اصلاحات قضایی و اجتماعی در چین

چین از زمان سومین نشست جامع هجدهمین کمیته مرکزی حزب کمونیست (CPC) که در سال ۲۰۱۳ برگزار شد، به پیشرفت‌های فراوانی در زمینه تقویت اصلاحات در نظام قضایی و اجتماعی‌اش دست یافته است.

 

به گزارش خبرگزاری شینهوا، ژانگ جون، دادستان کل شورای عالی خلق (SPP) پنج‌شنبه از تشکیل ۱۰ اداره دادستانی جدید و اجرای مکانیسم جدیدی خبر داد که به صورت همزمان امکان رسیدگی به پرونده‌های جنایی را در مورد بازداشت و پیگرد قانونی، مورد رسیدگی قرار  می‌دهد. ژانگ در کنفرانس خبری دفتر اطلاع‌رسانی شورای کشور تاکید کرد: مکانیسم قدیمی از اثرگذاری می‌کاهد زیرا یک اداره مسئول روند بازداشت است و اداره دیگر زمانی از پرونده مطلع می‌شود که آن را مجددا مورد بررسی قرار دهد.

 

بیش از ۹۰ هزار دادستان و ۱۲۰ هزار قاضی طبق اصلاحات قوه قضایی چین انتخاب شدند که هدفش ارتقای صلاحیت قضایی است. سابقا انتخاب و مدیریت قضات چین براساس سامانه مدیریت کارکنان دولتی بود که ایراداتی به آن وارد می‌شد. اکنون شهروندان می‌توانند پرونده‌های حقوقی را بدون ورود به نظارت به جریان بیندازند. اکنون بیش از ۹۵ درصد از این پرونده‌ها ثبت شده‌اند و در سایت موجود است.

 

وب‌سایت سرویس‌های حقوقی چین از مه ۲۰۱۸ عملیاتی شد و اطلاعاتی از بیش از ۳۸۰ هزار نهاد حقوقی و ۱.۳۹ فرد حرفه‌ای در سراسر این کشور دریافت کرده است. همچنین ۴۷۵ نهاد و ۹۲۵ کارشناس برای تشکیل یک تیم مشورت برای چینی‌ها تشکیل شد.

 

ژو هانمینگ، پروفسور دانشگاه اقتصاد و حقوق ژونگنان می‌گوید: این اصلاحات و تغییرات بی‌سابقه از فلسفه حکمرانی با مرکزیت مردم حزب حاکم نشات گرفته است تا مردم احساس عدالت و برابری کنند.

ایسنا

چین برای هشدار به‌آمریکا جنگنده‌های خود را به دریای جنوبی اعزام کرد

به نقل از پیپلز دیلی، وزارت خارجه چین اعلام کرد که پکن بطور رسمی به حضور بدون اجازه یک کشتی آمریکایی در نزدیکی جزایر Xisha (پاراسل) در دریای چین جنوبی، اعتراض و هشدار داده است.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

کره شمالی خواستار پایان کامل رزمایش‌های آمریکا – کره جنوبی شد

روزنامه رسمی کره شمالی امروز دوشنبه، در نوشتاری از کره جنوبی خواست تا رزمایش‌های مشترک با آمریکا را متوقف کند و وعده داد که این اقدام به ایجاد شرایطی صلح آمیز و حرکت به سوی بهبود روابط دو کره کمک می‌کند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی

آتلانتیک؛ ترس از نفوذ چین، آمریکا را مجبور به خروج از سوریه کرد

مجله آتلانتیک نوشت، آمریکا به این دلیل تصمیم به خروج از سوریه و افغانستان گرفت که شدیداً نسبت به گسترش نفوذ چین در منطقه آسیا اقیانوسیه نگران بود.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, سوریه, شرق آسیا, عراق