هر ۱۵ ثانیه یک نفر در اثر ویروس کرونا در جهان می‌میرد

طبق داده‌های دو هفته گذشته تقریبا در هر ۲۴ ساعت ۵ هزار و ۹۰۰ نفر در اثر بیماری کووید-۱۹ فوت کرده‌اند. این عدد در هر ساعت به ۲۴۷ فوتی می‌رسد

ادامه »

استرالیا, اسراییل, اسیا, افریقا, امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, ایران, برزیل, جهان, حقوق بشر, خبر, ژاپن, سودان

ازسرگیری اعتراضات ضد دولتی در پایتخت شیلی

پایتخت شیلی بازهم دستخوش شدیدترین اعتراض‌ها و خشونت‌های ضد دولتی بود.

 

به گزارش روز سه شنبه خبرگزاری فرانسه از سانتیاگو، معترضان بار دیگر در میدان «پلازا ایتالیا» در پایتخت تجمع کردند تا به نابرابری اقتصادی اعتراض و دولت «سباستین پینرا» رئیس جمهوری میلیاردر و راستگرای این کشور را محکوم کنند.

 

گروهی از معترضان نقابدار با نیروهای ضد شورش درگیر شدند و به طرف آنها سنگ و گلوله های آتشین پرتاب کردند.

 

معترضان همچنین در نقطه دیگری از شهر سانتیاگو موانعی برپا کردند و آن را آتش زدند و پلیس نیز برای متفرق کردن آنها گاز اشک آور شلیک و از ماشین های آب پاش استفاده کرد.

 

اعتراضات در شیلی اکتبر ۲۰۱۹ (مهر ماه) درپی اعلام خبر افزایش بهای بلیط مترو آغاز شد و از آن زمان به بعد بیش از ۳۰ نفر در جریان آن کشته شده اند.

 

این اعتراضات اندک اندک به نارضایتی گسترده از مشکلات اجتماعی و اقتصادی در شیلی منجر شد.

 

حدود ۲۳ افسر پلیس هفته گذشته در جریان درگیری با مترضان در یک جشنواره موسیقی در غرب پایتخت زخمی شدند.

 

مقام های شیلی نگران هستند که موج جدید اعتراضات در ماه جاری با پایان فصل تعطیلات از سرگرفته شود.

 

سازمان دهندگان اعتراضات جدول زمانی مشخصی را برای تجمعات توزیع کرده اند که شامل ۸ مارس (۱۸ اسفند) روز جهانی زن و سالگرد قتل دو برادر به دست آگوستو پینوشه دیکتاتور سابق شیلی در روز ۲۹ مارس (۱۰ فروردین ۹۹) است.

 

با تداوم اعتراض‌ها در شیلی، رئیس جمهوری این کشور با برگزاری همه‌پرسی درباره تغییر قانون اساسی موافقت کرده است. تغییر قانون اساسی، یکی از خواسته‌های اصلی معترضان است. معترضان معتقدند قانون اساسی این کشور یکی از علل اصلی نابرابری در شیلی است. همچنین پلیس این کشور از زمان آغاز اعتراض‌ها با موجی از انتقادها روبرو شده است.

موسسه تحقیقاتی آمریکا: هیچ سندی در مورد تقلب در انتخابات بولیوی وجود ندارد

موسسه تحقیقاتی ماساچوست آمریکا روز جمعه بعد از انجام تحقیقات بسیار اعلام کرد که در انتخابات اکتبر (مهر-آبان) بولیوی که منجر به پیروزی اوو مورالس شد هیچ تقلبی صورت نگرفته است.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, بولیوی, جهان, خبر

آمریکا تحریم‌های شدیدتری علیه ونزوئلا وضع کرد

نماینده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا اعلام کرد، رییس‌جمهور آمریکا تحریم‌ها علیه بخش نفتی ونزوئلا را شدیدتر کرده و مجازات افرادی را که این اقدامات تازه را نقض می‌کنند، سختگیرانه‌تر کرده است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, تحریم, جهان, خبر, ونزوئلا

جنجال پس از موضع‌گیری برنی سندرز درباره انقلاب کوبا

موضع‌گیری اخیر نامزد دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در مورد انقلاب کوبا و حمایت ضمنی وی از برخی سیاست‌های رهبر فقید کوبا جنجال‌هایی را در محافل سیاسی واشنگتن و فضای مجازی به راه انداخته است.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, جهان, خبر, کوبا

اعتراض‌های شیلی برعلیه سیاست‌های نیولیبرالی دولت وارد پنجمین ماه شد

مخالفان دولت سباستین پینرا رئیس جمهوری شیلی طبق روال جمعه‌های بیش از چهار ماه پیش تاکنون، در میدان مرکزی شهر سانتیاگو پایتخت این کشور اجتماع کردند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, امریکای لاتین, جهان, حقوق بشر, خبر, شیلی