اتحادیه اروپا: شهرک‌سازی‌ها تهدیدی برای راهکار دو کشوری است

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا اعلام کرد که توسعه شهرک‌سازی‌های غیرقانونی اسرائیل در بیت‌المقدس شرقی راهکار دو کشوری را تهدید می‌کند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اسراییل, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, فلسطین

بیانیه مشترک حزب‌های کمونیست و کارگری جهان نه به‌ معاملهٔ نتانیاهو – ترامپ

حزب‌های کمونیست و کارگری امضاکنندهٔ زیر، طرح صهیونیستی- امپریالیستی موسوم به “معاملهٔ قرن “را مردود می‌دانند و نمی‌پذیرند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خاورمیانه, خبر, فلسطین, همبستگی

اعضای اتحادیه اروپایی شورای امنیت با “معامله قرن” مخالفت کردند

اعضای اتحادیه اروپایی شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکید کردند تنها مرزهای شناخته شده ۱۹۶۷ در سرزمین‌های اشغالی را به رسمیت می‌شناسند و تداوم شهرک‌سازی در سرزمین‌های اشغالی را مغایر قوانین بین‌المللی می‌دانند.

 

نمایندگان بلژیک، استونی، آلمان، لهستان و فرانسه روز سه‌شنبه پیش از نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع فلسطین و طرح آمریکایی – اسرائیلی موسوم به “معامله قرن” برگزار می‌شود، این مطلب را در جمع خبرنگاران مطرح کردند.

 

وزیر خارجه بلژیک که به نمایندگی از چهار عضو دیگر این اتحادیه در شورای امنیت، بیانیه را قرائت می‌کرد، افزود: طرح ارائه شده از سوی آمریکا، قطعنامه‌های شورای امنیت در این زمینه را نادیده گرفته است. موضع طولانی مدت اتحادیه اروپا همچنان ادامه دارد که مذاکره برای استقرار دو کشور، بر اساس مرزهای ۱۹۶۷ باید انجام شود.

 

وی ادامه داد: دو کشور باید در کنار هم با امنیت و صلح و احترام متقابل زندگی کنند. ما از مذاکره مستقیم دو طرف برای حل نهایی این مساله حمایت و تاکید می‌کنیم که تعیین مرزها، پایتختی بیت‌المقدس و بازگشت آوارگان به عنوان موضوعات نهایی صلح است.

 

این اعضای شورای امنیت اضافه کردند از دو طرف می‌خواهیم که خویشتنداری داشته باشند و از هر اقدامی که مغایر قوانین بشردوستانه بین‌المللی باشد خودداری کنند. ما هر اقدامی علیه شهروندان اعم از اقدامات تروریستی و تحریک آمیز را محکوم می‌کنیم.

 

در بیانیه پنج عضو اروپایی شورای امنیت که انگلیس در میان آنها نبود، تاکید شد: ما همچنین از اقدامات شهرک‌سازی اسرائیل در مناطق اشغال شده فلسطینی نگرانیم که مغایر قوانین بین‌المللی و مانع دستیابی به صلح و راه حل دو کشور است.

 

وزیر خارجه بلژیک ادامه داد: ما همچنین از هرگونه اقدام احتمالی برای ضمیمه کردن مناطق اشغال شده فلسطینی همچون کرانه باختری به شدت نگرانیم. ما بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت، هرگونه مناطق اشغال شده پس از ۱۹۶۷ را به رسمیت نمی‌شناسیم.

 

این بیانیه تاکید کرد: ما به تعامل با هر دو طرف بر اساس قوانین بین‌المللی ادامه می‌دهیم.

 

قرار است در این نشست، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد و نیکلای ملادینف نماینده ویژه این سازمان در فرایند صلح خاورمیانه، اظهار نظر کنند.

صدها هزار نفر از شهروندان ترکیه به طرح معامله قرن اعتراض کردند

صدها هزار نفر از مردم ترکیه روز یکشنبه در اعتراض به طرح ضدفلسطینی «معامله قرن» آمریکا در استانبول و سایر شهرهای این کشور راهپیمایی برگزار کردند.

ادامه »

اردن, اسراییل, امریکا, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, سوریه, فلسطین, لبنان

نشست سران اتحادیه آفریقا دراتیوپی؛ تاکید برمخالفت با «معامله قرن» ترامپ

رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا در سی و سومین نشست سران این اتحادیه در پایتخت اتیوپی گفت: معامله قرن تنش را افزایش می‌دهد و اتحادیه آفریقا هزگز معامله قرن را نخواهد پذیرفت.

ادامه »

اتحادیه آفریقا, اتیوپی, اسراییل, افریقا, افریقای جنوبی, امریکا, تروریسم, جهان, خبر, فلسطین, لیبی, مصر

بورل: اروپا به ایران برای برخورداری از مزایای برجام اطمینان دهد

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه دیپلماسی بدون پشتوانه عمل و اقدام راه به جایی نخواهد برد، گفت: اگر بخواهیم برجام زنده بماند، باید اطمینان حاصل کنیم که ایران به‌ازای بازگشت به اجرای کامل این توافق، از مزایای آن برخوردار شود.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اسراییل, امریکا, ایران, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, روسیه, شمال افریقا, فلسطین, لیبی