اکونومیست؛ پایان هژمونی آمریکا

«اکونومیست» در مطلبی با عنوان «پایان هژمونی آمریکا» آورده است: آمریکا با عقب نشینی از افتضاح در خاورمیانه فرصت‌هایی را برای روسیه و دیگر طرف‌ها فراهم می‌آورد.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ترکیه, جهان, چین, خبر, روسیه, سوریه, شمال اروپا, عربستان سعودی, فلسطین, قطر, لبنان, لیبی, مصر, یمن

جلیقه زردها در تل‌آویو علیه برنامه‌های اقتصادی دولت راست‌گرای نتانیاهو به خیابان آمدند

به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری آناتولی ترکیه، صدها اسرائیلی‌ در اعتراض به گرانی و افزایش هزینه های زندگی، شامگاه شنبه به خیابان های تل آویو ریختند و علیه برنامه‌های معیشتی نتانیاهو شعار دادند.

ادامه »

اسراییل, اعتراضات اجتماعی, جهان, حقوق بشر, خبر

جروزالم پست: مرکل از سران اروپایی خواسته است که از انتقال سفارت خود به‌بیت‌المقدس خودداری کنند

«توماس ساندل» مدیر موسس کمیته برای اسرائیل در بروکسل در جریان پیامی ویدئویی اعلام کرد که مرکل اقداماتی را پیگیری کرده است تا کشورهای اروپای مرکزی و شرقی را از تصمیم برای انتقال سفارت‌های آنان در سرزمین اشغالی از تل‌آویو به بیت‌المقدس منصرف کند.

ادامه »

اسراییل, المان, امارات, ایران, جهان, خبر, رومانی, فلسطین

اسکوا: زندگی ۶ میلیون فلسطینی تحت نظام «آپارتاید» اسرائیل

«اسکوا» اعلام کرد که ۶ میلیون فلسطینی در نوار غزه و کرانه باختری تحت نظام آپارتاید اسرائیل زندگی می کنند و سازمان ملل باید با دیگر کشورها برای از بین بردن این نظام آپارتاید همکاری کند.

 
شبکه لبنانی المیادین گزارش کمیته اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل در غرب آسیا «اسکوا» را درباره اقدامات نژادپرستانه صهیونیست ها علیه فلسطینیان را منتشر کرد.

 

در گزارش کمیته «اسکوا» در این خصوص تصریح شده است: اسرائیل نظام آپارتاید را علیه تمام مردم فلسطین وضع کرده است. ادله موجود و واقعیت ها نشان می دهد که اسرائیل از طریق سیاست ها و اقداماتش در ارتکاب جنایت نژادپرستانه مقصر است. قانون نژادپرستانه اسرائیل، غیریهودی ها را از استفاده از اراضی و یا گسترش و تملک آن محروم می کند و از سوی دیگر به خود یهودی ها این حق را می دهد که به فلسطین وارد شوند.

 

در ادامه این گزارش آمده است: قانون نژادپرستانه اسرائیل، فلسطینی ها را از حق بازگشت محروم می کند؛ حتی اگر اسنادی در اختیار داشته باشند که نشان دهد آنها اصالت و ریشه ای فلسطینی دارند. در این قانون نژادپرستانه، از سیاست هایی استفاده می شود تا اسرائیل را به عنوان یک دولت یهودی حفظ کند. این قانون به سازمان جهانی صهیونیست ها قدرت می دهد تا مهاجرت یهودیان را تسهیل کند و همچنین به شوراهای مناطق یهودی اجازه می دهد که با درخواست فلسطینی ها برای اقامت در این مناطق مخالفت کنند.

 

در گزارش اسکوا اعلام شده است: قانون نژادپرستانه اسرائیل، حق بازگشت ۶ میلیون فلسطینی از جمله آوارگان و تبعیدشدگان اجباری را نمی پذیرد و راهبرد نابودی مردم فلسطین را دنبال می کند و بر همین اساس نیز نظامی آپارتاید را تحمیل کرده است. ۳۰۰ هزار فلسطینی در قدس شرقی زندگی می کنند و در تمامی زمینه های زندگی شان از تمایز قائل شدن رنج می برند. همچنین ۶ میلیون فلسطینی نیز در نوار غزه و کرانه باختری تحت نظام آپارتاید اسرائیل زندگی می کنند.

 

در پایان این گزارش تاکید شده است: کشورها نباید به اسرائیل که نظامی آپارتاید را وضع کرده، کمک کنند. افراد به دلیل سیاست تغییر بافت جمعیتی به نفع یهودیان، از کار خود برکنار می شوند. اسرائیل تمام رفتارهای غیرانسانی را در کرانه باختری انجام می دهد و فلسطینی ها تحت نظر قانونی نظامی هستند. طبق قانون بین المللی، مسئولین این وضعیت باید مجازات شوند و کشورها نیز نباید این نظام آپارتایدی را به رسمیت بشناسند. سازمان ملل باید با دیگر کشورها برای از بین بردن این نظام آپارتاید همکاری کند. باید به اسرائیل فشار وارد شود تا برای التزام به قوانین بین المللی، ساختارهای آپارتایدی را لغو کند

مهر

رئیس‌جمهوری آمریکا «محمود عباس» را به کاخ سفید دعوت کرد

به گزارش رویترز، «نبیل ابوردینه» سخنگوی رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، روز جمعه اعلام کرد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در تماس تلفنی با محمود عباس، از او برای دیدار از آمریکا دعوت کرده است.   ابوردینه گفت: «دونالد ترامپ از محمود عباس برای دیدار از کاخ سفید دعوت کرده است تا راه‌های از سرگیری روند

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, فلسطین

رئیس جمهور لبنان: تشکیل کشور فلسطین و بازگشت آوارگان مسئله‌ای ضروری است

میشل عون رئیس جمهور لبنان بر تشکیل کشور مستقل فلسطین و بازگشت آوارگان فلسطینی به این کشور تاکید کرد.   به گزارش خبرگزاری پایگاه خبری الیوم السابع، وی در کنفرانس مطبوعاتی با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین از آژانس امدادرسانی و ایجاد اشتغال برای آوارگان فلسطین «آنروا» خواست که نیازهای ضروری فلسطینیان را تامین

ادامه »

جهان, خبر, فلسطین

نماینده آمریکا در سازمان ملل: واشنگتن از راه‌حل تشکیل دو کشور مستقل حمایت می‌کند

به گزارش آسوشیتدپرس، «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه اعلام کرد، ایالات متحده «کاملا» از راه‌حل تشکیل دو کشور مستقل اسرائیل و فلسطین در کنار یکدیگر حمایت می‌کند و هر کسی غیر از این فکر کند، در اشتباه است.   نیکی هیلی به خبرنگاران گفت: «ما در حال ارزیابی همه گزینه‌های

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, فلسطین

حمایت دبیرکل سازمان ملل از راهکار دو دولت در فلسطین

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت راهکار دو دولت مستقل، تنها راه‌حل پایان دادن به خشونت‌ها در فلسطین است.   به گزارش رویترز، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل که امروز – چهارشنبه – در قاهره به سر می‌برد، گفت: «به غیر از راهکار دو دولت مستقل در فلسطین، راه جایگزینی برای پایان دادن به خشونت‌ها وجود ندارد.

ادامه »

جهان, خبر, فلسطین