اعتصاب عمومی در مناطق کردنشین ایران در اعتراض به اعدام‌ها

روز چهارشنبه ۲۱ شهریور (۱۲ اوت) مناطق کردنشین ایران شاهد اعتصاب سراسری و عمومی بوده است.

 

این اعتصاب به دنبال فراخوانی از سوی فعالان و احزاب کرد از جمله حزب دموکرات کردستان ایران، حزب کومله کردستان ایران، کومله زحمتکشان کردستان، سازمان خبات کردستان ایران، و حزب دموکرات کردستان برگزار شده است.

 

فراخوان اعتصاب عمومی در روز دوشنبه ۱۹ شهریور (۱۰ اوت) به دلیل اعتراض به اعدام سه زندانی کرد و همچنین حمله موشکی سپاه پاسداران ایران به دو مقر تشکیلات کرد ایرانی در عراق منتشر شده بود.

 

فعالان سیاسی و مدنی کرد با اعلام کمپینی به نام “در خانه خود می‌مانیم” از عموم مردم کردستان خواسته بودند که «روز چهارشنبه با ماندن در خانه‌های خود نسبت به اعدام جوانان کرد و حمله موشکی به دفاتر احزاب دموکرات اعتراض کنند».

 

تصاویر و فیلم‌های منتشر شده در فضای مجازی از این مناطق موید شرکت وسیع مردم در اعتصاب عمومی است.

 

مسعود کردپور، روزنامه‌نگار عضو فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران و فعال مدنی ساکن سنندج، نیز روز چهارشنبه در گفت‌وگو با بخش فارسی دویچه وله ضمن تأیید خبر اعتصاب، از حمایت وسیع مردم و تعطیلی بازار و مغازه‌ها در بسیاری از شهرها، از جمله سنندج، بانه، مریوان، سقز، اشنویه، پاوه، بوکان و کامیاران و بانه، سخن گفت.

 

کاربران شبکه‌های اجتماعی تصاویر و فیلم‌های زیادی را از کرکره‌های پایین کشیده شده مغازه‌های بازار در شهرهای مختلف کردستان منتشر کرده‌اند.

 

فعالان مدنی کردستان از اعتصاب عمومی و ماندن در خانه به عنوان “کم‌هزینه‌ترین روش اعتراض” نام برده‌اند.

 

در اینترنت فیلم‌هایی از نشانه‌گذاری با رنگ اسپری بر روی مغازه‌های کسبه و بازاریانی که بسته بوده‌اند، منتشر شده است. گفته می‌شود که این نشانه‌گذاری‌ها به قصد برخورد احتمالی ماموران با این مغاز‌داران صورت گرفته است. در عین حال شاهدان عینی از حضور گسترده نیروهای امنیتی در شهرهای مناطق کردنشین خبر داده‌اند. گزارش‌های تأیید نشده‌ای نیز از دستگیری چند نفر در این شهرها منتشر شده است.

بازداشت ۴۳ نفر در درگیری‌ ورزشگاه آزادی/ ضرب و شتم کودکان ازسوی نیروی انتظامی

در درگیری تماشاگران بازی تیم‌های فوتبال استقلال تهران و تراکتورسازی تبریز که روز جمعه در ورزشگاه آزادی تهران اتفاق افتاد، ۴۳ نفر بازداشت شدند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, ایران, حقوق بشر, خبر

حمله معترضان به “حوزه علمیه” اشتهارد در کرج

گروهی از معترضان شامگاه جمعه، به “حوزه علمیه ماهدشت” واقع در اشتهارد حمله کردند. خبرگزاری فارس به نقل از مدیر این حوزه علمیه نوشت، “معترضان در صدد ورود به حوزه علمیه و شکستن درب‌ها و آتش زدن” بودند.   حمله شامگاه جمعه (۱۲ مرداد/ ۳ اوت) گروهی از معترضان به “حوزه علمیه ماهدشت” واقع در

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, ایران, خبر, سیاسی

ادامه تظاهرات مردم با شعار مرگ بر خامنه‌ای و… تشدید جو امنیتی در ایران

تظاهرات در شهرهای مختلف ایران، در اعتراض به معضلات اقتصادی، فقر، گرانی، بیکاری، در آستانه نخستین دور تحریم‌های تازه علیه ایران در سایه سنگین نیروهای انتظامی و امنیتی برگزار شد.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, ایران, خبر, سیاسی