پرتیراژ‌ترین روزنامه چین: نقض تعهدات بین‌المللی از سوی ترامپ امری عادی است

‘چاینا دیلی’ پرشمارگان ترین روزنامه چین روز پنجشنبه نوشت دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا که ید طولایی در نقض مقررات و معاهدات بین المللی دارد به توافق هسته ای به عنوان یک سند معتبر مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل هم پشت کرد.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, چین, خبر

“قدرتمندترین” افراد جهان؛ شی جینپینگ و پوتین در صدر فهرست

مجله فوربس جدیدتری فهرست خود را از ۷۵ نفر از “قدرتمندترین” شخصیت‌ها و چهره‌های جهان برای سال ۲۰۱۸ منتشر کرده که در این فهرست رتبه‌های اول و دوم به ترتیب در اختیار روسای جمهور چین و روسیه بوده و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز در رده سوم در این فهرست قرار دارد.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, روسیه

مقام سابق حزب کمونیست چین به‌جرم دریافت رشوه به‌حبس ابد محکوم شد

به گزارش رویترز، رسانه خبری دولتی چین امروز سه‌شنبه اعلام کرد: “سان ژنگ کای” رئیس سابق حزب کمونیست در شهر “چونگ‌کینگ” به‌جرم فساد مالی و دریافت رشوه از سوی یک دادگاه به حبس ابد محکوم شده است.   “سان” تازه‌ترین مقام عالی‌رتبه چینی است که هدف مبارزه گسترده با فساد مالی از سوی شی جین

ادامه »

جهان, چین, شرق اروپا, فساد

مدارس مجهز، الگوی چین برای آموزش دانش آموزان روستایی

چین از طریق سرمایه گذاری هنگفت و با هدف فراهم آوردن استانداردهای آموزشی مطلوب برای تمامی دانش آموزان مناطق روستایی و دور افتاده، اقدام به ساخت مدارس بزرگ مجهز به امکانات آموزشی مناسب از قبیل آزمایشگاه، کارگاه و کتابخانه در شهرهای کوچک همجوار کرده است.   به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، دفتر اطلاع رسانی شورای

ادامه »

جهان, چین, خبر

هشدار کره شمالی به آمریکا: فضای گفت و گو و دوستی را نابود نکیند

سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی با انتشار بیانیه ای از آمریکا خواست تا فشار و تهدید نظامی علیه پیونگ یانگ را متوقف کند زیرا تعطیلی برنامه هسته ای این کشور ربطی به فشارهای آمریکا ندارد و تحریم نمی تواند به حل و فصل برنامه هسته ای کره شمالی کمک کند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, کره جنوبی

اعزام جت های جنگی چین به دریای جنوبی برای مقابله با آمریکا

به نوشته روزنامه گلوبال تایمز چین، از جمله این جنگنده ها می توان به هواپیماهای سوخو 35 ساخت روسیه اشاره کرد که کاربردهای عملیاتی گسترده ای دارد.

سایت ویبو دولت چین هم به نقل از منابع نظامی آگاه آورده است که تعدادی از این جنگنده ها به منطقه دریای جنوبی فرستاده شده است.

 

با این وصف در گزارش های رسانه ای چین به رغم وجود برخی تصاویر از جنگنده ها، اشاره ای به تعداد هواپیماهای چینی اعزامی به دریای جنوبی نشده است.

 

نیروی هوایی چین هم در بیانیه ای آورده است وارد یک عصر نوین از برنامه هاو عملیات های نظامی شده ایم که از جمله آنها اعزام همین جنگنده ها بر اساس شرایط موجود است.

 

پیشتر ‘شی جین پینگ’ فرمانده کل قوای چین تاکید کرده بود که ارتش این کشور وارد یک دوره نوین شده است و باید قدرت مانور عملیاتی و رزمی خود را افزایش دهد.

 

این گزارش می افزاید سوخو 35 از جنگنده هایی است که قابلیت حمله زمینی و دریایی دارد و به افزایش توان رزمی نیروی هوایی چین در دریای جنوبی کمک می کند.

 

‘شوگوانگ یو’ از ژنرال های بازنشسته ارتش چین به گلوبال تایمز گفت در کنار سوخو 35 ، نیروی هوایی چین به جت های جنگی جی 20 و هواپیماهای رادارگریز نسل چهارم مجهز شده است.

 

وی تاکید کرد چین هواپیماهای سوخو را سال گذشته میلادی خریداری کرده و بسرعت آن را در دریای جنوبی به خدمت گرفته است.

 

چین در سال 2015 میلادی 24 فروند از این هواپیماهای جنگی را با قیمت 2 میلیارد دلار از روسیه خریداری کرد و همه آنها را تا پایان سال 2017 میلادی تحویل گرفت.

 

خبر اعزام جنگنده های روسی نیروی هوایی چین و همچنین انجام آزمایش روی سامانه های رهگیری موشکی این کشور در شرایطی منتشر می شود که ماه گذشته میلادی چین بشدت به اعزام یک ناوشکن آمریکایی به اطراف جزایر تحت حاکمیت خود در دریای جنوبی اعتراض کرد.

ایرنا

پکن مخالفت شدید خود را با دکترین جدید هسته‌ای آمریکا اعلام کرد

وزارت دفاع آمریکا پنتاگون جمعه گذشته راهبرد جدید هسته‌‌ای این کشور را به درخواست رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که در آن چین را به عنوان یک دشمن بالقوه هسته‌ای معرفی کرده است. در این راهبرد چین چالش بزرگ منافع آمریکا در آسیا خوانده شده است.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر

پیشی‌گرفتن چین در عرصه رویارویی با آمریکا در قاره آسیا

روند اوضاع در منطقه آسیا و اقیانوسیه گویای آن است که آمریکا اعتبار و موقعیت خود را در منطقه از دست داده و اکنون چین بسرعت در حال تقویت روابط و کنترل بر روند اوضاع سیاسی و اقتصادی در آسیاست.

ادامه »

استرالیا, امریکا, جهان, چین, خبر, فیلیپین, کره جنوبی, ویتنام

ابهامات ساخت پایگاه نظامی چین در افغانستان ادامه دارد

در حالی که دولت چین ساخت پایگاه نظامی در شمال شرق افغانستان و نزدیک مرز تاجیکستان را تکذیب کرده اما وزارت دفاع حکومت وحدت ملی از حمایت مالی و نظامی پکن برای ساخت مراکز نظامی در این کشور خبر داده است.

ادامه »

افغانستان, جهان, چین, خبر