سفیر چین در آمریکا به مقام‌های آمریکایی توصیه کرد ؛ “لطفا خفه شوید”

گزارش شده که سفیر چین در آمریکا به مقام‌های این کشور تاکید کرده اگر تنش‌های اقتصادی بین دو طرف را نتوان به صورت دیپلماتیک حل و فصل کرد، ‌بهتر است که آمریکا ساکت بماند.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، روابط بین چین و آمریکا در پنج سال گذشته و با تنش‌های اقتصادی مربوط به تعرفه‌های گمرکی، نقل و انتقالات فناوری و امور تجاری و همچنین درگیری‌های دیپلماتیک بر سر مسائلی چون هنگ کنگ، سین‌کیانگ، تایوان و ماموریت آزادی عبور و مرور دریایی آمریکا در آب‌های مورد مناقشه پکن متشنج شده است.

 

“کین گانگ”، سفیر چین در آمریکا در یک نشست خصوصی با استفاده از نرم افزار “زوم” و به میزبانی کمیته ملی روابط چین-آمریکا مستقر در نیویورک گفت: اگر نتوانیم اختلافاتمان را حل و فصل کنیم،‌ پس بهتر است ساکت شویم.

 

اظهارات سفیر چین در آمریکا پس از آن مطرح شد که “ایوان مدروس”، استاد دانشگاه جورج تاون و مشاور سابق اوباما درباره مسائل چین در شورای امنیت ملی این را پرسید که دو کشور چه اقداماتی را برای بهبود روابط می‌توانند انجام دهند.

 

سفیر چین در آمریکا پیش از آنکه به مقام‌های آمریکایی توصیه کند تا “لطفا خفه شوید” از واشنگتن خواسته بود تا از بدتر شدن تنش‌ها بین دو کشور اجتناب کند.

 

کین گانگ که پیشتر سخنگوی وزارت خارجه و معاون وزیر خارجه چین در امور خارجی بود، از سوی دولت پکن و در اواخر ژوئیه سال جاری میلادی برای سمت سفر چین در آمریکا اعلام شد.

 

با وجود امیدهای اولیه در پی پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۲۰ مبنی بر اینکه سیاست‌های آمریکا در قبال چین با دولت ترامپ کاملا متفاوت است، اما بایدن به صورت علنی به دنبال تغییر رویکرد آمریکا در قبال پکن نیست.

 

روابط بین دو کشور همچنین به دلیل توجه زیاد آمریکا به تایوان که مورد ادعای چین نیز است،‌ مخدوش‌تر از قبل شده چون چین می‌گوید که تایوان یکی از استان‌های خودش است و حتی شده با زور آن را تحت حاکمیت خود بر می‌گرداند.

شاهزاده سعودی با تشدید فشار امریکا: زیر بار دیکته آمریکا نمی‌رویم

همزمان با لغو سفر وزیر دفاع آمریکا به ریاض و قصد واشنگتن برای انتشار اسناد محرمانه واقعه ۱۱ سپتامبر، یک شاهزاده سعودی مدعی شد که ریاض زیر بار دیکته هیچ کشوری نمی‌رود.

ادامه

امریکا, جنگ سرد, جهان, خاورمیانه, روسیه, عربستان سعودی, گزارش, یمن

رهگیری هدف هوایی از سوی «میگ-۳۱ روسیه» بر فراز بارنتس

مرکز کنترل دفاع هوایی روسیه اعلام کرد که یک جنگنده «میگ -۳۱» روسیه یک هواپیمای گشت هوایی نروژ را در حال نزدیک شدن به حریم هوایی روسیه، شناسایی و رهگیری کرد.

ادامه

بلاروس, تجاوز نظامی, جنگ سرد, جهان, روسیه, گزارش, ناتو, نروژ

ناوشکن آمریکایی پس از هشدار چین مجبور به ترک منطقه شد

یک مقام نظامی چین از ورود غیر قانونی یک ناو آمریکایی به حریم دریایی این کشور و رصد کامل تحرکات آن از سوی نیروهای چین و ترک منطقه از سوی این ناو پس از مواجهه با هشدارها خبر داد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا