قطعنامه گردهم آئی هشت مارس در تجمع اعتراضی زنان جلو وزارت کار

ما جمعی از زنان در هفدهم اسفند و مقارن با روز جهانی زن، با بزرگداشت یاد و خاطره زنان مبارزی که از انقلاب مشروطیت تاکنون برای احقاق حقوق خود از پای ننشسته‌اند، گرد هم آمده‌ایم تا نارضایتی و اعتراض خود را به وضعیت ناگوار و رو به قهقرای زنان و پایمال شدن حقوق انسانی و

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان

آزادی هر جامعه‌یی در گرو آزادی زنان آن جامعه است

امسال در شرایطی به استقبال روز جهانی زن در ایران می‌رویم که با وجود گذشت ۳۹ سال از پیروزی انقلاب بهمن ۵۷،‌ که زنان در پیروزی آن نقشی اساسی و چشمگیر داشتند، خواست‌های جنبش زنان و آرزوهای زنان میهن ما از سوی حاکمان کنونی و خائنان به آرمان‌های انقلاب بهمن زیر پا لگدمال شده است.نقل

ادامه »

ایران, تاریخ, جهان, حقوق بشر, خبر, زنان, یادنامه

اعتراض نزدیک به ۷۰ زن مستندساز به رفتار “غیرانسانی” با مخالفان حجاب اجباری

نزدیک به ۷۰ زن مستندساز در نامه‌ای سرگشاده به رؤسای سه قوه و نمایندگان مجلس ایران، به رفتار خشونت‌آمیز با زنان مخالف حجاب اجباری اعتراض کرده‌اند. آنان برخورد مأموران با معترضان را “خشن و غیرانسانی” توصیف کرده‌اند.

 

زنان مستندساز ایرانی در نامه‌ای سرگشاده که روز دوشنبه (۷ اسفند/ ۲۶ فوریه) در فضای مجازی منتشر شده، خطاب به رؤسای سه قوه مقننه، مجریه و قضائیه و نیز نمایندگان مجلس ایران، به اعمال خشونت نسبت به زنان مخالف با حجاب اجباری اعتراض کرده‌اند.

 

امضای ۶۸ تن از زنان مستندساز در زیر این نامه سرگشاده دیده می‌شود. آنها نوشته‌اند که به دلیل “رفتارهای خشونت‌آمیز اعمال‌شده بر زنانی که به شکلی مسالمت‌آمیز خواهان حجاب اختیاری و حق انتخاب پوشش هستند”، به شدت “خشمگین و آزرده‌خاطر”ند.

 

به نوشته امضاکنندگان نامه «قانون و شرع به مجریان و ضابطان آن مجوز نداده است تا با زنانی که بدون هرگونه خشونت، به حجاب اجباری که آن را ناعادلانه می‌دانند و معترض هستند، با ضرب و شتم، توهین و انتساب افتراهای ناروا برخورد کنند».

 

به نظر نویسندگان این نامه اعتراضی، به‌رغم تعهد قوای سه‌گانه بر حسن اجرای قانون، برخورد مأموران و ضابطان قانون با شهروندان معترض “خشن و غیرانسانی” است.

 

“تاب مخالفت‌های مدنی را داشته باشید”

 

نویسندگان این نامه سرگشاده ضمن اشاره به مخالفت برخی “علمای دین” با حجاب اجباری، خطاب به رؤسای قوای سه‌گانه ایران نوشته‌اند: «این‌گونه رفتارهای خشونت‌آمیز و غیرمدنی در برابر اعتراض مسالمت‌آمیز و صلح‌طلبانه دختران خیابان انقلاب، قبل از هر چیز اعتبار شما را در صحنه‌های داخلی و بین‌المللی زیر سؤال خواهد برد».

