اشغال سفارت ایران در لندن توسط هواداران آیت‌الله شیرازی

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا از اشغال سفارت جمهوری اسلامی در لندن خبر داده است. اشغال‌کنندگان سفارت عليه مقام‌های جمهوری اسلامی شعار داده و پرچم ایران را پایین کشیده‌اند.   حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن شامگاه جمعه (۱۸ اسفند/ ۹ مارس) در یادداشتی در توییتر نوشت: «تعداد اندكی از طرفداران فرقه شيرازی به

ادامه »

انگلستان, ایران, جهان, سیاسی

علیرضا رجایی: پایگاه طبقاتی اصلاح طلبان شجاعت اقدام را از آنها گرفته است

اصلاح طلبان به سقف بایدهای خود رسیده اند و نمی توانند از آسمان برای خود بایدهای جدید خلق کنند. درست به همین دلیل موضع پرسش «چه باید کرد» رفته رفته از اصلاح طلب ها فاصله گرفته و به دورترها می رود.

ادامه »

ایران, سیاسی, مصاحبه و گفتگو

جامعه در حال زوال نیست، این «نظام» ولایی است که به سوی زوال می‌رود!

این روزها واقعیت‌هایی انکارناپذیر از وضعیت نامتعادل “نظام” و روند شدید شدن تضاد مردم با حاکمیت، و در رأس آن ولایت فقیه، در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور به‌صورتی فزاینده آشکار شده‌اند. امروز دیگر نمی‌توان مانند چندی پیش، مانند بازهٔ زمانی انتخابات اردیبهشت ۹۶، با انواع توهم‌زایی‌ها، وضعیت کشور و رابطهٔ مردم با دولت

ادامه »

ایران, سیاسی, فساد, مقاله

اعلامیهٔ شمارهٔ ۲ حزب تودهٔ ایران/ تظاهرات میلیونی توده‌های مردم در کنارِ اعتصاب عمومی

اعلامیهٔ شمارهٔ ۲ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران/  باید جنبش گستردهٔ اعتراضی توده‌ها بر ضد رژیم دیکتاتوری را با شعارهایی ملی و مترقی، در جهت اتحادِ عمل قشرهای مختلف اجتماعی- از کارگران و زحمتکشان گرفته تا جوانان و دانشجویان و زنان مبارز میهن- وسعت بخشیده و سازمان‌دهی کرد!

 

حزب تودهٔ ایران، سرکوب خشن اعتراض‌های مردمی از سوی نیروهای سرکوبگر رژیم را به‌شدت محکوم می‌کند!

 

حزب تودهٔ ایران و توده‌ای‌ها، در کنارِ مردم مبارز میهن‌مان، برای طرد استبداد و استقرار آزادی، صلح، استقلال و عدالت اجتماعی مبارزه می‌کنند!
رژیم مترصد است تا جنبش اعتراضی توده‌ها را به خشونت کشانده و آن را مانند سال ۱۳۸۸ به‌شدت سرکوب کند!

 

هم‌میهنان گرامی!

 

خروش شما بر ضد ظلم، فقر، محرومیت، بی‌عدالتی و رژیم استبدادی حاکم بر میهن ما در روزهای اخیر، دامنه‌ای بیش از پیش گسترده‌ یافته و بسیاری از شهرهای ایران را فراگرفته است. درعین‌حال، در دو روز گذشته، خشونت سازمان‌یافتهٔ نیروهای سرکوبگر رژیم ولایت فقیه را شاهد بوده‌ایم که به‌منظور ارعاب مردم و سرکوب اعتراض‌های به‌حق آنان، به خیابان‌ها گسیل شده‌اند. کشته شدن تنی چند از تظاهرکنندگان در “دورود” و زخمی شدن شمار دیگری از تظاهرکنندگان در تهران و شهرهای دیگر، از برنامه‌های رژیم برای به‌خشونت کشاندن اعتراض‌های مردمی و سرکوب خونین و خشن آن‌ها حکایت می‌کند.

