رئیس اجرایی دولت افغانستان، «اشرف غنی» را متهم به عوام فریبی کرد

عبدالله در واکنش به‌ آغاز روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی گفت: با درج واژه افغان به‌عنوان ملیت مشکلی ندارم اما آغاز روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی بدون تفاهم و در آستانه انتخابات اقدامی عوام فریبانه است.

ادامه »

افغانستان, جهان, خبر, سیاسی

داعش و اندیشه خلافت خراسان در افغانستان

شکست گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه ، وجود فضا و زمینه مناسب برای حضور در افغانستان سبب شده است تا این کشور را محل مناسبی برای فعالیت و خودنمایی خود برگزیند.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, پاکستان, تروریسم, جهان, چک, سوریه, عراق

افشاگری نماینده پارلمان افغانستان درباره حمایت «اشرف غنی» از داعش

نماینده پارلمان افغانستان در یک برنامه تلویزیونی رئیس‌جمهور این کشور را به حمایت غیرمستقیم از گروه تروریستی داعش در افغانستان متهم کرد.

 

«احمد شاه رمضان» عضو پارلمان افغانستان در برنامه تلویزیونی «خط کابل» اظهارداشت: هر زمانی که نظامیان افغان دشمنان این سرزمین به‌ویژه داعش را در شمال این کشور تا مرز نابودی پیش می‌بردند، رئیس جمهور افغانستان دستور به بازگشت می‌داد.

 

وی افزود: همواره اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در این دستورها تأکید می‌کرد که “به کابل بازگردید و پس از طراحی برنامه امنیتی، عملیات جدیدی را آغاز کنید”.

 

نماینده پارلمان افغانستان تصریح کرد: درست زمانی که مخالفان در حال نابودی هستند، دستور بازگشت صادر می‌شود.

 

رمضان تأکید کرد: اگر صبر ما تمام شود، جبهه‌ای تشکیل خواهیم داد و دشمنان افغانستان را نابود خواهیم کرد.

 

وی در تلویزیون خورشید درباره نقش عبدالله عبدالله در حکومت وحدت ملی نیز گفت رئیس اجرایی دولت افغانستان تنها یک دفتر تشریفاتی دارد و افرادی مانند اشرف غنی، استانکزی، اتمر و اکلیل حکیمی کارها را به‌پیش می‌برند.

 

این نماینده پارلمان افغانستان اظهار داشت: سرنوشت افغانستان به همین چهار نفر گره خورده است و سایر مقامات اختیار و نقشی در دولت ندارند.

 

پیش از این نیز برخی کارشناسان و تعدادی از نمایندگان پارلمان گفته بودند که گروه تروریستی داعش در افغانستان آسیبی ندیده است بلکه تلاش می‌شود تا این گروه به گروه‌های فرعی تقسیم شود و با هویت‌های مختلف تحت فرماندهی واحد در راستای یک هدف وارد میدان‌های جنگ شود.

 

سایت «بینوا» در این زمینه نوشته بود: گاهی اوقات که مناطق تحت تسلط گروه تروریستی داعش در ولایت‌های شرقی افغانستان هدف حملات هوایی قرار می‌گیرد؛ تلفات این گروه را نه مردم محلی منطقه دیده‌اند و نه در رسانه‌ها از آنها تصویری منتشر می‌شود.

 

برخی از کارشناسان امور سیاسی افغانستان بر این‌ باورند که در یک سکوت استراتژیک و بدون ارائه مستند یا شواهدی در رسانه‌ها یا حتی انتشار گزارش تحقیقی، اکنون گروه تروریستی داعش به جلب و جذب نیرو مشغول است تا خود را تقویت کند.

 

این در حالی است که بارها مقامات دولت افغانستان و از جمله «حنیف اتمر» مشاور امنیت ملی این کشور به حمایت از داعش متهم شده‌اند.

 

این کارشناسان معتقدند که دولت کابل با تحت فشار قراردادن رسانه‌ها و عدم ارائه اطلاعات درست، فضای سکوتی را در افغانستان به‌وجود آورده است و آمار کشته شدن اعضای داعش نیز به‌طور مستند ارائه نمی‌شود.

 

گفته می‌شود که در جریان سقوط ولایت «قندوز» به‌دست طالبان، طرحی در حال اجرا بود که بر اساس آن، این ولایت به مرکز مستقل گروه تروریستی داعش شاخه «خوراسان» تبدیل شود و جنگجویان منتسب به این گروه تروریستی از «وزیرستان شمالی» پاکستان به ولایت قندوز منتقل شوند.

 

«غرزی خواخوژی» از کارشناسان امور سیاسی در گفت‌وگو با «سپوژمی» می‌گوید: طالبان از زمینه‌سازی عمدی واگذاری قندوز به داعش استفاده کرد و با حمله به این ولایت منجر به سقوط آن شد و کنترل کامل آن را در دست گرفت.

 

خواخوژی افزود: تلاش برای واگذاری این ولایت به‌منظور سقوط آن به‌دست داعش هنوز هم در جریان است و تلاش آمریکا برای اجرای پروژه صدور داعش به آسیای مرکزی نیز ادامه دارد.

تسنیم

پیمان امنیتی کابل – واشنگتن مانع پیگرد قانونی جنایات نظامیان آمریکایی در افغانستان

براساس پیمان امنیتی کابل-واشنگتن حکومت وحدت ملی متعهد شده تا نظامیان آمریکایی را تحویل دادگاه بین‌المللی لاهه ندهد و این احتمال پیگرد قانونی جنایت‌های جنگی این نظامیان را از بین می‌برد.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر

ریاست جمهوری افغانستان؛ نشست سه جانبه آمریکا، روسیه و افغانستان

روسیا الیوم، دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: «سرگئی لاوروف » وزیر خارجه روسیه در دیدار با «اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان پیشنهاد برگزاری نشست سه جانبه مقامات افغان، آمریکایی و روسی را مطرح کرد و اشرف غنی نیز از این پیشنهاد استقبال کرد.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, خبر, روسیه

لاوروف؛ حضور داعش در شمال افغانستان امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کند

وزیر امور خارجه روسیه سرگئی لاوروف از گسترش گروهک تروریستی “داعش” در ایالات واقع شمال افغانستان هشدار داد وگفت این حضور امنیت بین‌المللی را به چالش می کشد.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, جهان, خبر, روسیه

حملات هوایی آمریکا و ناتو عامل افزایش تلفات غیرنظامیان افغانستان

به نقل از روزنامه «ویسا»، شماری از نمایندگان در نشست امروز پارلمان افغانستان تاکید کردند حملات هوایی و عملیات نیروهای ویژه در شرق افغانستان سبب افزایش تلفات غیرنظامیان شده است.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, ناتو