استثمار شرم‌آور معلمان در بخش خصوصی/ در تنگنای حقوق‌های ۴۰۰ هزار تومانی و ترس از بیکاری!

کرونا، مشکلات معلمان بخش خصوصی را دوچندان کرده؛ آنها از بیکار شدن واهمه دارند و مجبورند به دستمزدهای بسیار پایین رضایت دهند.

 

جمعی از معلمان مدارس غیرانتفاعی در تماس با ایلنا، با بیان اینکه کرونا اوضاع ما را دشوارتر کرده، می‌گویند: در حال حاضر، بیشتر کلاس‌ها به صورت مجازی برگزار می‌شود؛ بنابراین مدارس غیرانتفاعی از هزینه‌های خود کاسته‌اند و امنیت شغلی ما به مخاطره افتاده است.

 

یک معلم مدارس غیرانتفاعی زنجان می‌گوید: حقوق من بعد از هفت سال سابقه کار، کمتر از یک میلیون تومان است؛ برای این یک میلیون تومان نیز باید ساعت‌ها در یک هفته کار کنم؛ از وقتی کرونا آمده، معلمان غیرانتفاعی از ترس بیکار شدن، مجبور شده‌اند به شرایط کاری ناعادلانه و حقوق‌های کمتر از قبل تن بدهند.

 

««««« به گفته او، حق بیمه معلمان غیرانتفاعی که ساعتی پرداخت می‌شود، در مواردی با تعداد ساعات کار معلمان تطابقی ندارد و بسیار کمتر از ساعاتی است که یک معلم به کار اشتغال دارد. »»»»»

 

این معلم غیرانتفاعی می‌گوید: در برخی مدارس، کلاس‌های مجازی را با هم ادغام کرده‌اند که در نتیجه از ساعات کار معلمان کم شده است؛ هزینه اینترنت نیز برعهده خود معلم است؛ شرایط کاری سخت‌تر شده و امید به آینده کمتر.

 

معلم دیگری که در تهران کار می‌کند، در این رابطه می‌گوید: بسیاری از معلمان در سال تحصیلی جدید، نتوانسته‌اند کلاس بگیرند یا کلاس‌های بسیار کمی به آن‌ها رسیده؛ معلمان مجبورند با حقوق‌های ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومانی بسازند؛ بیمه‌ای که برای معلمان خصوصی به حساب تامین اجتماعی واریز می‌شود، بسیار ناکافی است؛ با این حق بیمه‌ها، بعد از پنجاه سال هم نمی‌شود بازنشست شد!

تاملی بر موضوع «اتحاد نیروها» به مناسبت سالگردِ سرکوب‌های خونین آبان‌ماه ۹۸

یک سال از اعتراض‌های مدنی‌ سراسری و مردمی در واکنش به‌افزایش ضربتی نرخ بنزین می‌گذرد. اعتراض‌هایی که با ‌سرعت بیش از صد شهر بزرگ و کوچک و دور و نزدیک جغرافیای گسترده میهن‌مان را در بر گرفت.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, سیاسی, کارگری, معلمان, نئولیبرالیسم