کارشناس کُرد: امریکا نمی‌خواهد ارتش سوریه بر مناطق شرقی رود فرات و مرزهای ترکیه کنترل داشته باشد

“ریزان حدو” کارشناس کُرد و سخنگوی سابق نیروهای «یگان‌های مدافع خلق» در مصاحبه با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد که آمریکا تلاش می‌کند تا مذاکرات بین رهبران شورای دموکراتیک سوریه (شاخه نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه) با مقامات دمشق نتیجه مثبتی نداشته باشد.

ادامه »

امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

کُردهای سوریه قربانیان استراتژی اشتباه

بیش از دو هفته که از اعلام تصمیم غیرمترقبه خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه و افغانستان می‌گذرد، بحث و گمان زنی‌ها در ارتباط با دلایل و پیامدهای به‌اجرا درآمدن این تصمیم هنوز ادامه دارد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, مقاله

ترکیه آماده حمله به کردهای سوریه می‌شود

خبرگزاری دوغان (DHA) در ترکیه از نقل و انتقال‌ زره‌پوش‌ها و نفربرهای این کشور به استان‌های هم‌مرز با سوریه خبر می‌دهد. دوغان می‌نویسد این تحرکات از صبح جمعه ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) شروع شده و کاروان‌های نظامی در مسیر غازی آنتپ و شانلی اورفا حرکت می‌کنند.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

اسرائیل برای اولین بار اذعان کرد که جرأت حمله هوایی به خاک سوریه را ندارد

روزنامه رای الیوم در گزارشی نوشت: کاسینا سویتلووا عضو کمیته سیاسیت خارجی و دفاع کنیست (مجلس) اسرائیل گفت که جنگنده های اسرائیلی از زمان تحویل سامانه دفاع موشکی “اس 300” به سوریه پروازهای رزمی جدیدی به سمت خاک سوریه انجام نداده‌اند.

 

این اظهارات از آن جهت بسیار با اهمیت است که ادعاهای سابق اسرائیل در این زمینه را رد می‌کند. اسرائیل پیشتر به طور تلویحی ادعا کرده بود که بعد از تحویل این سامانه ها نیز بر فراز عمق خاک سوریه پرواز کرده است.

 

این روزنامه افزود: بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل – که چندین بار درخواست سفر به مسکو برای دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را به منظور مهار بحران مربوط به سرنگونی هواپیمای روس در نزدیک پایگاه هوایی حمیمم در استان لاذقیه سوریه مطرح کرد و این درخواست با مخالفت روبرو شد- چندین بار تلاش کرد تا القا کند که اسرائیل قادر است تا این موشک ها را که معادلات راهبردی در منطقه را تغییر داد، منهدم کند. او این اطلاعات را درز داد که جنگنده های آمریکایی “اف 35” قادر به ادامه حملات هوایی خود بدون رهگیری شدن هستند. این درحالی است که آمریکا این جنگنده ها را (اخیرا) به خاطر وجود یک نقص فنی خطرناک از خدمت خارج کرد.

 

روزنامه رای الیوم تاکید کرد: چیزی که نتانیاهو نمی‌تواند درک کند این است که نمی‌توان پوتین را فریب داد. پوتین اساسا از دوستی با نتانیاهو خرسند نیست، زیرا این دوستی یکطرفه و هزینه بر است و بعید نیست که سرنگونی هواپیمای روس را فرصت طلایی برای خلاص شدن از این دوست و پیامدهای آن یافت؛ به ویژه بعد از اینکه نتانیاهو همه خطوط قرمز را زیر پا گذاشت و با بمباران مواضعی در سوریه در چند کیلومتری پایگاه حمیمیم به روس‌ها اهانت کرد و باعث سرنگونی هواپیمای یاد شده شد که در آن شماری از کارشناسان نخبه روس حضور داشتند.

 

این روزنامه افزود: نتانیاهو که هواپیماهایش بیش از 200 حمله در عمق خاک سوریه انجام دادند، جرات تکرار این تجاوزگری را ندارد، زیرا خوب می‌داند که پاسخ مشترک سوریه و روسیه تکان دهنده خواهد بود و شاید به سرنگونی کابینه‌اش نیز منجر شود. لذا از یک سو سکوت پیشه کرده و از سوی دیگر گزینه‌ای هم ندارد.

 

رای الیوم نوشت: سوریه از ویرانی‌های این جنگ با قدرت و تجربه بیشتری خارجی می‌شود، زیرا هفت سال دربرابر توطئه‌ها پایداری کرد. توطئه هایی که در پس پرده آن قدرت های بزرگ و منطقه‌ای و در صدر آن اسرائیل قرار داشتند و فکر می‌کردند که موفقیت آن تضمین شده است.

 

این روزنامه در پایان تاکید کرد: نتانیاهو بار دیگر دستکم در آینده نزدیک جرات حمله به سوریه را نخواهد داشت، زیرا می‌داند که پاسخ به آن آماده و این بار گزنده خواهد بود.
تسنیم

حملات جنگنده‌های ائتلاف آمریکا با بمب فسفر به دیر الزور

خبرگزاری رسمی سوریه گزارش داد که جنگنده‌های ائتلاف تحت امر آمریکا در حمله خود به منطقه الشعفة در حومه دیر الزور سوریه دست کم جان سه کودک را گرفته و این جنگنده‌ها همچنین منطقه هجین را با بمب‌های فسفر سفید بمباران کردند.

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

مسکو: عملیات نظامی اسراییل در سوریه عبور از خطوط قرمز روسیه است

روسیه با ارسال نامه ای به مقامات اسراییل به صراحت اعلام کرد که نیروی هوایی این رژیم همچنان حق پرواز در حریم آسمان سوریه را ندارد و روسیه انجام هرگونه عملیات نظامی توسط اسراییل را در سوریه به مثابه عبور از خطوط قرمز خود تلقی می کند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, روسیه, سوریه, شرق اروپا, شمال غرب آسیا

خشم جبهه النصره از درز کردن اطلاعات حمله شیمیایی به ادلب

منابع محلی در استان ادلب گزارش دادند که سرکردگان جبهه النصره به‌همراه تشکیلات تروریستی «جبیش العزه» بعد از یک نشست در شهر خان شیخون واقع در جنوب ادلب توافق کردند تا یک کمیته تحقیقاتی تشکیل داده و به چگونگی درز اطلاعات مربوط به اقدام این تروریستها برای حمله شیمیایی در ادلب دست یابند.

ادامه »

تروریسم, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا