قانون‌گذاران انگلیس با نظر ترامپ درباره هوآوی مخالفت کردند

نمایندگان مجلس انگلیس در تأیید تصمیم دولت «بوریس جانسون» و بر خلاف نظر رییس‌ جمهوری آمریکا، به لایحه مشارکت شرکت چینی هوآوی در پروژه راه‌اندازی اینترنت پرسرعت رأی مثبت دادند.

ادامه »

امریکا, انگلستان, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

صدراعظم سابق آلمان؛ اتحادیه اروپا به وعده‌هایش در مورد پناهجویان عمل نکرد

گرهارد شرودر روز جمعه گفت، اتحادیه اروپا به وعده‌های خود در مورد توافقنامه پناهجویان در سال ۲۰۱۶ میان آنکارا و بروکسل عمل نکرده است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, المان, بلژیک, بلغارستان, پناهجویی, ترکیه, جهان, حقوق بشر, غرب اروپا, یونان

کرونا صدها پرواز بریتیش ایرویز و رایان‌ایر را زمین‌گیر کرد

همزمان با افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشورهای مختلف، دو شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز و رایان‌ایر صدها پرواز خود به داخل و خارج از این کشور را لغو کردند.

ادامه »

اتریش, البانی, المان, امریکا, انگلستان, ایتالیا, ایرلند, بلژیک, جهان, خبر, فرانسه

دادگاه انگلیس جلسات رسیدگی به پرونده آسانژ را به تعویق انداخت

یک قاضی انگلیسی روند جلسات دادرسی مربوط به پرونده استرداد جولیان آسانژ به آمریکا را موقتا متوقف کرده و آن را به تعویق انداخت.

ادامه »

امریکا, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, روزنامه نگاران, سیاسی, غرب اروپا, ویکی‌لیکس

اشپیگل: اروپا از آمریکا فاصله بگیرد

یک هفته نامه آلمانی انتقاد شدیدی به اقدامات آمریکا در روزهای اخیر وارد کرده و از اروپا خواسته تا از آمریکا فاصله بگیرد.

 

به گزارش تسنیم، “هفته نامه” اشپیگل در گزارشی انتقادی علیه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و سیاست‌هایش علیه ایران نوشت: تهدیدات ترامپ علیه اماکن فرهنگی ایران نقض تمدن است. اگر وی این تهدید خود را محقق کند با طالبان افغانستان یکی می‌شود.

 

این هفته نامه آلمانی در بخش دیگری از این مطلب تاکید کرد که ترور سردار سلیمانی به عنوان یک نقطه عطف در تاریخ غرب خواهد بود نه تنها به این دلیل که تشدید نظامی گری در خاورمیانه را غیر قابل اجتناب کرده است، بلکه این ترور هدفمند از طرف آمریکا که واشنگتن آن را با متحدین خود در اروپا هماهنگ نکرده است همچنین پتانسیل این را دارد که شراکت از هم شکافته ائتلاف غربی را بیش از پیش دچار جدایی کند. برخی‌ها از این سخن به میان می‌آورند که این مناقشات مناسبات اروپا با آمریکا را اساسا تغییر خواهد داد.

 

هفته نامه اشپیگل در ادامه این مطلب نوشت: آلمان و اروپا نقش خود در مناقشات بین ایران و آمریکا را هنوز پیدا نکرده‌اند. این کار راحتی نیست. در یک طرف ایران قرار دارد و در طرف دیگر ایالات متحده است که برخلاف خواست متحدان اروپایی خود توافق هسته‌ای با ایران را نقض کرده و به این ترتیب مسیر تشدید تنش‌ها را ایجاد کرده است. ایالات متحده آمریکا منافع و علایق اروپا را نقض می‌کند. البته از جمعه گذشته بیگانگی میان متحدان جنگ سرد ابعاد تازه‌ای به خود گرفته است.

 

دونالد ترامپ با تهدیدات چند روز اخیر خود از جامعه ارزشی غربی خداحافظی می‌کند. وی اصولی را که تا به حال در غرب حاکم بوده است را زیر سوال قرار داده است.

 

نویسنده در ادامه تاکید کرد که ترامپ با این تهدید که اماکن فرهنگی ایران را نابود می کند تمدن را نقض می‌کند. اگر وی این کار را کند این یک نقض تمدن خواهد بود و عملی وحشیانه است که یادآوری کننده نابودی آثار فرهنگی افغانستان توسط طالبان است.

 

تلاش آمریکا برای ماندن در عراق برخلاف خواست بغداد نقض اصول بین‌المللی است

 

اشپیگل در ادامه این مطلب تلاش ترامپ برای اینکه نیروهای نظامی آمریکایی را بر خلاف خواست دولت عراق به این کشور تحمیل کند را نقض کننده اصول بین المللی عنوان کرده و گفت: حالا اروپا باید از یک آمریکایی که آشکارا خود را در مقابل اصول غرب قرار داده است فاصله بگیرد.

 

نویسنده در ادامه با اشاره به اینکه اروپا باید آشکارا به نقض ارزش‌ها و اصول غرب از طرف آمریکا انتقاد کند همچنین نوشت: دولت آلمان تا به حال در این راستا کوتاهی کرده است. بیانیه‌ای که سران آلمان، فرانسه و انگلیس روز یکشنبه منتشر کردند بیشتر خطاب به ایران بود. اروپایی ها به جای انتقاد از ترور سردار سلیمانی که نقض کننده قوانین بین‌المللی است به تهران هشدار می‌دهند. این اقدام ایالات متحده حتی از طرف اروپا هم مورد اشاره قرار نگرفت و اروپا این گونه خود را بی اعتبار می‌کند.

 

سکوت اروپا درباره اقدام آمریکا علیه ترور سردار سلیمانی اشتباه است

 

نویسنده در بخش دیگری از این مطلب این سکوت اروپا را اشتباه دانسته و نوشت: این موضع گیری اروپا آمریکا را آرام نمی‌کند. در مقابل این خطر افزایش می‌یابد که ترامپ برای تنش زایی بیشتر تشویق شود.

 

بامداد جمعه ۱۳ دی ماه خودروی حامل سرلشکر قاسم سلیمانی و همراهانش در نزدیکی فرودگاه بغداد “هدف حمله بالگردهای ارتش آمریکا” قرار گرفت.

حزب دولتی آلمان خواستار خروج تسلیحات اتمی آمریکا از خاک کشورش شد

مقامات حزب سوسیال دموکرات آلمان با انتقاد شدید از اقدام آمریکا در ترور “سردار سلیمانی” خواستار خروج همه تسلیحات اتمی آمریکا از خاک آلمان شدند.

ادامه »

المان, امریکا, امریکای شمالی, ایران, جهان, حضور نظامی, خبر, روسیه, عراق, عربستان سعودی, غرب اروپا

آلمان تعدادی از نیروهایش را از عراق خارج می‌کند

خبرگزاری آلمان روز سه‌شنبه گزارش داد: آلمان قصد دارد در بحبوحه تنش در روابط ایران و آمریکا، بخشی از نیروهای خود را از عراق خارج کرده و به کویت و اردن اعزام کند.

ادامه »

اردن, المان, امریکا, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, عراق, غرب اروپا