در روز جهانی حیات وحش سازمان ملل از مردم درخواست کرد تا با طبیعت یکی شوند 

دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترس، در روز جهانی حیات وحش گفت: “به نظر می‌رسد که بشریت فراموش کرده است که تا چه مقدار به طبیعت برای بقا و رفاه خود احتیاج دارد”.

ادامه »

جهان, حقوق حیوانات, سازمان ملل, محیط زیست

دانشمندان اتحادیه اروپا هشدار مید‌‌هند: “نیمی از سواحل شنی جهان به دلیل تغییرات آب و هوایی ممکن است ناپدید شوند

دانشمندان هشدار می‌دهند که اگر تغییرات آب و هوایی بدون کنترل کردن آن ادامه یابد، نیمی از سواحل شنی جهان تا پایان قرن از بین می‌روند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, ارژانتین, اروپا, استرالیا, امریکا, ایتالیا, ایران, جهان, چین, شیلی, کانادا, محیط زیست, مکزیک

نگذاریم حاشیه‌نشینان میزبان کرونا شوند

ویروس کرونا برای حاشیه نشین‌ها و ساکنان مناطق آسیب‌پذیر اجتماعی بویژه در اصفهان که از کانون‌های این بیماری خطرناک است تهدیدی جدی و اساسی به شمار می‌رود، بنابراین باید هرچه سریع تر از شیوع آن در چنین نقاطی جلوگیری کرد.

ادامه »

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, خبر, محیط زیست

جلوگیری از جنگ، تلاشی ضروری در متوقف کردن تغییرهای آب‌وهوایی زیانبار

جنگ صرفاً تلف کردن منابع و امکاناتی نیست که از آنها می‌توان برای مقابله با تغییرهای آب‌وهوایی ناخواسته استفاده کرد، بلکه خودش یکی از علّت‌های مهم آسیب‌های زیست‌محیطی است.

ادامه »

المان, امریکا, انگلستان, ایران, جهان, سودان, محیط زیست

وضعیت نگران‌کننده آب‌های زیرزمینی کشور

تغییرات اقلیمی، حقایق اجتناب‌ناپذیری هستند که جامعه انسانی بایستی به‌طور جدی به بررسی آن‌ها پرداخته و از تبعات آن‌ها بکاهد. در این خصوص، محققان کشور تأثیر این پدیده‌ها را بر روی کاهش سطح آب‌های زیرزمینی مطالعه کرده و به نتایج قابل تأملی دست یافته‌اند.

ادامه »

ایران, خبر, محیط زیست

از ۳۷۶ مخزن مورد نیاز، تهران فقط دو مخزن آبرسانی اضطراری دارد

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اعلام کرد؛ تهران دو مخزن آبرسانی اضطراری دارد و احتمالا بتوانیم دو یا سه مخزن دیگر در سال آینده احداث کنیم.

 

به گزارش ایلنا،‌ پس از وقوع زلزله آذر ماه سال ۹۶ در تهران وزارت نیرو خبر از اجرای طرح آبرسانی اضطراری تهران را در اسفند ماه اعلام کرد. در این طرح ۳۶۰ نقطه تهران برای نصب مخازن آب اضطراری مشخص شدند. «میثم جعفرزداده» مدیر کل مدیریت بحران وزارت نیرو اعلام کرده بود، مجوز نصب ۳۰ مخزن در حال صدور است. در همان سال دو مخزن آبرسانی اضطراری در پایتخت نیز در زرگنده واقع در منطقه یک و پارک شهر افتتاح شد.

 

اما چند ماه بعد، اعضای شورای شهر تهران در مرداد ماه سال ۹۷ لایحه طرح آبرسانی اضطراری به پایتخت را به تصویب رساندند. برمبنای این لایحه شورای شهر تهران، شرکت آب‌وفاضلاب تهران را مکلف کرد، ۳۷۴ مخزن تامین آب اضطراری شهر تهران را در محلات مختلف شهر نصب کند. چند ماه بعد و در مهر ماه همان سال محمدرضا بختیاری، مدیرعامل شرکت آبفای تهران اعلام کرد تا پایان سال ۳۰ مخزن آبرسانی اضطراری پایتخت به بهره‌برداری می‌رسد. بختیاری همچنین اعلام کرده بود تا پایان سال ۱۴۰۱ تمامی ۳۷۴ مخزن به بهره‌برداری خواهد رسید.

 

اکنون، پس از گذشت دو سال از وعده وزارت نیرو و یک سال و نیم از تصویب لایحه در شورای شهر تهران، ظاهرا به جز همان دو مخزن آبرسانی اضطراری در پارک شهر و زرگنده خبری از مخزن دیگر نیست. این مطلب را «رضا کرمی محمدی» رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا مطرح کرد.

 

او درباره طرح آبرسانی اضطراری در شهر تهران گفت: نقطه‌یابی برای مکان احداث مخازن انجام شده، اما بحث اصلی بر سر بودجه است و از آنجایی که ستاد مدیریت بحران با تغییراتی روبرو شد و برخی اختیارات از این ستاد سلب شد، ما نتوانستیم به درستی پیگیر این طرح شویم، چرا که وظیفه آن هنوز بر طبق قانون جدید برعهده ما نیست.

 

وی ادامه داد: اما با کارگروه این طرح در ارتباط هستیم و می‌دانیم عمده مشکل آنها مربوط به بودجه است و امیدواریم در بودجه سال آینده اعتبار لازم در نظر گرفته شود، چرا که بدون تخصیص بودجه اجرای آن باز هم بر زمین خواهد ماند.

 

کرمی محمدی درباره تعداد مخازنی که تاکنون احداث شده است، گفت: تا جایی که من می‌دانم همان دو مورد پروژه مخزن آبرسانی اضطراری که در پارک شهر و زرگنده در منطقه یک افتتاح شده مورد دیگری در این مدت به بهره‌برداری نرسیده است.

 

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران درباره بودجه‌ای که برای اجرای طرح آبرسانی اضطراری نیاز است، گفت: آبرسانی اضطراری به صورت مرحله‌ای انجام می‌شود و برای اجرای هر مرحله در هر سال نیاز به بودجه مناسب است.

 

او تصریح کرد: البته منبع درآمد برای این کار مشخص شده و درصدی از قبوض آب مصرفی باید به آن اختصاص یابد.

 

کرمی محمدی درباره ضرورت اجرای این طرح و معطل ماندن آن در دو سال گذشته، اظهار داشت: ضرورت طرح آبرسانی اضطراری برای شهر تهران زیاد است، چرا که اگر زمانی زلزله‌ای بزرگ در پایتخت رخ دهد، این مخازن می‌توانند به کمک شهر بیایند، زیرا احتمالا سایر منابع آب آلوده است.

 

او در پاسخ به این سوال که با این حساب در آینده نزدیک هم شاهد ساخت مخازن اضطراری آبرسانی پایتخت نخواهیم بود، تصریح کرد: با توجه به مساحت شهر تهران ۳۷۴ نقطه آبرسانی اضطراری یعنی در هر محله یک مخزن که ما در شرایط فعلی به نیمی از آن هم راضی هستیم.

ایلنا