وکیل اسماعیل بخشی: اظهار نظر دادستان قبل از صدور حکم منع قانونى دارد

طی روزهای اخیر، اخبار متفاوتی در خصوص وضعیت بحث شکنجه اسماعیل بخشی، نماینده کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه در دوران بازداشت وی منتشر شده که واکنش‌های متفاوتی را نیز از سوی برخی مسئولین و نمایندگان مجلس و همچنین وکیل این فعال کارگری به دنبال داشته است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

کارگران ۱۹۸ بنگاه صنعتی کمتر از ۵۰۰ هزارتومان در ماه دستمزد دریافت می‌کنند

صدایش می‌لرزد؛ از کوهستان‌های سردِ کردستان تماس می‌گیرد؛ از آنجا که بیکاری و ناداری، با سرمای استخوان‌سوز ِامسال، عجین شده است. ابتدای صحبت، خودش را معرفی می‌کند؛ از همان قدیمی‌هاست؛ از کارگران «فولاد زاگرس» در قروه کردستان؛ از همان‌هایی که آوار تلخ بیکاری، بعد از تعطیلی نابهنگام کارخانه، بر سرشان آوار شد و خودشان آواره

ادامه »

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, خبر, فقر, کارگری

وکیل بخشی: می‌خواهند پرونده شکنجه را مختومه کنند

وکیل اسماعیل بخشی اظهارنظر دادستان کل پیرامون شکنجه موکلش را نقض بی‌طرفی دستگاه قضایی و داوری نمایندگان مجلس را به سخره گرفتن شکنجه‌های یک کارگر خوانده و خواستار انتشار صورتجلسه ماوقع در دادسرای شوش شده است.

ادامه »

ایران, حقوق حیوانات, خبر, کارگری

طرح‌های رژیم برای «شناور سازی» مزد

با رشد جنبش اعتراضی کارگران به‌ویژه بر ضد سیاست‌ خصوصی‌سازی، رژیم ولایت فقیه به‌منظور تحمیل حالتی تدافعی به جنبش کارگری و سندیکایی و در ادامهٔ به‌اصطلاح “اصلاح قانون کار”، در سه ماه اخیر، انواع طرح‌های ضدمردمی‌ای مانند “شناورسازی مزد”، بررسی “مزد چندگانه”، بررسی “مزد منطقه‌ای یا توافقی”، “اشتغال کارمزدی”، حذف “زنان سرپرست خانوار” از “شمول

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, مقاله

تجمع کارگران متروی اهواز مقابل ساختمان قطار شهری

کارگران متروی اهواز که طی ۱۹ماه گذشته حقوق دریافت نکرده‌اند، در اعتراض به بی‌توجهی مدیران شرکت پیمانکاری کیسون و سازمان قطار شهری اهواز به پرداخت مطالباتشان معترضند.   منابع کارگری در متروی اهواز گزارش دادند: از دو ماه پیش حدودا ۲۰۰ کارگر این پروژه عمرانی نسبت به پرداخت نشدن ۱۹ ماه مزد پرداخت نشده و

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

اعضای غیرکارگری شورای‌عالی کار تمایلی به واقعی‌شدنِ مزد ندارند

در جامعه‌ای که برنامه‌های اقتصادی آن از سیاست‌های نئولیبرالی کپی‌برداری شده، برای کارگران مهم است که عدد نهایی حداقل مزد عادلانه و قابل انطباق با واقعیت‌های زندگی باشد.

 

حسن اکبری (فعال کارگری) در گفتگو با ایلنا، در ارتباط با مذاکرات مزدی پیشِ‌رو گفت: اعضای کارگری شورای عالی کار در چانه‌زنی‌ها به هیچ وجه از افزایش واقعیِ دستمزدهای سال ۹۷ کوتاه نیایند؛ زیرا تجربه نشان داده‌ است که اعضای غیرکارگری شورای عالی کار نسبت به واقعی شدنِ افزایش مزد تمایلی ندارند و از هر فرصت ممکن، برای مانع‌تراشی استفاده خواهند کرد.

 

اکبری که عقیده دارد در روزهای گذشته مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همین رویکرد، مدعی وجود خط فقر ملی ۷۰۰ هزار تومانی در جامعه شده‌اند؛ افزود: اعضای کارگری شورای عالی‌کار نباید اجازه دهند که چنین اظهاراتی مذاکرات مزدی را تحت تاثیر قرار دهد. «خط فقر ملی» مفهومی است که حتی برای اقتصاددان‌ها نیز ناشناخته‌ است. هیچ بعید نیست که دولتی‌ها بخواهند با پیش کشیدن این موضوع، به فریز بیشتر مزدی و تشدید شکاف میان درآمد و هزینه‌های زندگی خانواده‌های کارگری کمک کنند.

 

وی ادامه‌داد: سالها تسلط کارفرمایان دولتی و خصوصی بر مناسبات بازار کار، باعث شده موقعیت اقتصادی کارگران هر روز بیشتر از خط فقر نسبی فاصله گرفته و به خط فقر مطلق نزدیک شود. برای همین در مذاکرات پیش‌رو مهم است که سبد معاش خانوار‌های کارگری به صورت واقعی به‌روز رسانی شود.

 

اکبری با یادآوری اینکه طبق تعریف قانون کار، مزد باید بر مبنای تورم واقعی سبد هزینه‌های زندگی یک خانوار متوسط افزایش یابد، ادامه‌ داد: از خیلی وقت پیش، اجرای سیاست‌های تعدیل ساختاری، باعث عقب‌ماندگی حداقل مزد قانونی از پوشش هزینه‌های زندگی شده‌است.

 

وی گفت: در جامعه‌ای که برنامه‌های اقتصادی آن از سیاست‌های نئولیبرالی کپی‌برداری شده است، برای کارگران مهم است که عدد نهایی حداقل مزد واقعی و عادلانه باشد و هرچه بیشتر با تغییرات تورمی کالاهای اساسی، حامل‌های انرژی و نوسانات ارزی همخوانی داشته باشد.

 

وی یادآور شد: تجربه سالهای گذشته نشان داده چطور نوسانات ارزی و افزایش بهای حامل‌های انرژی می‌تواند زندگی مزدبگیران را زیر و رو کند.

چهارمین روز اعتراضات تعدادی از راننگان شرکت واحد عضو پروژه سپیدار دو وسه

امروز چهاردهم بهمن ماه چهارمین روز اعتراضات تعدادی از رانندگان شرکت واحد که عضو پروژه نیمه ساخته ورها شده مسکن سپیدار دو وسه میباشد در مقابل شهرداری و شورای شهر بوده است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

امروز شنبه، به‌دنبال پرداخت‌نشدن معوقات مزدی، کارگران مجتمع هفت‌تپه، بار دیگر تجمع کردند

به‌دنبال پرداخت نشدن معوقات مزدی کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه، اعتراضات صنفی در این واحد صنعتی امروز شنبه (۱۴بهمن ماه) بار دیگر آغاز شده و آنطور که کارگران این واحد صنعتی می‌گویند؛ به دلیل بدحسابی کارفرما، همکاران آنها در بخش‌های کشاورزی و صنعتی با متوقف کردن تولید هنوز در اعتراض صنفی به سر

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری