امروز در دهمین شنبه اعتراضات در فرانسه/ پلیس فرانسه با اسلحه فلش بال ۱۴ نفر از معترضان را نابینا کرده است

بر اساس گزارش روزنامه‌ محلی لیبراسیون ۶۹ نفر به دلیل استفاده از گاز اشک آور در اعتراضات زخمی شده و ۱۴ نفر چشمان خود را از دست داده‌اند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه

کوربین: تنها به یک شرط با «می» مذاکره می‎کنم

جرمی کوربین رهبر حزب اپوزیسیون انگلیس می‌گوید تنها به شرطی حاضر به گفتگو با ترزا می نخست‌وزیر این کشور است که وی گزینه «خروج بدون حصول توافق با اتحادیه اروپا» را از روی میز مذاکره بردارد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, انگلستان, جهان, خبر, غرب اروپا

زاسپکین: احتمال جنگ هسته‌ای/ نهایتا نیروهای ترکیه سوریه را ترک می‌کنند

سفیر روسیه در بیروت با اشاره به تلاش مسکو برای توسعه نقش خود در لبنان تاکید کرد، عملکرد آمریکا در منطقه به گونه‌ای است که جهان را به سوی جنگ سوق می‌دهد.

ادامه »

اکراین, امریکا, ایران, ترکیه, تروریسم, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, گرجستان, لبنان, هندوستان

افزایش فشارها بر دولت انگلیس به دلیل فروش سلاح به عربستان

به نوشته روزنامه گاردین، “شبکه گزارشگری تحقیقاتی بالکان” (Birn) با تاکید بر خطرات تغییر مسیر تسلیحات و مهماتی که به صورت قانونی برای عربستان سعودی تامین می‌شود و بعدا به دست “شبه‌نظامیان نیابتی” از جمله گروه‌های تروریستی افتاده، هشدار داده و آن را “تحریک‌کننده درگیری‌های بیشتر” توصیف کرده است.

 

این هشدار در شرایطی مطرح می‌شود که انگلیس در تلاش برای توسعه قرارداد تسلیحاتی چندین میلیارد پوندی با آل سعود است که نیروهای ائتلاف تحت امر آنان از ۲۰۱۵ درگیر جنگ یمن شده‌اند.

 

لیوید راسل-مویل، از قانونگذاران حزب کارگر انگلیس به آبزرور گاردین گفت: در بهترین حالت، دولت انگلیس چشمانش را روی صادرات تسلیحات برای گروه‌های افراطی در سوریه بسته است و در بدترین حالت، در این انتقال‌های تسلیحاتی همدست است. بر خلاف بیانیه‌های قدرتمند دولت شاهدیم که چیزی در رژیم کنترل تسلیحاتی انگلیس سر جای خودش نیست.

 

ادعاهای اخیر به درخواست‌های سال ۲۰۱۴ دو دلال سلاح انگلیسی که نامشان مشخص نیست، مربوط می‌شود. آنها از وزارت تجارت بین‌المللی انگلیس خواسته بودند تا مجوزهایی برای معامله سلاح صادر کنند. این درخواست‌ها از دولت می‌خواست تا فعالیت‌ این دلال‌ها به عنوان میانجی در فروش سلاح و مهمات ساخت بوسنی برای دولت عربستان را تایید کند.

 

این وزارتخانه پس از ۲۰ روز مجوزها را تایید کرد و این در صورتی است که آنها می‌توانستند با ظن به اینکه چنین تسلیحات و مهماتی نهایتا به دست تروریست‌ها یا مجرمان می‌افتد، چنین مجوزی ندهند. این مهمات طی دو بخش در نوامبر ۲۰۱۵ و ژانویه ۲۰۱۶ به عربستان فرستاده شد.

 

مقام‌های بوسنی تایید کردند که انگلیس نگرانی یا امتناع خودش را از این فروش اعلام نکرده بود و همین امر منجر شده تا آنها با انتقال چنین مهماتی به عربستان مخالفتی نشان ندهند.

 

از زمان آغاز عملیات نظامی عربستان در یمن، انگلیس قراردادهایی به ارزش بیش از ۳.۳ میلیارد پوند را با عربستان کامل کرده است.

ایسنا

زنجیره انسانی 202 کیلومتری باسک در حمایت از رای استقلال

به نقل از دیلی صباح، دهها هزارتن از ساکنان ناحیه خودمختار «باسک» (Basque) در کشور اسپانیا روز یکشنبه با تشکیل یک زنجیره انسانی به طول ۲۰۲ کیلومتر خواستار برخورداری از حقِ برگزاری انتخابات منطقه ای برای اعلام استقلال شدند.

ادامه »

اسپانیا, جهان, خبر, غرب اروپا

نخست وزیر جدید اسپانیا وعده داد که فساد و ریاضت‌ اقتصادی تحمیل شده بر مردم را ریشه‌کن کند

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پدرو سانچز رهبر حزب سوسیالیست اسپانیا در سخنرانی خود صحبت از تغییراتی کرد و در آن اولویت‌هایی که ماریانو راخوی برای کاهش بدهی ملی اعلام کرده بود را زیرسوال برد.

ادامه »

اسپانیا, جهان, خبر, غرب اروپا