 

 

همان‌طور که حزب ما قبلاً اشاره کرده است، اعتراض‌های مردم به ادامهٔ حکومت ضدِ مردمی و ارتجاعی ولایت فقیه دارای پایه‌های عینی در بحران اقتصادی-اجتماعی کشور، بحران مشروعیت حاکمیت- حاکمیتی که ابعاد فساد و بی‌کفایتی آن‌ هرروز بیش‌ازپیش عیان می‌شود- و فقر و محرومیت روزافزون میلیون‌ها تن از هم‌میهنان دارد. بر این مجموعه عوامل عینی، استمرار سرکوب و خفقان و محروم کردن مردم از ابتدایی‌ترین حقوق انسانی‌شان را نیز باید افزود. ازاین‌روست که مردم جان به‌لب رسیده، ناامید و سرخورده از کسانی که دم از اصلاحات و حکومت “مردم‌سالاری دینی” می‌زدند، امروز به‌دنبال دیگر راهکارهای روشن به‌منظور رهایی یافتن از وضعیت غیرقابل‌دوام کنونی‌اند.

 

هم‌میهنان گرامی!

 

بر اساس اطلاعات رسیده، رژیم خود را به‌سرعت برای سرکوب گسترده، خشن و خونین جنبش مردمی آماده می‌کند. تنها راه موثر مقابله با این سیاست حاکمیت استبدادی بسیج گسترده نیروهای مردمی، کارگران، زحمتکشان، جوانان، دانشجویان و زنان مبارز کشور است. تجربهٔ انقلاب بهمن ۱۳۵۷، و سرنگونی رژیم دیکتاتوری- پلیسی پَهلوی، نشان داد که تنها با تظاهرات خیابانی نمی‌توان رژیم‌های دیکتاتوری را سرنگون کرد. آنچه در روند نضج و رشد انقلاب بهمن ۵۷، کمر رژیم وابستهٔ شاه را شکست، تظاهرات میلیونی توده‌های مردم در کنارِ اعتصاب عمومی و شرکت فعال کارگران و زحمتکشان- خصوصاً کارگران نفت- در اعتصاب‌های سراسری‌ای بود که ادامهٔ حکومت را برای رژیم استبدادی غیرممکن کرد. تحقق ‌چنین امر مهمی، نیازمند سازمان‌دهی سراسری، آگاهانه و شعارهای درست مردمی است. شعارهای مبارزاتی دانشجویان در درگیری‌های دیروز دانشگاه تهران با مضمون: اتحاد عملِ دانشجویان، کارگران و دیگر قشرهای اجتماعی، ازجمله نطفه‌های مثبت شکل‌گیری چنین درک و ضرورتی در شرایط حساس کنونی است. بدون اتحادِ عمل قشرهای مختلف اجتماعی که همگی از ادامهٔ شرایط کنونی ناراضی‌اند، نمی‌توان مطمئن بود که اعتراض‌های شجاعانهٔ خیابانی مردم و خصوصاً نسل جوان کشور به سرانجام موفق خود برسد. درعین‌حال، با هوشیاری کامل، از سوءِاستفادهٔ نیروهای ارتجاعی داخلی و خارجی که هدفشان جا انداختن شعارهایی انحرافی و مصادرهٔ جنبش اعتراضی و راستین توده‌هاست باید جلوگیری و با آن مقابله کرد. شعارهای انحرافی این نیروها- ازجمله تشویق برخی از این نیروها به‌خشونت کشاندن اعتراض‌های مردمی- تنها به‌نفع نیروهای سرکوبگر رژیم و مخالفان جنبش مردمی خواهد بود.

 

هم‌میهنان گرامی!

 

حزب تودهٔ ایران، در کنار مبارزات شما، خود را بخشی جداناپذیر از اعتراض‌های مردمی بر ضد ادامهٔ حکومت استبدادی می‌داند. ما بار دیگر همهٔ نیروهای مترقی و آزادی‌خواه کشور، کارگران و زحمتکشان، دانشجویان و جوانان و زنان مبارز میهن، فرا می خوانیم که در صفی واحد برای:

 

پایان دادن به حکومت استبدادی؛

 

آزادی فوری و بدون قیدوشرط همهٔ زندانیان سیاسی؛

 

پایان دادن به جَو سرکوب و اختناق و بازگرداندن همهٔ نیروهای سرکوبگر به پادگان‌هایشان؛

 

پایان دادن به فقر و محرومیت، گرانی، دشواری های اقتصادی، فساد و ظلم دستگاه های حکومتی؛

 

به ‌هدف ایجاد شرایط به‌منظورِ حاکم شدن مردم بر سرنوشت‌شان، کار سازمان‌دهی جنبش بزرگ و سراسری خلق را با صبر و حوصله و با طرح شعارهای مناسب تدارک ببینند.

 

نباید گذاشت رژیم با حملهٔ گسترده و سرکوب خونین و خشن این جنبشِ درحال نضج‌گیری توده‌ها را سرکوب و مردم را از ادامهٔ مبارزه ناامید کند.

 

پیروز باد مبارزۀ متحد مردم ایران علیه حکومت دیکتاتوری حاکم!

کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران،

۱۰ دی‌ماه ۱۳۹۶

۲۰ شعبه بانک در استان مرکزی مورد تهاجم مردم به تنگ آمده از رژیم قرار گرفت

به‌گزارش تسنیم از اراک، سیدعلی آقازاده پیش از ظهر امروز در جلسه طرح رونق تولید استان اظهار داشت: گزارش‌های ارائه شده در زمینه عملکرد استان در اجرای طرح رونق تولید یک مقدار نگران‌کننده بود و برخی از بانک‌ها در پرداخت تسهیلات رونق تولید عقب هستند.   آقازاده با اشاره به ناآرامی‌های اخیر گفت: در این

ادامه »

اقتصادی, ایران, خبر, سیاسی

دیروز عصر علم الهدا امام جمعه مشهد به شوراي امنيت ملي احظار شد

گفته ميشود شمخاني با لحن شديد الحني نسبت به اقدام پشت پرده وي براي حضور خياباني مردم مشهد به وي اخطار داده است.   شمخاني تهديد كرد كه پرونده وي را به دادگاه روحانيت ارسال مي كند.   علم الهدي ابتدا نسبت به صحبت هاي دبير شوراي امنيت ملي اعتراض كرده ولي بعد از بيان

ادامه »

ایران, خبر, سیاسی

اختلال در فعالیت تلگرام و اینستاگرام در ایران

به تصمیم مقامات عالی امنیتی ایران، فعالیت تلگرام و اینستاگرام “به طور موقت” محدود شده‌ است. اختلال در ارتباطات ثابت و سیار از شامگاه شنبه نهم دی شروع شده بود.   مقامات وزارت کشور می‌کوشند وضعیت تهران و شهرهای دیگر را عادی جلوه دهند و جلوی تجمعات بعدی را با حربه تظاهرات “غیرقانونی” بگیرند. محافل

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, سیاسی

اعلامیهٔ حزب تودهٔ ایران به‌مناسبت مبارزهٔ مردم جان به‌لب رسیده از ظلم، ستم، گرانی و استبداد

اعلامیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران: مبارزهٔ مردم جان به‌لب رسیده از ظلم، ستم، گرانی و استبداد بر ضد حکومت دیکتاتوری واقعی است، و نباید اجازه داد این مبارزه در راستای منافع نیروهای ارتجاعی داخلی و خارجی مصادره شود!   هم‌میهنان گرامی!   بحران سیاسی-اقتصادی حکومت ورشکستهٔ ولایت فقیه، هرروز ابعاد گسترده‌تری به‌خود می‌گیرد و

ادامه »

اطلاعیه, ایران, سیاسی