 

در ادامه نامه زنان مستندساز آمده است: «مجریان شما در برابر دیدگان شهروندان، دختران خیابان انقلاب را از سکوهایی که برای اعتراض مسالمت‌آمیزشان انتخاب کرده‌اند، به پایین پرت می‌کنند و دست و پایشان را می‌شکنند، و حتی می‌شنویم در خفا و بازداشت آنان را کتک می‌زنند.»

 

نویسندگان نامه سپس خواستار “احترام” رؤسای سه قوه و نمایندگان مجلس به زنان ایرانی شده‌اند و نوشته‌اند: «حرمت‌ها را حفظ کنید و تاب مخالفت‌های مدنی و صلح‌طلبانه را داشته باشید». زنان مستندساز در نهایت تأکید کرده‌اند که آنها “ثبت‌کنندگان وقایع اجتماعی” نیستند، بلکه “تاریخ هم آن‌ها را ثبت خواهد کرد”.

 

بالا گرفتن بحث‌ها در مورد حجاب اجباری اندک‌زمانی پیش از نخستین روزهای اعتراض‌های سراسری دی‌ماه گذشته در ایران آغاز شد. در همین روزها بود که زن جوانی به نام ویدا موحد در خیابان انقلاب تهران روسری سفید خود را برداشت و آن را بر سر یک تکه چوب انداخت. این اقدام و سپس بازداشت ویدا موحد، سرآغاز حرکتی شد که در جریان آن شماری از زنان ایرانی با رفتن بر روی یک سکو و آویختن روسری‌شان بر سر تکه چوبی، اعتراض خود به حجاب اجباری را اعلام می‌کنند.

 

تاکنون چندین نفر از شرکت‌کنندگان در حرکت اعتراضی موسوم به “دختران خیابان انقلاب” بازداشت شده و به دستگاه قضایی تحویل داده شده‌اند.

 

در آخرین نمونه در سوم اسفندماه، یک مأمور پلیس دختری معترض به حجاب اجباری را از سکویی به پایین پرت کرد. انتشار عکس و فیلم این صحنه موجی از بحث پیرامون رفتار ناموجه نیروی انتظامی با معترضان را در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها به راه انداخت.

 

روزنامه شرق شنبه گذشته در گزارشی این دختر را مريم شريعتمداری، ٣٢ساله و از دانشجويان اميرکبير معرفی کرد که به نوشته این روزنامه، زانویش آسیب دیده و پس از بازداشت و بخیه خوردن زانو به زندان منتقل شده، اما معلوم نیست در کجا نگهداری می‌‌شود.

 

شنبه گذشته نیز خبر بازداشت دختری دیگر به نام “همراز صادقی” در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. در این خبر گفته شده بود که این دختر معترض در تقاطع خیابان سمیه و سپهبد قرنی تهران روسری خود را از سر برداشته و بر روی جعبه تقسیم شبکه مخابرات ایستاده است.

 

بر اساس این خبر، “ضربه شدید” یک فرد “لباس شخصی” به همراز صادقی به قصد پایین کشیدن او از روی سکویی که بر آن قرار داشته، باعث شکستگی استخوان ساعد این دختر شده است.

صدای آلمان

اعتراض شاپرک شجری‌ زاده به حجاب اجباری در قیطریه منجر به دستگیری و ضرب و شتم وی شد + ویدیو

چهارشنبه دوم اسفند در خیابان قیطریه تهران شاپرک شجری‌ زاده به حجاب اجباری اعتراض کرد. او با چوبی که شال سفید خود را بر آن زده بود از سوی مأموران دستگیر شد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان

اعظم جنگروی، دختر دیگر خیابان انقلاب: باید عمل کرد، شعار بس است

اعظم جنگروی، آخرین بانوئی که روز پنجشنبه ٢۶ بهمن / ١۵ فوریه در چهارراه خیابان انقلاب و وصال روسری خود را برای اعتراض به حجاب اجباری از سر برداشت و بر بالای چوبی به هوا بلند کرد در صفحۀ اینستاگرام خود اعلام کرد که این اقدام را «برای آزادی، برای إتمام تمام قوانین و مقرراتی

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان