خونین به قدرت برسد.

 

او برای مدت سه دهه در اندونزی که پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان جهان است با مشت آهنین حکومت کرد.

 

در دوران حکومت او همواره تبلیغ می‌شد که این هشدارها برای خلاص کردن اندونزی از شر کمونیسم ضرورت داشته‌اند.

 

قبل از این کشتارها اندونزی بعد از چین و اتحاد جماهیر شوروی بزرگترین حزب کمونیست جهان را داشت.

 

اسنادی که اخیرا از حالت محرمانه خارج شده‌اند حاکی از آن هستند که مقام‌های آمریکایی در آن زمان علاوه بر آنکه از چنین کشتارهایی اطلاع داشتند از وقوع آن بسیار راضی و خوشحال بودند.

 

در یک تلگرافی که در ۲۶ نوامبر ۱۹۶۵ از مبدا شهر سورابایا فرستاده شده بود کنسول آمریکا گفته بود که گزارش‌های مخابره شده از جاوای شرقی حاکی از “یک سلاخی گسترده” هستند و تنها در یک کشتار ۱۵ هزار کمونیست قتل‌عام شدند.

 

یک ماه بعد از آن نیز همین کنسول اعلام کرد: زندانیان کمونیست تحت اسارت ارتش اندونزی برای قتل‌عام شدن تحویل غیرنظامیان شده‌اند.

 

در عین حال یک سند کنسولگری آمریکا در شهر مدان اندونزی واقع در جزیره سوماترا نشان داد که روحانیان مسلمان این کشور این کشتارها را یک وظیفه مذهبی اعلام کرده‌اند.

 

در یک سند گفته شده که روحانیون متعلق به گروه محمدیه که یکی از بزرگترین گروه‌های مسلمان اندونزی است گفته‌اند که کمونیست‌ها بی‌ارزش‌ترین کافران هستند و ریختن خون آنها هیچ فرقی با کشتن مرغ ندارد.

 

یکسری اسناد دیگر نیز نشان می‌دهند آمریکا فهرست‌های دقیقی از مقام‌های حزب کمونیست اندونزی را در اختیار داشته و با ارتش اندونزی در زمینه حمایت محرمانه از آنها با پول و سلاح به بحث پرداخته بود.

ایسنا،

رئیس‌جمهوری فرانسه باید به‌جنایت‌‌های کشورش در الجزایر اعتراف کند

«اولیوی لوکور گراند مزون» استاد دانشگاه فرانسوی تصریح کرد که «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه که در زمان نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری ، استعمار فرانسه را جنایت ضدبشریت دانسته است، اکنون نیز باید به عنوان یک مقام رسمی به این امر اعتراف کند.   به نقل از خبرگزاری رسمی الجزایر(واج) این استاد دانشگاه تاکید

ادامه »

الجزایر, تاریخ, جهان, حقوق بشر, خبر, فرانسه

پیامد غم‌انگیز انقلابی که از درون منفجر شد

پیامد غم‌انگیز انقلابی که از درون منفجر شد: بررسی منقدانهٔ کتاب «انقلاب گرانادا واقعاً چه اتفاق افتاد؟«   گرانادا، نخستین کشور انگلیسی‌زبان در دریای کاراییب، با انقلاب خود در ۱۳۵۸ خورشیدی، تاریخ‌ساز شد. اما آن‌گونه که “برنارد کورد”، یکی از رهبران انقلاب در کتاب تازه خود آن را بازگویی می‌کند، این انقلاب با ناکامی‌ای بزرگ

ادامه »

آمریکای لاتین, امریکا, تاریخ, جهان, کوبا, گزارش

یرواند آبراهامیان: کودتای ۲۸ مرداد راه بنیادگرایی مذهبی را گشود

گفتمان آن زمان، ترس از کمونیسم بود و در نتیجه هر سیاستی باید با این مفهوم تطبیق داده می‌شد. آدم‌هایی مثل برادران «دالِس» و «کرمیت روزولت»، اگر می‌خواستند سر مادربزرگ‌ خود را هم زیر آب کنند، برای مشروع جلوه دادن آن می‌گفتند این کار را به خاطر مبارزه با کمونیسم انجام می‌دهند. هیچ مدرکی دال

ادامه »

امریکا, انگلستان, ایران, تاریخ

یرواند ابراهامیان: مسئله کودتا ترس از کمونیسم نبود، خاموش‌کردن حرکت ملی‌کردن صنعت نفت بود

مصاحبه با پرفسور یرواند آبراهیمیان در باره کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲   به عقیده پرفسور آبراهیمیان عقل جمعی بر این باور است که کودتا در موقعیت و بستر جنگ سرد یا ترس از کمونیسم و مواردی از این دست روی داد. اما او معتقد است که هیچ وقت هیچ ترس ذاتی از کمونیسم وجود نداشت

ادامه »

امریکا, انگلستان, ایران, تاریخ, سیاسی, ویدیو