رئیس اجرایی دولت افغانستان، «اشرف غنی» را متهم به عوام فریبی کرد

عبدالله در واکنش به‌ آغاز روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی گفت: با درج واژه افغان به‌عنوان ملیت مشکلی ندارم اما آغاز روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی بدون تفاهم و در آستانه انتخابات اقدامی عوام فریبانه است.

ادامه »

افغانستان, جهان, خبر, سیاسی

داعش و اندیشه خلافت خراسان در افغانستان

شکست گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه ، وجود فضا و زمینه مناسب برای حضور در افغانستان سبب شده است تا این کشور را محل مناسبی برای فعالیت و خودنمایی خود برگزیند.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, پاکستان, تروریسم, جهان, چک, سوریه, عراق

افزایش شمار نظامیان امریکا، ناتو و آلمان در افغانستان

سرپرست وزارت دفاع آلمان چندی پیش در سفر به افغانستان از احتمال افزایش نظامیان آلمانی به این کشور سخن گفته بود اما به تازگی تاکید کرده که شمار نظامیان آلمانی در این کشور به هزار و ۳۰۰ نظامی افزایش خواهد یافت.

 

به نقل از «دویچه وله»، «اورزولا فون دیرلاین» سرپرست وزارت دفاع آلمان اعلام کرد این کشور به دلیل افزایش همکاری با نیروهای امنیتی افغان قرار است نظامیان آلمانی مستقر در این کشور را به یک هزار و 300 نفر برساند.

 

گفتنی است که در حال حاضر 963 نظامی آلمانی در افغانستان حضور دارند که بیشتر آن‌ها در پایگاه نظامی این کشور در شهر مزار شریف واقع در شمال افغانستان مستقر هستند.

 

وی در حالی از افزایش نظامیان آلمانی در افغانستان خبر داده است که حدود چهار ماه پیش در پاسخ به درخواست آمریکا برای افزایش نیرو تصریح کرده بود که این کشور نظامیان بیشتری را به افغانستان اعزام نخواهد کرد.

 

فون دیرلاین دلیل این موضع آلمان را این طور بیان کرده بود که کشورش سال گذشته نیروهای خود را در افغانستان افزایش داده است بنابراین نیازی به اعزام نظامیان بیشتر آلمانی نیست.

 

این در حالی است که دیگر اعضای ناتو نیز سال گذشته توافق کردند تا شمار نظامیان خود را در افغانستان از 13 هزار به 16 هزار نفر برسانند.

 

از سوی دیگر، آمریکا نیز در پی اعلام استراتژی جدید خود برای افغانستان شمار نظامیان خود را در این کشور به بیش از 15 هزار نفر رسانده و قرار است در بهار سال آینده نیز نظامیان بیشتری را برای حضور در میدان‌های جنگ افغانستان اعزام کند.

تسنیم

«جنبش گذار» و ادامه شمارش معکوس پایان عمر حکومت وحدت ملی در افغانستان

نهاد سیاسی جنبش گذار ضمن تاکید بر شمارش معکوس پایان عمر حکومت وحدت ملی در افغانستان بار دیگر اعلام کرد که دولت کنونی دستاوردی نداشته است و باید زمینه انتقال قدرت فراهم شود.

ادامه »

افغانستان, جهان, خبر

«گاردین»: دادگاه بین‌المللی لاهه باید درباره جرایم جنگی آمریکا در افغانستان تحقیق کند

نشریه انگلیسی «گاردین» در گزارشی نوشت اعزام سربازان بیشتر به افغانستان توسط دولت آمریکا سبب افزایش کشتار غیرنظامیان در این کشور خواهد شد.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر