امراضی که خصوصی‌سازی برای استان فارس به بار آورد

خصوصی‌سازی با کارخانه‌های استان فارس چه کرد؟ پاسخ این پرسش را می‌توان در اتفاقات این روزهای فضای کار در کارگاه‌ها و کارخانه‌های نیمه‌تعطیل یا تعطیل این استان به روشنی جست.

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش

یک کارگر ۱۶ ساله افغانی بر اثر سقوط به چاهک آسانسور، جان باخت

ساعت 21:55 شب گذشته در پی تماس کارگران ساختمانی با سامانه 125 مبنی بر سقوط یک کارگر به انتهای چاهک آسانسور، نیروهای عملیاتی ایستگاه 55 به همراه گروه امداد و نجات 3 با هماهنگی ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی تهران، به بزرگراه اشرفی اصفهانی جنوب به شمال، بعد از بزرگراه شهید حکیم، خیابان درخشانی رهسپار

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس برای دومین روز تجمع کردند

کارگران شاغل شرکت حمل ونقل خلیج فارس صبح امروز پس از اجتماع روز گذشته مقابل ساختمان سازمان خصوصی‌سازی با مراجعه به کلانتری ۱۳۴ شهرک غرب، از مسئولان انتظامی کشور درخواست استمداد کردند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

اعضای غیرکارگری شورای‌عالی کار تمایلی به واقعی‌شدنِ مزد ندارند

در جامعه‌ای که برنامه‌های اقتصادی آن از سیاست‌های نئولیبرالی کپی‌برداری شده، برای کارگران مهم است که عدد نهایی حداقل مزد عادلانه و قابل انطباق با واقعیت‌های زندگی باشد.

 

حسن اکبری (فعال کارگری) در گفتگو با ایلنا، در ارتباط با مذاکرات مزدی پیشِ‌رو گفت: اعضای کارگری شورای عالی کار در چانه‌زنی‌ها به هیچ وجه از افزایش واقعیِ دستمزدهای سال ۹۷ کوتاه نیایند؛ زیرا تجربه نشان داده‌ است که اعضای غیرکارگری شورای عالی کار نسبت به واقعی شدنِ افزایش مزد تمایلی ندارند و از هر فرصت ممکن، برای مانع‌تراشی استفاده خواهند کرد.

 

اکبری که عقیده دارد در روزهای گذشته مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همین رویکرد، مدعی وجود خط فقر ملی ۷۰۰ هزار تومانی در جامعه شده‌اند؛ افزود: اعضای کارگری شورای عالی‌کار نباید اجازه دهند که چنین اظهاراتی مذاکرات مزدی را تحت تاثیر قرار دهد. «خط فقر ملی» مفهومی است که حتی برای اقتصاددان‌ها نیز ناشناخته‌ است. هیچ بعید نیست که دولتی‌ها بخواهند با پیش کشیدن این موضوع، به فریز بیشتر مزدی و تشدید شکاف میان درآمد و هزینه‌های زندگی خانواده‌های کارگری کمک کنند.

 

وی ادامه‌داد: سالها تسلط کارفرمایان دولتی و خصوصی بر مناسبات بازار کار، باعث شده موقعیت اقتصادی کارگران هر روز بیشتر از خط فقر نسبی فاصله گرفته و به خط فقر مطلق نزدیک شود. برای همین در مذاکرات پیش‌رو مهم است که سبد معاش خانوار‌های کارگری به صورت واقعی به‌روز رسانی شود.

 

اکبری با یادآوری اینکه طبق تعریف قانون کار، مزد باید بر مبنای تورم واقعی سبد هزینه‌های زندگی یک خانوار متوسط افزایش یابد، ادامه‌ داد: از خیلی وقت پیش، اجرای سیاست‌های تعدیل ساختاری، باعث عقب‌ماندگی حداقل مزد قانونی از پوشش هزینه‌های زندگی شده‌است.

 

وی گفت: در جامعه‌ای که برنامه‌های اقتصادی آن از سیاست‌های نئولیبرالی کپی‌برداری شده است، برای کارگران مهم است که عدد نهایی حداقل مزد واقعی و عادلانه باشد و هرچه بیشتر با تغییرات تورمی کالاهای اساسی، حامل‌های انرژی و نوسانات ارزی همخوانی داشته باشد.

 

وی یادآور شد: تجربه سالهای گذشته نشان داده چطور نوسانات ارزی و افزایش بهای حامل‌های انرژی می‌تواند زندگی مزدبگیران را زیر و رو کند.

چهارمین روز اعتراضات تعدادی از راننگان شرکت واحد عضو پروژه سپیدار دو وسه

امروز چهاردهم بهمن ماه چهارمین روز اعتراضات تعدادی از رانندگان شرکت واحد که عضو پروژه نیمه ساخته ورها شده مسکن سپیدار دو وسه میباشد در مقابل شهرداری و شورای شهر بوده است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

امروز شنبه، به‌دنبال پرداخت‌نشدن معوقات مزدی، کارگران مجتمع هفت‌تپه، بار دیگر تجمع کردند

به‌دنبال پرداخت نشدن معوقات مزدی کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه، اعتراضات صنفی در این واحد صنعتی امروز شنبه (۱۴بهمن ماه) بار دیگر آغاز شده و آنطور که کارگران این واحد صنعتی می‌گویند؛ به دلیل بدحسابی کارفرما، همکاران آنها در بخش‌های کشاورزی و صنعتی با متوقف کردن تولید هنوز در اعتراض صنفی به سر

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری