تجمع کارگران شهرداری یاسوج مقابل ساختمان شورای شهر

کارگران پیمانی فضای سبز شهرداری که در سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری یاسوج مشغول به کار هستند، صبح امروز (۲۶ بهمن ماه) در اعتراض به چند ماه معوقات مزدی خود مقابل ساختمان شورای شهر تجمع کردند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

یک وکیل دادگستری: ۱۹۳ هزار تومان غرامت از کارافتادگی، توهین به کارگر است

به گفته این کارشناس حقوقی، تاکنون همه تلاش‌های بالادستی‌ها برای اصلاح قوانین مربوط به کارگران در جهت حمایت از کارفرمایان و زدودن حقوق حمایتی بوده‌است. اشاره او به تلاش‌ دولت‌ها برای اصلاح قانون کار به نفع کارفرمایان است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, گفتگو

اعضای غیرکارگری شورای‌عالی کار تمایلی به واقعی‌شدنِ مزد ندارند

در جامعه‌ای که برنامه‌های اقتصادی آن از سیاست‌های نئولیبرالی کپی‌برداری شده، برای کارگران مهم است که عدد نهایی حداقل مزد عادلانه و قابل انطباق با واقعیت‌های زندگی باشد.

 

حسن اکبری (فعال کارگری) در گفتگو با ایلنا، در ارتباط با مذاکرات مزدی پیشِ‌رو گفت: اعضای کارگری شورای عالی کار در چانه‌زنی‌ها به هیچ وجه از افزایش واقعیِ دستمزدهای سال ۹۷ کوتاه نیایند؛ زیرا تجربه نشان داده‌ است که اعضای غیرکارگری شورای عالی کار نسبت به واقعی شدنِ افزایش مزد تمایلی ندارند و از هر فرصت ممکن، برای مانع‌تراشی استفاده خواهند کرد.

 

اکبری که عقیده دارد در روزهای گذشته مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همین رویکرد، مدعی وجود خط فقر ملی ۷۰۰ هزار تومانی در جامعه شده‌اند؛ افزود: اعضای کارگری شورای عالی‌کار نباید اجازه دهند که چنین اظهاراتی مذاکرات مزدی را تحت تاثیر قرار دهد. «خط فقر ملی» مفهومی است که حتی برای اقتصاددان‌ها نیز ناشناخته‌ است. هیچ بعید نیست که دولتی‌ها بخواهند با پیش کشیدن این موضوع، به فریز بیشتر مزدی و تشدید شکاف میان درآمد و هزینه‌های زندگی خانواده‌های کارگری کمک کنند.

 

وی ادامه‌داد: سالها تسلط کارفرمایان دولتی و خصوصی بر مناسبات بازار کار، باعث شده موقعیت اقتصادی کارگران هر روز بیشتر از خط فقر نسبی فاصله گرفته و به خط فقر مطلق نزدیک شود. برای همین در مذاکرات پیش‌رو مهم است که سبد معاش خانوار‌های کارگری به صورت واقعی به‌روز رسانی شود.

 

اکبری با یادآوری اینکه طبق تعریف قانون کار، مزد باید بر مبنای تورم واقعی سبد هزینه‌های زندگی یک خانوار متوسط افزایش یابد، ادامه‌ داد: از خیلی وقت پیش، اجرای سیاست‌های تعدیل ساختاری، باعث عقب‌ماندگی حداقل مزد قانونی از پوشش هزینه‌های زندگی شده‌است.

 

وی گفت: در جامعه‌ای که برنامه‌های اقتصادی آن از سیاست‌های نئولیبرالی کپی‌برداری شده است، برای کارگران مهم است که عدد نهایی حداقل مزد واقعی و عادلانه باشد و هرچه بیشتر با تغییرات تورمی کالاهای اساسی، حامل‌های انرژی و نوسانات ارزی همخوانی داشته باشد.

 

وی یادآور شد: تجربه سالهای گذشته نشان داده چطور نوسانات ارزی و افزایش بهای حامل‌های انرژی می‌تواند زندگی مزدبگیران را زیر و رو کند.

چهارمین روز اعتراضات تعدادی از راننگان شرکت واحد عضو پروژه سپیدار دو وسه

امروز چهاردهم بهمن ماه چهارمین روز اعتراضات تعدادی از رانندگان شرکت واحد که عضو پروژه نیمه ساخته ورها شده مسکن سپیدار دو وسه میباشد در مقابل شهرداری و شورای شهر بوده است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

امروز شنبه، به‌دنبال پرداخت‌نشدن معوقات مزدی، کارگران مجتمع هفت‌تپه، بار دیگر تجمع کردند

به‌دنبال پرداخت نشدن معوقات مزدی کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه، اعتراضات صنفی در این واحد صنعتی امروز شنبه (۱۴بهمن ماه) بار دیگر آغاز شده و آنطور که کارگران این واحد صنعتی می‌گویند؛ به دلیل بدحسابی کارفرما، همکاران آنها در بخش‌های کشاورزی و صنعتی با متوقف کردن تولید هنوز در اعتراض صنفی به سر

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری