اسناد پنتاگون از همکاری سرکرده جدید داعش با آمریکا پرده برداشت

اسناد نظامی آمریکا که به تازگی از حالت محرمانه خارج شده، نشان می‌دهد که سرکرده جدید گروه تروریستی داعش در گذشته با دستگاههای اطلاعاتی آمریکا همکاری داشته است.

 

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری «بغداد الیوم»، در اسناد نظامی آمریکا که به تازگی از حالت محرمانه خارج شده، آمده است: «امیر محمد سعید عبدالرحمن المولی» مشهور به «ابو ابراهیم القریشی» سرکرده جدید گروه داعش در دوره بازداشت خود در زندان «بوکا» در جنوب عراق که در سال ۲۰۰۸ میلادی تحت مدیریت آمریکا قرار داشت، با مقامات آمریکایی همکاری کرده و اطلاعاتی محرمانه را درباره عناصر همکار خود ارایه کرده است.

 

آمریکا زندان “بوکا” را پس از حمله سال ۲۰۰۳ به عراق و اشغال این کشور در اطراف شهر “ام القصر” در استان بصره در جنوب عراق بنا کرد و ظرف مدت شش سال، حدود یکصد هزار نفر از تروریست های القاعده و نظامیان بعث عراقی در آن زندانی شدند که اوج آن در سال ۲۰۰۷ میلادی بود. «ابوبکر البغدادی» سرکرده پیشین داعش از جمله کسانی بود که مدتی را در این زندان گذراند.

 

البغدادی در آن زمان دو بار سابقه بازداشت داشت. هر دو بار هم توسط نیروهای آمریکایی. دفعه اول در سال ۲۰۰۴ میلادی که بدون هیچ محکومیتی فورا آزاد شد و دفعه دوم در سال ۲۰۰۵ میلادی که به مدت ۴ سال در زندان بوکا در کنار سرشناس ترین جنگجویان تکفیری در بازداشت بود.

 

البغدادی در زندان تبدیل به فرمانده‌ای در میان تکفیری‌ها شد و به سرعت پس از آزادی و البته کشته شدن رهبران شاخه عراقی القاعده، که نام «دولت اسلامی عراق» را بر خود گذاشته بودند، در سال ۲۰۱۰ میلادی به عنوان رهبر این گروه انتخاب ‌شد. کتاب‌های تکفیری‌ها همچون کتاب‌ “مله ابراهیم” نوشته «المقدسی» در زندان “بوکا” وجود داشت و سبب شکل‌گیری نسل جدیدی از تکفیری‌ها شد. این افراد بعدها آزاد و بدنه فرماندهی داعش را از سال ۲۰۱۳ میلادی تشکیل دادند.

 

به نوشته پایگاه خبری بغداد الیوم، القریشی سرکرده جدید داعش نیز در آن سال‌ها در همین زندان بوکا بود و در زمان دستگیری، پنتاگون او را مورد بازجویی قرار داد و او اسامی ده‌ها عناصر همکار خود را در اختیار آمریکایی‌ها قرار داد.

 

تاکنون از بین ۶۶ گزارش مربوط به بازجویی‌های القریشی که وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) آن زمان انجام داد، فقط سه مورد فاش شده است. در سومین گزارش بازجویی آمده است که القریشی اسامی ۸۸ نفر از عناصر همکار تروریست خود را در اختیار آمریکایی‌ها قرار داد.

 

براساس این گزارش، القریشی در بازجویی جزئیاتی درباره آدم ربایی و ترور ارایه کرد اما دست داشتن خود در آدم ربایی را انکار کرد و گفت که به نیروهای ائتلاف بین‌المللی تحت فرماندهی آمریکا در سال ۲۰۰۳ میلادی حمله‌ای نکرده است.

 

پیش از این مقامات آمریکایی از جمله «هیلاری کلینتون» و نیز «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در سال ۲۰۱۶ میلادی به صراحت اعلام کرده بودند که داعش ساخته دستگاه اطلاعاتی آمریکاست.

ایندیپندنت: کابل از توافق صلح طالبان با آمریکا فاصله می‌گیرد

روزنامه انگلیسی زبان ایندیپندنت روز سه شنبه در گزارشی نوشت، با توجه به روند بی‌نتیجه مذاکرات صلح بین افغان‌ها و نوع توافق صلح آمریکا با گروه طالبان، دولت این کشور ترجیح می‌دهد به تدریج از این توافق عقب نشینی کند.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, تروریسم, جنوب آسیا, جهان

سرپرست وزارت دفاع افغانستان: نگران خروج نیروهای آمریکایی نیستیم

سرپرست وزارت دفاع ملی افغانستان، در واکنش به گزارش‌ها مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تاکید کرد که کشورش هیچ گونه نگرانی درباره این موضوع ندارد.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, تروریسم, جنوب آسیا, جهان, خبر, دخالت نظامی, روسیه

آمریکا ۱۲۰ تانکر حامل نفت سرقتی را از سوریه قاچاق کرد

نظامیان اشغالگر آمریکایی در ادامه سرقت نفت سوریه از منطقه «الجزیره» این کشور، ۱۲۰ تانکر حامل نفت را از طریق گذرگاه غیرقانونی «الولید» به عراق قاچاق کردند.

ادامه »

امریکا, تروریسم, جهان, خاورمیانه, خبر, دخالت نظامی, سوریه, عراق

انتقاد شدید «مک‌کانل» از طرح ترامپ برای خروج فوری نیروهای آمریکایی از افغانستان

رهبر اکثریت جمهوری‌خواه به طرح ترامپ برای عقب نشینی فوری نیروهای آمریکایی از افغانستان واکنش نشان داد و گفت که این تصمیم بدتر از تصمیم باراک اوباما برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق است.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, تروریسم, جنوب آسیا, جهان, خبر, دخالت نظامی, عراق